Bilgi Deryam

Turgut Alp tarihte kimdir? Turgut Alp’ın ölümü ve mezarı

Turgut Alp tarihte kimdir? Turgut Alp’ın ölümü ve mezarı

Turgut Alp Osman Bey’in gaza faaliyetlerinde en yakın silah arkadaşlarından biridir. Ertuğrul Bey döneminde de yaşadığı söylenen Turgut Alp, Osmanlı tarihinde en güçlü askerlerden biridir. Turgut bey gerçek tarihte Bursa ilinin fatihidir. Önceden İnegöl Turgut ili diye bilinmekteydi. İşte Turgut Alp’ın hayatı ve ölümü.

Turgut Alp tarihte kimdir? Hayatı

Turgut Alp, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey’in gaza faaliyetlerinde en yakın silah arkadaşlarından biridir. Osman Bey tarafından İnegöl’ün fethiyle görevlendirilmiş daha sonra Orhan bey döneminde Atranos’un (Orhaneli) fethine katılmıştır.

Kaynaklarda anlatılan Turgut Alp Osmanlı Kuruluş döneminde askeri anlamda faal olarak gaza ideolojisine katkıda bulunan bir Alp oluşudur. Hayatına dair çok az bilgi bulunmaktadır.

Onun tarihî bir şahsiyet olmayıp halk rivayetlerinde ortaya çıkan efsanevî bir kişi olduğu da ileri sürülmektedir. Bu rivayetler doğru değildir elbette. Bununla birlikte ilk Osmanlı kronikleri yanında bazı Bizans kaynaklarında çeşitli askerî faaliyetleri dolayısıyla adı anılmaktadır.

İsmindeki Alp kelimesi bir unvandır ve muhtemelen onun veya babasının Selçuklu Devleti’nin hizmetinde dirlik sahibi olduğuna işaret etmektedir. Turgut Alp’in (1334-35) yılında sağ olduğu bilinmekte, fakat epeyce yaşlı olduğu anlaşılmaktadır.

Onun ayrıca İnegöl çevresinde Keşiş dağı yakınında yaşayan dervişlerden Geyikli Baba ile yakınlığına dair bazı rivayetlere rastlanmaktadır. Adı ölümünden sonra İnegöl yöresine verilmiş ve burası Turgut-ili diye anılır. Erken dönem Osmanlıda yaşayan tarihçilerden Aşıkpaşazâde, Neşri ve diğer tarihçiler de İnegöl yöresini Turgut-ili şeklinde anmaktadır. Bu adlandırma XVI. yüzyıldan itibaren tamamen ortadan kalkmıştı

Turgut Alp’ın ölümü:

Turgut Bey, savaşçı karakteriyle bilinse de ölümü şehadet şerbetini içerek olmamıştır. Orhan Bey zamanında yaşayan bir dervişin yanında uzun süre kalmıştır. Çok yaşlı olduğundan ötürü çeşitli hastalıklara yakalanarak vefat etmiştir.

Turgutalp Türbesi Nerede

İnegöl’ün fatihi olarak bilinen ve İnegöl ve yöresini Osmanlı topraklarına kattıktan sonra rahatsızlığı nedeniyle Uludağ’ın eteklerindeki, kendi adını taşıyan Turgutalp Köyü’ne yerleşen Turgut Alp, vefat edince köyün mezarlığının yanında, İnegöl ovasına bakan tepede defnedildi.

TRT 1’de Diriliş Ertuğrul dizisi yayınlanmaya başladığından beri bu türbeye insanların akın ettiği şeklinde bilgiler yer alıyor. Önceden çok az kişinin bildiği bu türbeye Türkiye’nin dört bir yanından insanlar ziyarete gelmeye başlamış.

TRT 1’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları da Bursa’nın İnegöl İlçesi’ni ziyaret etmişti. Dizide TurgutAlp karakterini oynayan Cengiz Coşkun da, İnegöl’ü fetheden Turgut Alp’in türbesini ziyaret ederek dua etmişti.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.