Bilgi Deryam

Ürettiğimiz ilk savaş uçağı ve çılgın pilot Şener Koltuk

Ürettiğimiz ilk savaş uçağı ve çılgın pilot Şener Koltuk

Şener Koltuk nam-ı diğer Kelle koltuk. Türkiye’nin ürettiği ilk savaş uçağının testini yapan çılgın ve çok cesur bir pilot. İşte Şener Koltuk ve uçurduğu ilk savaş uçağımız.

Şener Koltuk ve ilk savaş uçağımız

Tarih 14 Ekim 1987, Saat : 11:05 Yer, Ankara MÜRTED 4. Ana Jet Üssü. 4’üncü Ana Jet Üssü’nün pistinde bir F16 frenlerini bırakmış, kulakları adeta sağır eden bir gümbürtüyle hızlanıyordu. Nefesler tutulmuştu.

Çünkü 86-0068 kuyruk numaralı o F16 savaş uçağı, Cumhuriyet tarihimizde yeni bir sayfa açıyordu. Türkiye’de üretilen ilk savaş uçağıydı o 86-0068 kuyruk numaralı uçak. İlk kez test ediliyordu. Haliyle, düşme ihtimali yüksekti.

Pilot, 36 yaşında bir binbaşıydı. Şener KOLTUK . Lakab olarak, ” Kelle Koltuk ” diyorlardı ona. Haklıydılar… Çünkü bu işi yapabilmek için hakikaten kelleyi koltuğa almak gerekiyordu. Havalanacak, bütün manevraları deneyecek, kelimenin tam anlamıyla ‘canını çıkaracaktı’ hiç uçmamış olan bu uçağın…

Pistten kalktı, havalandı, daldı, çıktı, yattı, döndü ve sonra sağ salim piste indi. Tamam’ dedi, ‘Bu uçar. Gözü karaydı, mangal yürekli. Tam çılgın bir Türk! Kıbrıs’ta da savaştı.

F100’le… Bu F100 dedikleri, hesapta avcı bombardıman uçağı ama, aslında soba borusu gibi bir şey… ABD’nin bize envanter dışından kakaladığı modeli eski, teknolojisi çok zayıf olan uçaklardan, 1953 model. O 1953 model ”Uçan soba borusu” yla dağıttı mütecavizi Kıbrıs’ta.

F104 macerası var bir de. Bandırma’ya inecek, basıyor düğmeye, sol iniş takımı açılmıyor. Komutan, Cumhur Asparuk Paşa… ‘Atla’ diyor, ‘Uçağın canı cehenneme, pilotumdan kıymetli değil…’ Atlasa, rutin kontrol için hastaneye gidecek, 28 gün uçuştan men edilecek, kural bu. Uçak arızalı ama, pilot daha da arızalı! ‘Çorbayı akşam evde içeceğim komutanım.’ diyor ve uçaktan atlamıyor !..

Gövde üstü indiriyor uçağı! Hem de öyle bir indiriyor ki, tere yağından kıl çeker gibi, tekerlekle inse bu kadar olur… Aynı uçağı, 27 gün sonra ‘kendisi’ test ediyor ve yeniden Hava Kuvvetleri’ne dahil ediyor.

521 uçağın test uçuşunu yaptı. 521 kez ‘maksimum’ riske attı
hayatını… Bu bir dünya rekoru… Çünkü, binlerce değişik parça ve milyonlarca karmaşık hesaplamalardan oluşan ‘sıfır kilometre’ 521 uçağı, düşürmeden indiren başka bir pilot henüz yok dünyada!

Emekli oldu sonra. ABD’den Hava Kuvvetleri’nden, General Dynamics’ten iş teklifi aldı… İnanılmaz yüksek paralar teklif edildi. Fakat, Türkiye’yi bırakıp gitmedi. ‘Ben bu işi para için yapmadım, bu vatanın ne toprağını terk
edebilirim, ne de gökyüzünü…’ dedi.

Sonra bir restoran açtı. ‘Ticaret yapmak F16 uçurmaktan çok daha zor.’ diyordu arkadaşlarına: ‘Buzda kayıyorsun, suya yazı yazıyorlar, dürüstlük yok! Böyle ortamda uçmak mı kolay, ticaret yapmak mı?’

Ve tarih, 13 Haziran 2008…Yer, Ankara Kocatepe Camii… Musalla taşında Ay-Yıldızlı bir tabut. Şener KOLTUK …Henüz 57 yaşında kalp krizinden vefat etti. Ruhu Şad Olsun! Mekanı cennet olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Alaa böyle insanlarımızı korusun

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.