Bilgi Deryam

Yaralı askerlerine baston hediye eden Padişah

Yaralı askerlerine baston hediye eden Padişah

Baston hediye eden Padişah. Hem de kendi elleriyle yapıp yaralı olan askerlerine hediye eden bir padişah. Bu baston hediye eden padişah kimdir bilir misiniz? Bu padişah, 33 yıl boyunca etrafı çakallarla dolu bir ülkeyi dimdik ayakta tutan Sultan Abdülhamid Han’dır. Abdülhamid Han’ın torunu olan Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’nun kaleminden sizlere aktarıyoruz.

Yaralı askerlere baston hediye eden Padişah

“1897 yılında, OSMANLI, yunan harbi zafer ile sonuçlanmıştı. Dedem Sultân 2’nci Abdülhamîd Hân büyük sevinç içindeydi. Harpte yaralananların hepsini İstanbul’a getirtmiş. Bu gâzîleri, Gümüşsuyu Hastânesi ve yeni yaptırdığı Şişli Etfal Hastânesine yerleştirmişti.

Dedem Sultan Abdülhamid Han, yaralıların durumlarını öğrenmek için her gün hastânelere görevliler gönderiyordu.

Dedem Sultân Abdülhamîd Hân marangozluğa meraklıydı. Yıldız Sarayı’nda bir marangoz atölyesi vardı. Devlet işlerinden yorulduğu zaman dinlenmek için buraya gelirdi. Her biri sanat şâheseri kabul edilen ahşap eşyâlar yapardı.

Bir sabah dinlenmek için atölyeye inmişti. Kendisini yardımcısı Mehmed Usta karşıladı. -Hadi bakalım Mehmed Usta, 150 tâne baston ağacı kes..

Usta şaşkınlıkla sordu: -Ferman Pâdişâhımızındır. Lâkin merâkımı mâzur görün. Bu kadar baston ağacı ne olacak Hünkarım?

-Askerlerim ayaklarından yaralı..

Dedem Sultan Abdülhamîd Hân ustanın bu hayretini gideren şu cevabı verdi:

-Mehmed Usta, araştırdım. Gâzîlerimizden, 150 kadarının ayaklarından yaralandıklarını öğrendim. Bunlar iyi olsalar da yürümek için bir âsâya muhtaç kalacaklar. Hepsine birer baston yapacağım ve hastâneden çıkıp memleketlerine gidecekleri zaman kendilerine hediye edeceğim.

Mehmed Usta, Sultânın bu ulvî düşüncesine ve insan sevgisine hayran kalarak, hemen işe koyulur. Kısa zamanda bitirilen bastonları gâzîlere ulaştırırlar…”

Kaynak: Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Kimdir?

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Sultan Abdülhamid Han’ın 4. kuşak torunudur. Türkiye’de bulunan Osmanlı Hanedanı reis Harun Abdülkerim Osmanoğlu’nun oğludur.

Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendi sürgünden sonra Türkiye’de doğan ilk Osmanlı Şehzadesidir. İstanbul’un ve İslam’ın yıkılmaz kalelerinden Fatih semtinde 2 Ağustos 1979 tarihinde doğmuştur. 

Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’nu daha yakından tanımak isteyenler, web sitemizde biyografisi bulunmaktadır. Web sitemizin arama butonunda aratarak bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.