Bilgi Deryam

Tek vuruşta öldüren Osmanlı Tokadı ve hikayesi

Tek vuruşta öldüren Osmanlı Tokadı ve hikayesi

Osmanlı tokadı elin her iki tarafıyla da yapılabilen ve muhattabını sersemleten, duruma göre bayıltan, istenildiği takdirde de öldüren bir saldırıdır. Bu tokadı atan askerler sadece düşmanları tokatlamak için değil aynı zamanda atları tokatlamak için de eğitim alıyorlardı.

Osmanli doneminde askerlerin savaş sırasında ellerinden silahlarını düşürmeleri durumunda bile saldırı/savunma yapabilmeleri amacıyla ağaçları ve mermerleri tokatlayarak antremanlar yaptıkları bilinmektedir. İşte bu çalışmalar sonrasında ellerin iç kısımlarının nasırlaşması sağlanarak semsert hale gelmeleri sağlanıyor ve düşmana vurulduğu takdirde ciddi bir silaha dönüşüyor. Osmanlı askeri bu tokatlarıyla adeta efsaneleşmiş, düşmana korku salmıştır.

Osmanlı Tokadı nasıl atılır

Osmanlı tokadı, elin ve kolun omuzdan hızlı ve açısız bir şekilde hedeflenen noktaya sert bir şekilde temas etmesiyle gerçekleşir. Yanaklara ve ense kısmına doğru yapılır. Vuruşun şiddetine ve yerine göre öldürücü olabilir. Osmanlı Ordusu’nda genellikle savaşlarda birebir ve yüz yüze yapılan mücadeleler esnasında sık sık kullanılmıştır.Osmanlı kültüründe bir kavgada taraflar asla birbirlerine yumrukla müdahale etmezlerdi.

Yüze kalıcı zararlar verme ihtimalinden dolayı birine yumrukla saldırmak son merhalede yer alır ve yumrukla ilk saldıran ayıplanırdı. Tıpkı yatağan kılıcı olanların dövüşlerde karşılarındakini aşağılamak için kılıcın kesmez yanı ile saldırmaları gibi, tokat ancak yeri zamanı, kavgadaki taraflarca bilinen kurallarla kullanılırdı. Kavgada büyük olan karşısındakini sesi etraflıca duyulan şiddetli bir tokatla uyarır ve bu durum genellikle yeterli olurdu.

Osmanlı Ordusunda meydan savaşlarında en ön safta yer alan, azab askerlerinin, esas amaçları olan karşıdaki düşmanın seçkin birliklerini yorma görevleri sırasında hafif silahların kısa zamanda kullanılmaz duruma gelmesi ve ağır silahların kuşanmalarının aldığı zaman çoğu kez bulunamadığında Osmanlı tokadı atmaya başlamaları ile askerler arasında yiğitliğin eriştiği son nokta olarak görülmeye başlanmış.

Osmanlı tokadı sesi ile düşmanın üzerinde yarattığı psikolojik etki sebebiyle zamanla geliştirilmiştir. Bu askerler daha eğitim safasında mermer döverek yetiştirildikleri için, çok kuvvetli ellere ve kol yapısına sahip olurlar. Son olarak şunu not düşelim: Osmanlı ordusunun En büyük tokatçıları Başıbozuk (Delibaş) diye adlandırılan bir düzensiz ordudur.

Kaynak: İslam ve İhsan

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.