Bilgi Deryam

Yeni Zelanda Cami Saldırı için Ayasofya Açılsın dediler.

Yeni Zelanda Cami Saldırı için Ayasofya Açılsın dediler.

Yeni Zelanda Cami saldırısı için tepkiler çığ büyüyor. Bu tepkilere ünlü isimlerden de destek geldi. Cami saldırısı için bizde Ayasofya’yı açalım gıyabi cenaze namazı kılalım diyenler oldu. Yeni Zelanda Cami saldırısı ve tepkiler

Yeni Zelanda Cami saldırısı

İslam dünyasını yasa boğan Yeni Zelanda cami saldırısı ardından, Barış Ertem ve Haşmet Babaoğlu’ndan saldırıda şehit olanlar için Ayasofya Camii’nde gıyabi cenaze namazı önerisi geldi. Çağrıya ünlü isimlerden de destek geldi. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki bir camiye yapılan terör saldırısı sonucu en az 49 kişi hayatını kaybederken 49 kişi de yaralandı.


Ertem Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ” Ben de Yeni Zelanda’daki şehitlerin gıyabî cenaze namazının selâ’lar ile birlikte Ayasofya’da kılınması taraftarıyım. Hatta TRT World gibi TV kanallarından da canlı yayınlansın. İnceldiği yerden kopsun artık. Allah bizimle beraberdir…’‘ ifadelerini kulandı.

Haşmet Babaoğlu ise paylaşmında, ” Ayasofya’da gıyabi cenaze namazı… Y.Zelanda’daki Türk-İslam düşmanı terör katliamı üzerine (gelecek çerçevesinde) düşüncelerim…” ifadelerine yer verdi.


Yeni Zelanda saldırısına bir destek de Yıldız Tilbe’den

Ünlü sanatçı Yıldız Tilbe sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ”Ayasofya’nın öyle kapalı kalması için hiçbir sebep yok, fakat ibadete açılması için başta Fatih Sultan Mehmet’in vasiyeti ve müslüman aleminin isteği ve birsürü sayamadığım nedenden dolayı ibadete açılmalı, Açılsın,  izinmi alcaz. Valla bak büyük bi törenle açalım bütün ülkelerin büyükleri gelsin yemekler dağıtılsın , Kuranı Kerim okunsun çok güzel olur , bütün Osmanlının ve gelmiş geçmiş bütün vatan şehitlerinin ruhu şad olur” dedi.


Türk besteci ve piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun Ayasofya mesajında ”Burada herkesin yazdığı gibi klasikleşmiş cümlelerle kınıyorum, acılarını paylaşıyorum falan gibi uyduruk laflarla bir şey yazmak içimden gelmiyor! 2 şey yazacağım; Bu ırkçı faşist zihniyetin neleri hedef aldığını gördük. Palavrayı keselim! AYASOFYA ne zaman ibadete açılacak? ifadelerine yer verdi.

Ünlü İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu katliamın ardından twitter hesabından yaınladığı mesajında  ”Türkiye’yi ve Ayasofyayla bizi tehdit eden bu teröristlere inat madem şimdi Ayasofya ibadete açılmıyor ama en azından böyle bir terör katliamında Şehidlerimiz için başta Ayasofya da hemen Salâ okunmalıdır…” dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.