Bilgi Deryam

Trüf mantarı nedir? Faydaları ve Yan etkileri nelerdir

Trüf mantarı, dünyada önemli bir ticari değere sahiptir. “Kara Elmas” olarak adlandırılır. Kralların yiyeceği olarak bilinmektedir. Trüf yağı şeklinde de tüketilebilen bu mantar çeşidi, birçok yararıyla, aromalı kokusu ve zor bulunmasıyla dikkat çekmektedir. Trüf mantarı ve trüf yağı ile ilgili ayrıntılı bilgiye yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Trüf Mantarı

Trüf mantarı dünyanın en pahalı besinleri arasında yer alan mantar türlerinden bir tanesidir. Özellikle Fransız mutfağı ile adını duyurmaya başlasa da trüf mantarı tanrıların, kralların yemeği olarak bilinmektedir. Bu yönüyle oldukça eski dönemlerden itibaren kullanılmaya başladığını düşünmek doğru olacaktır. Dolayısıyla en köklü besinler arasında yer almaktadır. Ülkemizde domalan mantarı ismiyle de bilinmektedir.

Çok lezzetli bir tada sahip olan trüf mantarı, fiyatının yüksek olması nedeniyle birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Mantardan elde edilen trüf yağı ise daha makul bir fiyatla satıldığı için yemeklerde, salatalarda tercih edilir durumdadır.

Pek çok aşçının baş tacı olan trüf mantarı, spesiyal yemeklerin olmazsa olmazları arasında kabul edilmektedir. Dünya genelinde büyük restoranların pek çoğunda fiyatına rağmen tercih edildiği bilinmektedir. Trüf mantarı meşelik ve meşe ağacı alanlarında bulunan, toprağın 5-20 cm altında farklı bir kokuya sahip olan bir mantardır. Farklı türlerde olan trüf mantarının en bilineni siyah trüftür.

Diğer mantar türlerinden farklı olan trüf mantarı, yerin altında ağaç köklerinde gizli olan bir türdür. Bu nedenle yeryüzünde çıplak gözle görülmesi mümkün değildir. Çoğunlukla eğitilmiş özel köpekler tarafından bulunduğu bilinmektedir. Dışarıdan bakıldığında siyah, sert kabuklu ve yuvarlak görünen trüf mantarının birkaç çeşidi bulunmaktadır.

Her çeşidin kendine özgü özellikleri ve pişirilme teknikleri bilinmektedir. Siyah kabuklu trüf mantarı en yaygın trüf olarak kabul görmektedir. Bulunduğu ülke iklimine göre farklı özellikler alan trüf mantarı kimi yerlerde bezelye tanesi büyüklüğünde olurken kimi yerlerde elma kadar büyüyebilmektedir. Doğada kendi halinde bulunan trüf mantarları olduğu gibi özel yetiştirilenler de mevcuttur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.