Bilgi Deryam

Yerli Otomobil tanıtım tarihi belli oldu – elektrikli ve otonom

Yerli Otomobil tanıtım tarihi belli oldu – elektrikli ve otonom

Yerli otomobil tanıtım tarihi belli oldu. Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş yerli otomobil hakkında önemli açıklamalar yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Akıllı Şehirler Kongresi’nde konuşan TOGG CEO’su, otomobil hakkında çok önemli açıklamalar yaptı. Açıklamalarında yerli otomobil tanıtım tarihi için ilk sinyalleri verdi.

Yerli otomobil otonom ve elektrikli olacak

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş yerli otomobil hakkında katıldığı kongrede önemli açıklamalarda bulundu. Karakaş yerli otomobilin 3. seviye otonom sürüş sunacağını ve elektrikli olacağını açıkladı.

Yerli otomobilin üretimi konusunda zamanın doğru olup olmadığı ve fırsatların bulunup bulunmadığı hakkında sorulan soruya Karakaş, “Evet bir fırsat var çünkü otomotiv sektörü bir dönüşümün içerisinde. Dolayısıyla bizim bu zamanı iyi değerlendirmemiz lazım.

Bir pazar var mı? Evet var, hatta otomobilden daha fazlası için bir pazar var. Zaten bizim yola çıkış noktamızda biz hep aynı ifadeyi kullanıyoruz. Biz otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık diyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Elektrikli araçların içten yanmaları araçların yerine geçeceğini söyleyen Karakaş,yapay zekadaki gelişmelerle kendi kendine gidebilen araçların üretilmesinin artık mümkün olduğunu belirtti.

Yerli otomobilin tanıtım tarihi ne zaman

Otomotiv pazarının büyümeye devam ettiğini, ancak sektörün dijital dönüşüme kesinlikle ayak uydurması gerektiğini söyleyen Mehmet Gürcan Karakaş, Dünya genelinde elektrikli ve otonom araçlarda büyük gelecek görüldüğünü ve bu alanlar için çok büyük bütçeler ayrıldığını vurguladı.

Karakaş, “2022’den itibaren piyasaya tamamıyla elektrikli araç tabir ettiğimiz yani doğuştan elektrikli olarak tasarlanarak girecek araçların sayısı artıyor. Biz bu nedenle 2022 yılını şirketimizin ürününün tanıtımını ve pazara sunacağımız yıl olarak belirledik.” dedi.

TOGG CEO’su öncelikli olarak 2 büyük hedefle yola çıktıklarını söylerken bunlardan ilkinin Türkiye’nin teknolojisine ve markasına sahip olduğu küresel alanda rekabet edebilecek elektrikli aracı üretmek olduğunu söyledi.

Diğer hedef içinse  “İkincisi yeni dünyada dönüşüm içerisinde aktif bir rol oynayarak Türkiye’nin modern mobilite eko-sistemini kurmak üzere yola çıktık. Biz proje planımıza baktığımız zaman bu 15 yıllık bir projedir.

Ülkemizde belki çok fazla alışık değiliz bu tür uzun süreli projelere ama bunlar uzun soluklu projelerdir. Cumhurbaşkanımızın kuvvetli desteğiyle 5 özel sektör temsilcimiz, babayiğitler bir araya geldiler ve Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubunu oluşturdular.

Peki siz yerli elektrikli ve otonom otomobil hakkında ne düşünüyorsunuz?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. MAHSUM dedi ki:

    Ülkemiz için hayirli olsun

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.