Bilgi Deryam

Zigana – Yeni Milli Piyade Tüfeği Geliyor

Zigana – Yeni Milli Piyade Tüfeği Geliyor

Milli Piyade Tüfeği Zigana

Trabzon Silah Sanayi A.Ş. tarafından, dakikada 837 mermi atabilen,  5.56 ve 7.62 milimetre kalibrelik, tamamı yerli olan ”Zigana” performans ve mukavemet atış testlerinden başarıyla geçti. Tüfeğin seri üretimi yapılacak. 6 ülke ile öngörüşmeler başladı.

 

Trabzon Silah Sanayi A.Ş. (TİSAŞ), 0.5, 14.5 ve 16 inç namlu boyuna sahip ve dakikada 62×51 milimetrelik 837 mermi atabilen tamamı yerli piyade tüfeği üretti. Adı Zigana, 5.56 ve 7.62 milimetre olmak üzere iki farklı kalibrede üretildi. 400-600 metre menzilli, 3 kilo 300 gram ağırlığında olan tüfek ön testleri başarıyla geçti. Tamamı milli ve yerli olan Zigana için yıllık 25.000 üretim  hedefleniyor. Zigana’nın ihracatı için 6 ülke ile  ön görüşmelere başlandığı belirtildi.

Zigana İçin Yıllık 25 bin ve Seri Üretim

TİSAŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçen Alemdaroğlu, Zigana  için bu yıl seri üretime geçeceklerini söyledi. Alemdaroğlu, “Mevcut fabrikamıza ek olarak 4 bin metrekare kapalı alan ilave edeceğiz. Bununla ilgili makine siparişlerimizi yaptık. Bu yıl itibarıyla kapasitemizin çok çok üstüne çıkacağız. Kurulduğumuz günden beri Türk savunma sanayisine yönelik geliştirdiğimiz birçok proje vardı. Buna bir yenisini daha ekleyeceğiz. Zigana Piyade Tüfeği’nin prototiplerini ürettik ve hazır durumda. Tüfeğimiz, yüzde 100 yerli ve milli bir silah. Bu yıl içersinde de seri üretime geçeceğiz” dedi.

Zigana için 6 ülke ile ön görüşme yaptıklarını da aktaran Alemdaroğlu, “Silahımızın bütün parçalarını biz üretiyoruz. Bazı parçalarını yine ülkemizdeki yan sanayi üretimi yapan arkadaşlarımıza imal ettiriyoruz. Milli Piyade Tüfeği’nin özgün tasarımı en zor şartlara göre yapıldı. Yıl içersinde seri imalatına başlayacağız. Talepler doğrultusunda  tahminen yıllık 25 bin üretimimiz olacak” diye konuştu.

Yeni Milli Piyade Tüfeği Güvenlik Güçleri İçin Geliyor

Yerli ve milli tüfeğin üretiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin etkili olduğunu ifade eden Alemdaroğlu şunları kaydetti. “Gerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve gerekse de kolluk kuvvetlerinin uzun namlulu silah ihtiyacını karşılamak ve ülkemizin dışa bağımlılıktan kurtulma sürecinde üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek için bu silahı ürettik. Yılda ürettiğimiz 50 bin tabancanın yüzde 80’ini yurt dışına satılıyoruz.

Tabancalarımız başta Amerika ve Afrika ülkeleri olmak üzere 45 farklı ülkeye ihraç ediliyor. Böylece ülke ekonomisine ciddi bir kaynak geliri sağlıyoruz. İstihdam ettiğimiz personellerimizin aile bireylerini de hesaba kattığımızda fabrikamızdan yaklaşık 600 kişi geçimini sağlıyor. Bu açıdan çok mutlu ve guruluyuz.

Ülkemiz sınırlarımızın güneyinde son derece kritik bir operasyon yürütülüyor. Bu operasyonda ağırlıklı olarak yerli ve milli silahlarımız kullanılıyor. Bu bir başarı hikâyesidir. Bizler de Cumhurbaşkanımızın yerli ve milli üretim talimatıyla TİSAŞ ailesi olarak üzerimize düşen bu görevi gece gündüz çalışarak yerine getirdik. Ürettiğimiz tüfeğin hem Mehmetçiğimizin hem de polislerimiz tarafından kullanılması bizim için büyük bir kıvanç kaynağı olur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.