Bilgi Deryam

Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi Hikayesi

Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi Hikayesi

Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri arasında geçen  ” tavuk hikayesini ” bilmeyen yoktur sanırım. Bir sohbet esnasında bu güzel hikaye açıldı, bende sizlere anlatmak istedim. Umarım beğenirsiniz. İşte Üftade Hazretleri ve Aziz  Mahmud Hüdayi arasında geçen muhteşem hikaye.

Üftade Hazretleri ve Tavuk Hikayesi

Üsküdarlı Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri, hocası Üftade Hazretlerinin hizmetinde daha ilk yıllarında talebe iken birçok talebe arkadaşlarının arasında, üstadının yanında ayrı bir yeri vardı. Üftade Hazretleri, müridleri arasında en çok Aziz Mahmud Hüdayi ile ilgilenir, birçok iltifatlar eder ve onun yetişmesine ayrı bir özen gösterirdi. Üstadın o talebesi ile, fazla meşgul olmasını etraftan hisseden birçok talebesi çekemezler ve Üftade Hazretlerine derler ki:

— Biz de talebeyiz, onun bizden ne farkı var? diye sitemde bulunurlar hocalarına.

Talebelerin ve bazı müridlerin bu halini gören Üftade Hazretleri , onları imtihan etmek istedi. Hepsini huzuruna çağırdı, ellerine birer bıçak ve birer de tavuk verip:

— Bunu, gidip hiç kimsenin görmediği bir yerde kesip geleceksiniz. Tek şartım, keserken kimsenin sizi görmemesi ve yalnız olmanızdır. Kim daha çabuk gelirse, benim en çok takdirimi o talebem kazanmış olur, buyurdular.

Bıçakla tavuğu alan talebeler hızlıca etrafa yayıldılar ve kendilerine göre, gizli birer yer bularak kesip getirdiler. Fakat o hakkında dedi-kodu yaptıkları, ”Onun bizden ne farkı var” dedikleri talebe Aziz Mahmud Hüdayi, hayli zaman olmasına rağmen ortalıklarda yoktu.

Erken gelenler, kendi aralarında konuşuyorlardı:  — Hocanın huzuruna çıkmaya yüzü yok ki, kesip de gelsin. Kim-bilir şimdi nerelerde dolaşıyor, diyorlardı.  O talebe, hayli zaman sonra elinde canlı tavuk olduğu halde kesmeden çıkıp geldi. Tavuğu kesip gelenler ona gülmeye başladılar:

— Bir tavuğu kesmeyi becerememiş, diyorlardı, kendi kendilerine. Üftade Hazretleri sordu:  — Herkes kesip geldiği halde, sen nerede kaldın? Hep seni bekliyoruz. Bu zamana kadar neredesin?

O zaman daha talebelik yıllarını yaşamakta olan, daha sonra büyük bir mürşid olacak olan Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri, şöyle cevap verdi:

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri

— Hocam, sizi beklettiğim için ayrıca özür dilerim. Lakin ben, nereye gitti isem beni kimsenin göremeyeceği bir yer bulamadım. En kapalı bir yer dahi bulsam, iyi biliyordum ki Allah (C.C.) beni mutlaka görüyordu. Ve böylece, ordan oraya ordan oraya koştum, sizin emrinizi yerine getiremeden geldim, dedi.

Tabii bu olaydan sonra, anladılar diğer talebeler, hocasının neden en çok onu sevdiğini ve onunla daha fazla niçin alakadar olduğunu .. Başlarını önlerine eğip hata ettiklerini anladılar. Çünkü Allah’a gizli olan hiçbir mekan ve zaman yoktu.

Bu güzel kıssadan hisseyi paylaşmayı unutmayalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.