Bilgi Deryam

Yavuz Sultan Selim’in ölümü – Bizi kimle bilirdin Hasan Can

Yavuz Sultan Selim’in ölümü – Bizi kimle bilirdin Hasan Can

Yavuz Sultan Selim’in ölümü ve ölmeden birkaç saat evvel Hasan Can ile son konuşmaları. İşte Cihan Padişahı, Mekke ve Medine’nin hizmetkarı Yavuz Sultan Selim‘in ölümü.

Yavuz Sultan Selim’in ölümü

80 yılda yapılacak işleri 8 senede yapan bir cengaver olan Yavuz Sultan Selim’in ölümü herkesi derinden etkilemiştir. Özellikle nedimi Hasan Can’ı ve yeniçerileri çok üzmüştür. Yeniçeriler Yavuz Sultan Selim’i çok severlerdi. Tabi Yavuz ‘da onları çok sevdiği için diğer padişahlar gibi sakal bırakmayıp, yeniçeri adeti olan sadece bıyık bırakmıştır.

Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi sonrasında Batı’ya fetihler düzenlemek istemiş, fakat hazırlıklar esnasında sırtında bir çıban çıkarak rahatsızlanmıştır. Sırtına bir şeylerin battığını  Veziri Hasan Can’a söylemiş, Hasan Can’da elini sırtında gezdirerek bir şey olmadığını söylemiştir.

Fakat bir kere daha söyleyince Hasan Can Sultan’ın sırtına bakmış, çıban çıktığını fakat baş vermediğini söylemiştir. Sultan Selim çıbanın sıkılmasını istemiştir , Hasan Can  çıbanın baş vermediğini, münasip bir merhem koymanın daha iyi olacağını söylemiştir. Bunun üzerine Sultan Selim hamama giderek çıbanı orada sıktırmıştır.Çıbanı sıktıktan sonra hastalığı iyice artmış, Hasan Can’a, ” seni dinlemedik amma kendimizi helak ettik.

Yavuz Sultan Selim’in ölümünü Hasan Can şöyle anlatır:

“Yavuz’un sırtında şirpençe adı verilen bir çıban çıkmıştı. Çıban, kısa zamanda büyüdü, bir delik haline geldi. Öyle ki, yaranın içinden Yavuz’un ciğerini görüyorduk. Kendisi çok muzdaripti. adeta yaralı bir aslan gibiydi. Acziyeti bir türlü kabullenemiyor, cengaverlerine taktik ve talimat vermeye devam ediyordu. Yanına yaklaştım. Bana kendi halini kasdederek:  ”–Hasan Can, bu ne haldir? ”dedi.

Ben de, artık fani yolculuğun sonuna gelmiş, baki hayatın başına ulaşmış olduğunu sezdiğim için gönlümü şimdiden yakan ayrılık hüznüyle: ”–Padişahım, artık Allah-u Teala ile beraber olma zamanınız herhalde geldi!» dedim.

Koca sultan döndü, yüzüme hayretle baktı: ”–Hasan, Hasan! Sen beni bu zamana kadar kiminle beraber bilirdin? Cenab-ı Hakk’a teveccühümde bir kusur mu müşahede eyledim?” dedi.

Bu sözler karşısında mahcub olarak: ”–Haşa Sultanım! Öyle demek istemedim. Sadece içinde bulunduğunuz zamanın diğerlerinden farklı olduğunu beyan için ihtiyaten buna cür’et edebildim”dedim.

Koca Sultan, artık bambaşka alemlere dalmış vaziyette bana son hitabı olarak: –Hasan! Sûre-i Yâsîn’i (Yasin Suresi) oku! dedi.  Nemli gözlerle okumaya başladım. Selam ayetine geldiğim zaman muazzez ruhunu Rabbine teslim etti.”

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.