Bilgi Deryam

Türkler Ne Zaman Müslüman Oldu – Talas Savaşı

Türkler Ne Zaman Müslüman Oldu – Talas Savaşı

Türkler ne zaman müslüman oldu ? Türkler nasıl müslüman oldu? Türkler hangi savaş ile müslüman oldular? soruları sık sık gündeme geldiği için bizde bu soruların cevaplarını iyice araştırarak sizlere aktarıyoruz.

Öncelikle şunu belirtmek  istiyorum; ”Türklerin İslam Dinini kabul etmelerindeki en önemli unsur Türklerin Gök Tanrı (Kök Tengri) inancı olmuştur. Gök Tanrı inancı ile İslam Dini birbirine benzedikleri için  hiç bir zorlama olmadan kendi istekleriyle İslamiyeti kabul etmişlerdir.

Türklerin Soyu Nereye Dayanıyor.

Türklerin  ilk kurdukları imparatorluk Hun İmparatorluğu’dur. Dikkat edin devlet değil ”İmparatorluk”. Türkler  çok eskiden de devletler kurmuşlardır. Ama Hun İmparatorluğu çok geniş bir toprak üzerine ve farklı milletlerden insanları kapsadığı için ona imparatorluk diyoruz.

Hun İmparatorluğu  Hun Türkleri tarafından M.Ö 220 yılında kurulmuştur. Bugünkü Moğolistan’da yani Çin’in kuzey batısında yaşıyorlardı. Türklerin soyu ise Hazreti Nuh’un oğullarından Yafes’in soyundan gelmektedir.

Türkleri İslamiyete Yakınlaştıran Sebepler

Türkleri İslamiyet’e yakınlaştıran en önemli sebep kesinlikle İslam Dinindeki ”Tevhid” inancıdır. Yani Allah’ın varlığına ve tek olmasına inanmak. Türklerde de durum aynıdır. Türkler de Tek Tanrı (Gök Tanrı)’ya inanıyorlardı. Bu inanç çok yaygındı.

Mengü Kağan; ”Biz Türkler, tek Tanrı’nın varlığına inanıırz. Onun sayesinde yaşadığımıza ve onun kutsal emri ile öleceğimize inanıyoruz” demiştir.

Türklerde Allah’ın varlığı ve tekliği inancı (Kök Tengri, Gök Tanrı) olarak adlandırılmıştı. Türklerin inançları ile  İslam Dini arasındaki benzerlik bununla sınırlı değildi. Türkler eskiden yani Müslüman olmadan önce, ahiret gününe, öldükten sonra tekrar dirilmeye, kadere ve kazaya inanıyorlardı. Aynı zamanda kurban da keserlerdi. Zina ve eş cinsellik kesinlikle yasaktı ve hırsızlık yapanlar çok ağır ceza ile cezalandırılırdı.

Türkler Ne Zaman Müslüman Oldu

Türklerin İslamiyet ile tanışmasına vesile olan savaş ”Talas Savaşı”dır. Bu savaş Müslüman Araplar ile Çinliler arasında gerçekleşmiştir. Talas Savaşı’nda Müslümanların zayıf olduğunu gören Türkler hemen  Müslümanların yardımına koşmuşlardır.

Türk süvarilerinin karşısında neye uğradıklarını şaşıran Çinliler çok ağır kayıplar vererek yenilmişlerdir. Bu savaştan sonra İslamiyet Maveraünnehir’de kalıcı olmuş ve Türkler de uzun zaman Çin tehlikesinden kurtulmuşlardır.

Müslüman Araplar, Türklerin temiz ahlaklarını, yöneticilik ve savaştaki üstün kabiliyetlerini görmüşlerdir. Bu savaşın sonucunda Türkler ve Araplar birbirlerini daha yakından tanımaya başlamışlardır.

Bu savaştan sonra Türkler  büyük kitleler halinde Müslüman olmuşlardır. Hiçbir zorlama ile karşılaşmayan Türkler, kendi istekleriyle Müslüman olmuşlardır. Ve tarihlerin de yeni bir sayfa açmışlardır.

Türkler ne zaman müslüman oldu sorusunun cevabını verdik. Umarım beğenmişsinizdir. Yorum kısmında sizde fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Yusuf ÖZŞAHİN dedi ki:

  Geçmişimizi hatırlattığınız ve çalışmalarınız için teşekkür ederim

 2. Anonim dedi ki:

  Allah razi olsun sizden

 3. mehmet akbulut dedi ki:

  7 yüzlü yıllarda oluyo bu savaş o savaşta türk lerin komutanı abdulkerim saltuk buğra handir

 4. İhsanbakırhan dedi ki:

  Guzel

 5. Ufuk OLGUN dedi ki:

  Türklerin müslüman olmadan
  Önceki Allah için zekat vermek ve kurban kesmek gibi birçok ortak noktalarına da deginseymissiniz daha da güzel olurdu.
  Yinede teşekkürlerimi sunuyorum Allah’a emanet olun

 6. Sedat uzun dedi ki:

  Sadece bunun la sinirli oldugunu dusunmuyorum tabi bu benim fikrim degil bazi arastirmaci hocalarin cok ciddi arastirmalari var evet yafes den sonra nebi oldugu sanilan zulkarneyn .yani oguz kaan oguz toresi oguz kanin kizi ketura ibrahim aleyhiselamin ucuncu esi keturanin ibrahim aleyhiselamdan olan kizi medyen yani oguz kaanin torunu şuayip aleyhiselamin annesi bu genis bi konu bu durum da oguz toresine bagli oguz boylari zaten ibrahim aleyhiselamin hanef dinine tabi gok tengri inanci burdan geliyor diyebiliriz .mekkede ki kayi boyu hazreti osmanin kayi tamgali kilici da islam oncesi orda olmalarindan degil mi

 7. Ali Ertürk dedi ki:

  Çok bilgilendirici bir anlatımdı.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.