Bilgi Deryam

Tek başına 45 Ermeniyi öldüren Yiğit

Tek başına 45 Ermeniyi öldüren Yiğit

Mübariz İbrahimov tek başına 45 ermeniyi öldüren bazı kaynaklarda 135 ermeniyi öldürdüğü iddia edilen büyük kahramandır. Bu makalemizde bize dayatılan sahte kahramanları değil, gerçek kahramanlardan biri olan Mübariz İbrahimov’u anlatacağız. İşte Mübariz İbrahimov ve karakol baskını.

Mübariz İbrahimov

Canım Babam ve Anam, Benim için üzülmeyin. İnşallah cennette buluşacağız. Benim için bol bol dua edin. Vatanımın zor günlerinde artık kalbim dayanmıyor. Allah rızası için bunu yapmalıyım. En azından kalbim biraz sakinleşir. Şehit olana kadar bu şerefsizlerin üzerine gideceğim. Şehit olsam ağlamayın. Aksine sevinin o makama yükseldiğim için. Allah’a ibadetlerinizi tam olarak gerçekleştirin. Çok çok sadaka verin. Allah büyüktür. Vatan sağ olsun. Oğlunuz Mübariz, Hakkınızı helal edin.

2010 yılının 19 haziranını 20 hazirana bağlayan gece Mübariz İbrahimov yazdığı mektubu bırakıp sessizce evden çıktı. Ermeni ordusunu Azerbaycan Ordusu’ndan ayıran 175 km’lik hatta bulunan birliğine doğru yola çıktı. Sınır hattındaki birliğine vardığında kimseye görünmeden üzerine alabileceği hafif silah ve el bombaları ile mayın tarlasına doğru ilerlemeye başladı.

Gece yarısından sonra telefonu çalan Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan, Azerbaycan Ordusu’nun taarruzunun durdurulması için emirler yağdırıyordu. Gelen haberlere göre büyük bir cephanelik infilak etmiş ve çok sayıda Ermeni askeri ölmüştü.

Ayrıca bir sınır karakolu ve içindeki askerlerden de haber alınamıyordu. Sabaha kadar sinirinden telefonun başında volta atarak beklemişti. En sonunda sabah kendisine Azeri Ordusu’nun taarruzunun durdurulduğu müjdesi verilince biraz rahatlamıştı. Derhal baskının olduğu yere doğru yola çıktı.

Cepheye vardığında bir tuhaflık olduğunu fark etti. Gece saldıran Azerbaycan askerlerinin cesetleri nerede olduğunu sorunca yanıt alamadı. En sonunda cesaretini toplayan bir Ermeni General kendisine saldıranın Azerbaycan Ordusu değil tek bir asker olduğunu söyleyince sinir krizi geçirdi.

Koca cephanelik patlamış ve çok sayıda asker ölmüş, sınır karakolu ise içindekilerle birlikte yok edilmişti. Bunu tek başına bir Azeri Türk’ünün yaptığı duyulursa dünyaya rezil olurlardı. Nitekim olay saklanamadı ve bilgiler sızdı. 2 general ve 8 subay ordudan atıldı.

Tek başına 45 ermeniyi öldüren yiğit

Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesi’nde Azeri ve Ermeni kuvvetlerini ayıran sınırdan ve 1 km’lik mayınlı araziden geçerek önce sınır karakolunu basan sonrada Ermeni Ordusu’na ait cephaneliği patlatarak Ermenilere göre 5 ancak bazı kaynaklara göre 45-135 arasında Ermeni askerini tek başına öldüren Uzman Çavuş Mübariz İbrahimov cephanesi bittikten sonra Ermeni askerlerin silahlarını kullanarak sabaha kadar çarpışarak en sonunda şehit olmuştu.

Ermenilerin gizlemeye çalıştıkları ama kendilerini dünyaya rezil eden en büyük darbe ise hiç beklemedikleri birinden geldi. Zamanın Rus devlet haber ajansı RIA Novosti’de de yayımlanan olayı Rus lideri Putin öğrendikten sonra yakın çevresine şöyle demişti: ‘

”Azerbaycan’da yeni Rambo çıkmış. Bir gecede silahlanıp Ermeni ordusuna saldırarak 135 Ermeni askerini öldürmüş. Eğer resmi belgeler olmasaydı ben buna inanmazdım. Çünkü biz böyle kahramanlıkları sadece filmlerde gördük. Demek ki Rambo sadece filmlerde değil gerçekte de varmış”

20 haziran 2010 tarihinde şehit olan, sadece Azerbaycan’ın değil bütün Türk Dünyası’nın kahramanı olan Mübariz İbrahimov’un naaşını ancak 6 kasım tarihinde Ermeniler teslim etti. Büyük kahraman şanına yakışır bir törenle toprağa verildi. Mekanın Cennet olsun korkusuz yiğit Mübariz İbrahimov.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.