Bilgi Deryam

Teyemmüm abdesti nasıl alınır. Farz ve sünnetleri nelerdir

Teyemmüm abdesti nasıl alınır. Farz ve sünnetleri nelerdir

Teyemmüm abdesti nasıl alınır ? Teyemmümün farz ve sünnetleri nelerdir? Teyemmüm abdestini bozan durumlar nelerdir? Hangi durumlarda teyemmüm abdesti alınır? Tüm bu soruların cevapları ayrıntılı bir şekilde makalemizde yer vereceğiz.

Teyemmüm abdesti

Teyemmüm demek, su yerine toprakla temizlenmek demektir. Gusül abdesti veya namaz abdestinin alınması gereken durumlarda bunun için uygun su yoksa, İslamiyet alternatif olarak teyemmümü sunmuştur ve normal abdest ile eşdeğerdir.

Bir nevi insanların işini kolaylaştırma amaçlıdır. Bu durum bize toprağın da bir temizlik aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Normal abdesti bozan durumlar, teyemmümü de bozar.

Ancak unutulmamalıdır ki teyemmüm abdesti aldıktan sonra uygun su bulursak, artık bu teyemmümle namaz kılamayız. Bulduğumuz uygun su ile abdestimizi almamız ve bu şekilde namaz kılmamız gerekir.

Teyemmüm nasıl alınır

Teyemmüm yapabilmek için temiz bir toprak, kum, çakıl, kaba toprak yani üzerinde pislik olmayan herhangi bir toprak türü bir şey olabilir. Ancak toprağın çamur olmaması, ellerinizi çırptığınız zaman dökülmesi gerekmektedir. Sonrasında niyet edilerek teyemmüm abdesti alınabilir.

Eğer namaz kılmak için teyemmüm yapılıyorsa o doğrultuda, gusül abdesti almak için yapılıyorsa da bu amaçlar dile getirilerek niyet edilir. Daha sonra dizler yere değecek şekilde toprağa eğilinir. Kollar tıpkı su ile abdest alacakmış gibi dirseklere kadar sıvanır.

Parmaklar açık bir vaziyette her iki el de toprağa değdirilir. Eller toprağın üzerinde hafifçe ileri-geri hareket ettirilir. Eller kaldırıldıktan sonra, ikisi yan yana tüm getirilerek tüm yüze sürülür yani mesh edilir. Eğer avuç içlerinde toprak kaldıysa, eller birbirine hafifçe vurularak tozlar silkelenebilir.

Eller ikinci kes toprağa sürülüp, fazla toz silkelendikten sonra sağ kol dirseklerle beraber bir defa meshedilir. Daha sonra sol kola da aynı işlem yapılır. Bu şekilde teyemmüm abdesti tamamlanmış olunur.

Teyemmüm farzları nelerdir?

1- Teyemmüm etmek için niyet etmek,
2- İki avucunun içini temiz toprağa iyice sürtmek ve ardından yüzün tamamını mesh etmek,
3- Elleri temiz toprağa vurup sonrasında önce sağ kolu ve ardından sol kolu mesh etmek.

Bazı kaynaklar teyemmümün farzını 2 olarak açıklasalar da onlar bizim yukarıda saydığımız ikinci ve üçüncü farzları tek bir farz olarak kabul ettiklerinden aynı anlama çıkmaktadır.

Teyemmümün sünnetleri nelerdir

1- Besmele ile başlamak
2- Toprağa avucunuzun içini olabildiğince koymak,
3- Avuçları toprak üzerinde önce ileriye doğru yavaşça sürtmek ve sonra aynı işlemi geriye doğru yapmak, (elinizi incitmeden)
4- Eğer avucun iç kısmında kaba toprak kaldıysa iki elin parmaklarını (özellikle baş parmaklarını) hafifçe birbirine çarpmak ve eli bu kaba topraklardan temizlemek,
5- Elleri toprağa sürterken parmakları kapatmamak, açık bırakmak,
6- Önce yüzü mesh etmek ve o bitince önce sağ kolu ardından sol kolu mesh etmek
7- Teyemmüm ederken çok yavaş davranmamak, aşırıya kaçmadan olabildiğince hızlı bir şekilde teyemmüm etmek,
8- Yaklaşık 1 mil içinde (yaklaşık 1920 metre) su olduğunu biliyorsanız teyemmüm edemez oradaki suya gitmek zorunda kalırsınız. Kesin bilmeyip de tahmin ediyorsanız, o bölgeye gidip su aramanız sünnettir.
9- Elleri toprağa vururken kuvvetli bir şekilde vurmak,
10- Kolları toprak ile teyemmüm ederken parmakların arasını da ovalamak ve eğer varsa yüzüğü yerinden hafifçe oynatarak yüzüğün altında kalan deri parçasını da ovalamak.

Teyemmümü bozan durumlar nelerdir?

En net bir ifadeyle belirtmek gerekirse, normal abdesti bozan her durum teyemmüm için de geçerlidir. Ancak okurlarımızın akıllarında oluşan sorulara daha net bir şekilde cevap olması adına detaylandıracak olursak;

Teyemmüm abdestiyle namaz kılan birisi, namazını kılarken suyu görür ve bulursa abdesti bozulmuş olur. Eğer namazını tamamladıysa yeniden namaz kılmasına gerek yoktur. Ancak kişinin kendi tercihine ve içine sinmesi adına, su ile abdest alınarak vakit namazı tekrar edilebilir.

Bunun haricinde tehlikeli bir durumun olması, hastalık veya şiddetli soğuk nedeniyle suya ulaşılamamışsa, bu tehlikelerin ortadan kalkmasıyla birlikte de teyemmüm geçerliliğini kaybeder. Kişi suyu kullanması için ortaya çıkan mazeretler giderildikten sonra toprak ile aldığı abdest bozulmuş sayılır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.