Bilgi Deryam

TSK envanterindeki silahlar. En güçlü 8 mükemmel silah

TSK envanterindeki silahlar.    En güçlü 8 mükemmel silah

TSK envanterindeki silahlar gün geçtikçe hem kalitesi artıyor, hem de yerlilik oranı artıyor. Ürettiğimiz birçok silah, tank, uçak vs. yüzde yüz yerli ve millidir. Bazı silah teknolojilerinde bazı parçalarımızı dışarıdan temin etsek de, inşallah bir gün bütün silahlarımızı kendimiz üreteceğiz. Şunu da not düşmekte fayda var. Silahların sustuğu, çocukların ölmediği bir dünya da yaşamak dileğiyle. İşte son teknoloji TSK envanterindeki silahlar.

TSK envanterindeki silahlar

1: İskelet Destek Sistemi Asya

TSK envanterindeki silahlar
TSK envanterindeki silahlar

Bir nevi bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen Asya iskelet sistemi, askerlerimizin zorlu arazilerdeki fiziksel koşullarda kabiliyet yeteneklerini arttırmak için tasarlanmıştır. Temel amacı ağır yükleri kaldırmak, daha yükseğe zıplamak, hızlı koşmayı sağlamak ve tırmanmayı kolay hale getirmek. Üretici firması ASELSAN. Ani hareketler dahil pek çok refleksi her hangi bir gecikme yaşamadan gerçekleştirebiliyorsunuz.

2: Pars 4×4

TSK envanterindeki silahlar

Pars, içerisnde 5 kişilik müretabatın barınabileceği bir tanksavar ve zırhlı araç imha aracıdır. Hem karada hem de su altında gidebiliyor. Araçta bulunan su jeti sayesinde su altında dönebiliyor veya ileri geri gibi hamleleri yapabiliyor.

Uzunluğu ise yalnızca 1,90 ve oldukça hafif. Bu sayede hava kargosu yoluyla her türlü bölgeye zart diye götürülebiliyor. Gövdesi de mayın ve diğer patlayıcı maddelere karşı özel balistik bir malzemeden üretiliyor. Aracın en önemli özelliğinden birisi motor yerleşim yapısı ve tasarımı sayesinde hiçbir hazırlık yapmadan hemen suya girebilmesi.

3: Altay Tankı

TSK envanterindeki silahlar
TSK envanterindeki silahlar

Muhtemelen Altay Tankını hepiniz biliyorsunuz. ASELSAN – BMC ortaklığında üretiliyor. Tankın en önemli özelliği NATO ve BM gibi yapılanmaların uluslararası standartlarına göre üretiliyor. İçerisinde 4 kişilik müretabat barınabiliyor. 120mm çapında 55 kalibrelik top mermileri var ve özel durumlara göre özelleştirilip yeni ekipmanlarla donatılabiliyor.

Dış kaplaması ise kompozit zırh. Ağırlığı 60 ton olan bu tank saatte 90KM’ye kadar hızlanabiliyor. Bir de kendisine dışarıdan gelebilecek zararlara karşı elektromanyetik bir sistemle donatılmıştır. Yani öyle zart diye vuramıyorsunuz, kendisini savunabiliyor.

4: Sinyal bozucu sistem – Koral

TSK envanterindeki silahlar

Aselsan’ın ürettiği Koral, düşman radarlarının aklını karıştırmakla yükümlü. Askeri araçlara entegre edilebilen bu sistem ile her türlü zorlu koşularda elektronik bir savunma sistemi olarak görev yapıyor. Tabi bu sırada TSK’nın kullandığı sinyaller zarar görmüyor.

ED ve ET olmak üzere iki tip işlevi var. ED, radar yayınları için tespit, yön bulma fonksiyonlarını yerine getirirken ET ise zararlı sinyallerin aklını karıştırıyor. Sistem uçak, tank ve helikopterleri aynı anda köreltebilip, füzeleri de havada imha edebiliyor veya yönünü değiştirp farklı bir hedefe yönelmesini sağlayabiliyor.

5: Sürücüsüz personel taşıma aracı: Ejder Yalçın

TSK envanterindeki silahlar

Türkiye’de Nural Makina diye bir firma tarafından geliştiriliyor. Diğer tüm personel taşıma araçlarından farklı olarak gerekirse sürücüsüz olarak uzaktan da kumanda edilebiliyor. Kendisi 4X4 zırhlı bir araç. Farklı modlarda da kullanabiliyorsunuz. Mesela; sınır gözetleme aracı, keşif aracı, taktik füze fırlatma taşıma arac, hava savunma aracıvb. Ve dediğimiz gibi personel taşıma aracı olarak da kullanılabiliyor. Ejder Yalçın aracı zorlu arazi koşullarında bile saatte 120km hıza çıkabiliyor, 700km menzili var ve 4 ton yük taşıyabiliyor.

6: Milli Savaş Gemisi Burgazada

TSK envanterindeki silahlar
TSK envanterindeki silahlar

Burgazada bir korvet arkadaşlar. Boyu 99.5 metre, 14.4 metre genişliğinde ve 2400 ton ağırlığında. Su üstünde 29 deniz mili hızına kadar çıkabiliyor. 10 gün boyunca denizde kalabiliyor ve yakıt ikmalsiz 6485 km gidebiliyor. 19 tonluk helikopter için bir iniş pisti ve handarları ile muhimmat taşımak için de kullanılabiliyor. Ayrıca üzerinde yine akıllı sistemler diyebileceğimiz savunma silahları da mevcut. Amacı da su üstü harbi ve su altı savunma olarak özetlenebilir.

7: Yerli Savaş Uçağı TF-X

TSK envanterindeki silahlar
TSK envanterindeki silahlar

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin en önemli projelerinden birisi şimdi size anlatacağım yerli savaş uçağı TF-X . 2023 yılında aramıza katılması beklenen bu savaş uçağı ile ses hızını 2 kat aşabileceğiz. Her biri 20bin libre gücünde çift motora sahip. Gizlenme kabiliyeti, göve içi silah taşıma özelliği, SuperCruise, çift fonksiyonlıu radar ve uçağın patenti ülkemize ait olacak. Yalnız henüz prototip aşamasında dediğim gibi 2023 gibi envantere katılması hedefleniyor. Uçağın gövde uzunluğu 19 metre, kanat uzunluğu 12 metre ve 500 librelik hassas güdümlü bombalar taşıyabilecek. Hatta geçen günler Fransa’da sergide boy gösterdi. Hayırlı olsun diyoruz.

8: Atak Helikopteri

TSK envanterindeki silahlar
TSK envanterindeki silahlar

TSK envanterindeki silahlar kategorisinden bir diğeri olan Atak, aslında 1995’den beri üretiliyor. ASELSAN, TUSAŞ ve İtalya merkezli bir şirket tarafından ortak üretiliyor. Yüksek manevra kabiliyeti var ve arka arkaya yerleştirilen iki pilotlu sistemiyle 1.292 beygir güç üretebiliyor. Atak esasında sıcak hava yüksek irtifa görevleri için üretilmiş. Bünyesinde 76 adete kadar 70mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılmıştır. 3 saat havada kalabiliyor ve 537 km menzili var.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.