Bilgi Deryam

Yeryüzüne düşen ilk kan – Habil ile Kabil

Yeryüzüne düşen ilk kan – Habil ile Kabil

Habil ile Kabil olayı. Yeryüzüne düşen ilk kanın hikayesi. İlk insan Hazreti Adem’in oğulları olan Habil ile Kabil ‘in hikayesi.

Habil ile Kabil – İlk Kan

Dünyadaki ilk acının, ilk feryadın hikayesiydi bu. Hatta ilk haksızlığın da diyebiliriz rahatlıkla. Habil ile Kabil, Hazreti Adem ve Havva’nın oğullarıdır, bilirsiniz. Hazreti Adem ve Havva’nın yeryüzüne indikten sonra Arafat Dağında kavuşmaları  ile Hazreti Havva bir kız bir erkek olmak üzere ikiz bebekler dünyaya getiriyordu. İlk olarak Kabil ve kız kardeşi dünyaya geldi. Ardından da Habil ve onun ikizi kız kardeşi.

Kabil çiftçilik ile uğraşıyor, Habil ise çobanlık yapıyordu. Kızlar da annelerine yardım ediyorlardı. Evlenme çağları geldiğinde Allah, Kabil’in ikizini Habil’le, Habil’in ikizini de Kabil’le evlenmesini buyurdu. O dönemlerde kardeş evliliği normaldi ama ikizlerin birbirleriyle evlenmeleri yasaktı. Kardeş evliliği Nuh peygamber zamanından sonra yasaklanmıştı.

Fakat Kabil bu eşleşmeden memnun olmadı. Kabil’in ikizi Aklima, Habil’in ikizi Lebuda’dan daha güzeldi bu nedenle ikizini vermek istemedi. Hazreti Adem ne kadar konuşursa konuşsun oğlunu ikna edememişti. Bu sebeple Allah onlardan adak sunmalarını istedi. Hangisinin adağı kabul edilirse, kızın onunla evlenmesi uygun olacaktı.

Habil sürüsündeki en yağlı ve yapılı koyunu adak olarak adadı. Kabil için ise iki adak hikayesi mevcuttur. Kimi kaynaklara göre çürük meyveleri, kimi kaynaklara göre değersiz bir avuç buğdayı adak olarak adamıştır.

Allah, Habil’in adağını kabul etti. Kabil’inkini ise kabul etmedi ama bu onu tamamen istemediği anlamında değildi. Allah, Kabil’i uyarıyordu ama Kabil bunu anlamayacak kadar kibirli ve öfkeliydi. Bu sebeple kardeşini bir köşede kıstırmayı planladı. Şeytan ise sürekli kardeşini öldürmesini fısıldıyordu kulağına.

Habil ertesi gün koyunlarını alıp otlatmaya götürmüştü. Bir ağacın gövdesi altında dinlenirken Kabil’in yaklaştığını fark etti ve onun gözlerindeki öldürme isteğini gördü. Ne yapacağını anlamıştı.

“Ey Kabil, niyetini anlıyorum. Yapmak istediğin yüce Allah’ın buyruğuna karşı gelmektir. Yemin ederim ki öldürmek için elini bana uzatsan dahi, ben seni öldürmek için elimi uzatacak değilim. Çünkü ben, kainatın Rabbi olan; Allah’tan korkarım.”

Yeryüzüne dökülen ilk kan

Habil istese abisine karşı koruyabilirdi kendisini ama o Allah’tan korkarak teslim olmayı seçmişti. Onun bu koşulsuz şartsız imanı Kabil’i daha da öfkelendirmişti. Kuran’da Kabil’in, Habil’i nasıl öldürdüğü yazmaz. Tahminlere göre taşla ya da boğarak öldürdü kardeşini ama kan akıttığı daha güçlü bir söylem.

Kabil, kardeşini öldürdükten sonra birden korkuya kapıldı çünkü öfke hali geçmişti bile. Öylece kardeşinin cesedine bakıyor, ailesine ne diyeceğini bilmiyordu.

Yeryüzündeki ilk cinayet, ilk kan dökülmesi gerçekleşmişti işte. Şeytanın, Allah’a dediği “Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın?” sözleri gerçekleşmişti. Kabil, içindeki kibre yenik düşerek şeytana ayak uydurmuştu. Ayrıca Habil’in soyunu da başlamadan bitirmişti.

Akşam olana kadar öylece kardeşinin cesedine baktı. Onunla ne yapacağını bilmiyordu. O sırada Allah bir karga yolladı. Karga yeri eşelemiş (karga ölü bir kargayı gömmüş.) Kabil’de kardeşini gömmesi gerektiğini orada anlamış.

Bunu gören Kabil, “Yazıklar olsun, bir karga kadar bile olamadım.” diye söylendi kendi kendine. Ardından bulduğu bir ağaç kabuğuyla yumuşak toprağı kazdı ve kardeşini gömdü. O sırada Hazreti Adem oğullarını aramaya çıkmıştı. Babasının geldiğini gören Kabil korkuyla kaçmaya başladı. Adem ise yerdeki kan izlerini ve kazılmış, üstü örtülmüş toprağı gördü ve “Kardeşine ne yaptın?” diye feryat etti. Oğluna intizar ederek onu lanetledi.

Kabil ailesinin yüzüne bir daha bakamayacağı için kardeşini de alarak uzak diyarlara göç etti ve kendi şehrini, kendi soyunu kurdu.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.