Bilgi Deryam

Yenilmez lakaplı Napolyon’u yenen 91 yaşındaki ihtiyar

Yenilmez lakaplı Napolyon’u yenen 91 yaşındaki ihtiyar

Cezzar Ahmet Paşa , Napolyan’a bu sözü ”Akka’da durdurulmasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirebilirdim!” söyleten büyük komutandır. Yenilmez lakaplı Napolyon’u Akka Kalesi önlerinde yerin dibine koyan adamdır. Çoğu kişi Napolyon’u bilir ama 91 yaşında olmasına rağmen Napolyon’u durduran Cezzar Ahmet Paşa’yı bilmez.

Cezzar Ahmet Paşa ve Akka Kalesi

Mısır ve Filistin’i kolaylıkla zapteden Napolyon, Akka Kalesi’nin de bir-iki gün içinde ele geçireceğini hayal etmiş ve Cezzar Ahmet Paşa’ya şu mektubu yazmıştı:
“İşte kalenin duvarları önüne geldim. Bir ihtiyarın geriye kalmış birkaç günlük ömrünü almak bana bir şey kazandırmaz. Seninle savaşmak istemiyorum. Benimle dost ol ve kaleyi teslim et!”

Cezzar Ahmed Paşa  bu mektuba şu cevabı verir: “Allah’a hamd olsun gücümüz kuvvetimiz yerinde, elimiz silah tutuyor. Geri kalmış birkaç günlük ömrümüzü de cenk ederek geçiririz!”

Ünlü Fransız generali, Ahmet Paşa’nın bu cevabını okuyunca yanındakilere der ki:
“Anlaşıldı, bu ihtiyar bizim birkaç günümüzü heba edecek ama merak etmeyin, iki gün sonra şehrin göbeğindeyiz.”

Napolyon’un Akka Kuşatması tam 64 gün boyunca devam eder. Her gün biraz daha artan baskı hiç bir sonuç vermez, Fransızların her saldırısı geri püskürtülür ve ağır kayıplar verdirilir. Yenilmez unvanı taşıyan Napolyon, kaledekilerin akıllara durgunluk veren kahramanlığı karşısında şaşırıp kalmıştır.

Yüksek rütbeli bir subayını kaleye gönderir ve direnmenin fayda vermeyeceğini, şehir teslim edilirse Ahmet Paşa’nın ordusu ve silahlarıyla birlikte istediği yere gitmesine güya müsaade edeceğini bildirir. Ama Cezzar Ahmet Paşa kabul etmez ve şunları söyler;

Devlet bizi bu kaleyi teslim etmek için vezir yapmadı. Ben Cezzar Ahmet Paşa, şehitlik mertebesine ulaşmadan bir karış toprak vermem.”

Akka’da durdurulmasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirecektim!

Paşanın bu cevabı Napolyon’u çileden çıkarır. Yaptığı yeni planlarla topçular gece gündüz Akka kalesini bombalar. Ne var ki açılan gediklerden şehre girebilenler Osmanlı süngüsü ile yok edilirler.

Bu müthiş yenilgiyle “Kader beni bir ihtiyarın oyuncağı yaptı” diye avaz avaz haykıran yenilmez unvanlı Napolyon, ordusunun yarısını kaybeder ve nihayet 21 Mayıs’ta çekilmeye karar verir.

Ağır toplarını kumlara gömüp, Kahire’ye geri döner. Oradan da işleri umduğu gibi gitmeyen Napolyon 25 Temmuz 1799’da iki gemiyle gizlice Mısır’dan kaçarken, ordusunu Mısır’da bırakmış bir başkomutan olarak hayatının en büyük dersini Osmanlı’dan almıştır.

Tarih, Napolyon’un şu sözünü kaydeder:
Akka’da durdurulmasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirecektim!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.