Bilgi Deryam

Vecihi Hürkuş Kimdir? Hayatı, Askerlik ve Esir Yılları

Vecihi Hürkuş Kimdir? Hayatı, Askerlik ve Esir Yılları

Vecihi Hürkuş, Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Türkiye’nin ilk yerli uçağını tasarlayan ve üreten, Türk pilot, asker ve mühendistir. Başarıları sonucunda kırmızı şeritli İstiklal madalyası ve TBMM tarafından 3 adet takdirname alan tek kişidir. 

Vecihi Hürkuş

Vecihi Hürkuş

Vecihi Hürkuş’un macera dolu bir hayatı vardır. Esir düşmesi, yüzerek kaçması, uçak hayali ve bu hayali gerçekleştirmesi için sarf ettiği çaba takdir edilesidir. Türk havacılık tarihinde ilkler arasında yerini korumaktadır. Adına çekilmiş filmler, basılmış kitaplar da bulunmaktadır

Vecihi Hürkuş Kimdir ?

Türk havacılığının ilk askeri uçağını tasarlayan aynı zamanda planlamasını yapıp uçağı uçuran Vecihi Hürkuş’tur. İlk özel hava yolu uçağını da kendisi hazırlamıştır. Onun için hem pilot, hem mühendis, hem de asker demek oldukça doğru olacaktır.

Kurtuluş Savaşı’nda ilk ve son uçuşu yapan pilot olarak bilinmektedir. İzmir havalimanına girerek İzmir’i kuşatan da kendisi olmuştur. Vecihi Hürkuş, pilotluk tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kırmızı şeritli İstiklal Madalyası’nın yanı sıra TBMM tarafından verilen takdirnameden 3 adet kazanmıştır. 3 takdirname kazanan tek kişi olma özelliğine sahiptir.

Vecihi Hürkuş’un Hayatı

Vecihi Hürkuş

Vecihi Hürkuş

6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Gümrük müfettişi Ali Feham Bey’in oğludur. Annesi Zeliha Niyir Hanım’dır. Henüz bebekken babasını kaybeden Vecihi Hürkuş hayatına annesi ve akrabaları arasında devam etmiştir. Bir süre amcasının yanında yaşamış daha sonra  amcasının yanından ayrılıp İstanbul’a yerleşmiştir.

Hayatına Üsküdar’da devam eden Vecihi Hürkuş kardeşleri ve annesi ile kendine yeni bir hayat kurmaya karar vermiştir. Sırasıyla Bebek İlkokulu, Füyuzati Osmaniye Rüştiyesi, Üsküdar Paşakapısı İdadisi’nde eğitim almıştır. Daha sonra Tophane Sanat Okulu’nda sanat eğitimini tamamlamıştır.

I. Dünya savaşına katılmış, Ruslara karşı mücadele verip, Rus uçağı düşürmüştür. Ruslarla mücadele edildiği dönemlerde  uçağı vurulara düşürülmüştür. Esir olacağına anlayınca, uçağını ruslara vermemek için yakmıştır. Hazar Denizi civarında bulunan Nargin Adası’nda esir edilen Hürkuş, Azeri Türklerin yardımıyla adadan yüzerek kurtulmayı başarmıştır. İlk İran’a ayak basmış, daha sonra 2,5 ay sonra yurda ayak basmıştır.

1918 yılında yeniden görevine başlayan Hürkuş, av uçağı projesi planlamış, uçmaya hazır hale getirmiştir. Ne yazık ki Mondros Ateşkes Antlaşması nedeniyle planları suya düşmüştür.

Daha sonra Kurtuluş Savaşı’na katılmış, sivil pilot olarak görevinin başında kalmıştır.

1923 yılında Yunanlardan arta kalan parçaları da kullanarak VECİHİ K-VI ismini verdiği uçağını uçurmuştur.  28 Ocak 1925 yılında tamamlanan bu uçakla izinsiz uçuş yapan pilot, bu nedenle ceza almıştır.

1930 yılında ikinci uçağını da yapan pilot daha sonra şehirlerarası uçuşunu da yapmıştır. Ne yazık ki bu başarılarına rağmen gerekli izinleri alamayan pilot, uçağı parçalayarak Çekoslovakya’ya göndermiştir. Çekoslovakya’da birleştirilen uçak, burada tamamlanarak 23 Nisan 1931 yılında izin alabilmiştir. 5 Mayıs 1931’de ise Türkiye’ye dönüşü yapılmıştır.

Yurda dönen pilot 1931 yılında Türk Tayyare Cemiyeti yararına Türkiye turu düzenlemiştir. 2 ayrı turla ülkenin pek çok noktasını gezmiştir. Vecihi Hürkuş, anılarını bir eser üzerinde toparladığı süreç içerisinde beyin kanaması geçirmiştir. 16 Temmuz 1969 sabahında yaşamını kaybederek sevenlerini büyük bir yasa boğmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.