Bilgi Deryam

ASELSAN 1919 – Türkiye’nin İlk Yerli Cep Telefonu

ASELSAN 1919 – Türkiye’nin İlk Yerli Cep Telefonu

ASELSAN 1919 Türkiye’nin ilk yerli cep telefonudur. Merhum Necmettin Erbakan döneminde 1998 yılında üretilmiştir. ABD’nin başlattığı ekonomik savaştan sonra ”yerli ve milli üretim” tekrardan gündeme geldi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın  ABD mallarını boykot edeceğiz, ”onların Apple’ı varsa, diğer tarafta Samsung var, Türkiye’de ise Vestel var” sözlerinin üzerine, Türkiye’de üretimi yapılan akıllı telefonlara talep arttı. Aynı zamanda ilk yerli telefon nedir ? sorusu gündeme geldi. Biz de bu sorunun cevabını bu makalede sizinle paylaşacağız.

ASELSAN 1919

Necmettin Erbakan’ın önderliğinde, Refah-Yol Hükümeti döneminde yerli ve milli üretime önem verilmiş ve icraatler gerçekleşmişti. Bunlardan bir tanesi ise ASELSAN’ın ürettiği 1919 isimli yerli ve milli cep telefonudur.

1998 yılında üretilen bu telefon, hem yerli ve milli olması, hem de fiyatının çok uygun olmasıyla büyük rağbet gördü. Yurdun dört bir yanından gelen taleplere ASELSAN yetişemedi. Dağıtımını da kendisi yaptığı için bir süre gelen taleplere yetişemediler ve çok kısa süre sonra ”ASELSAN 1920” isimli cep telefonunu ürettiler. Dağıtımını da bir şirketle anlaşıp, milletimize ulaştırdılar.

ASELSAN, 1919 isimli telefon serisinin devam edilmesi çalışmalarına da başlamıştı. 1919 modelinin ardından 1920, daha sonra 1923 üretilmişti. Fakat kısa zaman sonra elde olmayan bazı sebeplerden dolayı üretimi durduruldu ve yasaklandı.

Patent Yüzünden Üretimi Durduruldu

Ürettiğimiz bu yerli cep telefonu beklenenden çok çok iyi satış rakamına ulaşmasına rağmen, 28 Şubat döneminden sonra  ”çalıntı olduğu” gerekçesiyle  üretimi ”elde olmayan bazı sebeplerden dolayı”  durduruldu.

Daha sonra ASELSAN’ da üretilen yerli telefonlarımızın projelerinin başına, yabancı bir elektronik şirketinden bir mühendis getirilmişti. Bu mühendis, daha önce çalıştığı şirketinde ürettiği cep telefonlarının bilgilerini, ASELSAN 1919 isimli yerli cep telefonumuzun projesinde kullanmak isteyince , telif hakları, patent olayları patlak verdi. ASELSAN  çok ciddi hukuki süreçlerle karşı karşıya geldi. Bunun sonucunda ise ASELSAN 1919’ların üretimi durduruldu.

Düşünsenize zamanında bu yerli telefonumuzun üretimi yasaklanmasaydı, şimdi telefon üretiminde Dünya’da birinciydik. Herkesin elinden düşürmediği Apple ya da Samsung markalarının yerine bizim yerli ve milli üretimimiz olan ASELSAN 1919 olacaktı.

Bu yüzden yerli üretime muhakkak destek olmak lazım. Bizim yapmamız lazım. Biz yapamayız demeyin.  Fatih Sultan Mehmet Han havan toplarının mucidi, 2. Bayezid içi yivli topların mucididir. Atalarımız zamanında çalışmışlar ve yapmışlar. Bizimde çok çalışmamız lazım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    efsane ya da gerçek, devlet eski devlet değil. durmak, küsmek yok yola devam.

  2. DURSUN dedi ki:

    Tükiye kuruluşundan beri; Telsiz yasası ile halkını elektronikten uzak tuttu. Yabancı ülkelerde telsiz dernek ve dergileri bugünkü sosyal medya gibiydi. Ama Türkiye Milli korunma hisleriyle bu iletişime ağır hapis cezaları verdi. Hep hain aradık. Okul kitaplarında verilen basit mors telsizlerini yapan çocuklar hapse atıldı. Yani fransız mühendisince fransadan yürütme model ve parçalarla ilk cep telefonu yapan 9 ülkeden biri olmak bunun devamını sağlamaz. Teknik bilgi ve elektronik altyapısı olmayan bir ülkede gelişim sağlamak mümkün değildir. Birde, teknolojik atılımları Aselsan memurlarından beklemek doğrumu. Özel teşebbüsü ve bunları destekleyecek Bankacılık altyapısı olmayan ülkelerin DEVLETCİ çözümlerle ilerlemesi mümkün değildir. Örnek; dev devlet desteğine sahip üniversiteler bugüne kadar bilime ne verdi. Yani devlet gölge etmesin bak o zaman gör gelişmeyi. Aksi ise şehir efsaneleri ile avunmadır.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.