Bilgi Deryam

Tahsin Paşa hain miydi? Tahsin Paşa kimdir?

Tahsin Paşa hain miydi? Tahsin Paşa kimdir?

Tahsin Paşa hain miydi? Tahsin Paşa ihanet etti mi? Tahsin Paşa’nın Jön Türklerle irtibatı var mıydı? gibi sorular, Payitaht Abdülhamid Dizisinin son bölümünde yaşanan olaylardan sonra sıkça sorulmaya başlandı.

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Payitaht “Abdülhamid” dizisinde son bölümde yaşanan bir hadise ve seyircinin aklında soru işareti oluşturdu. Sultan Abdülhamid’in ‘sır kutusu’ olarak bilinen Tahsin Paşa tarihte Jön Türklere katılarak ihanet mi etti? Sorusunu akıllara getirdi…

Tahsin Paşa ihanet etti mi

Öncelikle şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Ekranların sevilen dizisi Payitaht Abdülhamid, tamamen tarihe bağlı değildir. Tarihimizden ilham alınarak senaryo üzerine kurulmuş çok güzel bir dizidir. Yani demem o ki dizi de Tahsin Paşa’nın ihanet edip edemeyeceği hakkında bilgimiz yok. Bizde sizinle beraber izleyip göreceğiz.

Ama tarihe bakılırsa Tahsin Paşa hain değildir. Sultan Abdülhamid’in başkatibi, aynı zamanda sırdaşı, arkadaşı ve en yakın mesai arkadaşıdır. İsterseniz biraz da hayatına bakalım Tahsin Paşa’mızın.

Tahsin Paşa Kimdir?

1859 yılında dünyaya gözlerini açan, Osmanlı Devleti’nin ender bürokratlarından Hasan Tahsin Paşa’nın Babası Mesud Efendi’dir. Tahsin Paşa, Rüştiye’de tahsilini tamamlamasının ardından sırasıyla, Sadaret Mektubî Kalemi, Dahiliye Nezareti Mektubî Kalemi, aynı kalemde başkâtiplik ve Bahriye Nezareti Mektupçuluğu görevlerini layıkıyla yerine getirdi.

Yeteneği, liyakat ve dürüstlüğü Ulu Hakan Sultan II. Abdülhamid Han tarafından keşfedilerek Mabeyn Başkatipliği görevine getirildi.

Osmanlı Devleti’nin iç ve dış hainlerin fitneleriyle yıkılma sürecine girdiği dağılma döneminde 33 yıl boyunca Hilafet sancağını ayakta tutan Sultan II. Abdülhamid zamanında görevini başarıyla yerine getiren Paşa, II. Meşrutiyet’in ilanından sonra İttihat ve Terakkiciler tarafından Serasker Mehmed Rıza Paşa, Râtıb Paşa, Zeki Paşa ve Şehremini Reşid Paşa ile birlikte Sakız Adası’na sürgün edildi.

Affedilerek sürgünden dönen Tahsin Paşa’nın Jön Türklerle hiçbir münasebeti yoktur. Cumhuriyet’in ilanından sonra Tekel Tütün  Deposunda baş katiplik görevine getirilen Paşa, 1930 yılında Hakk’a kavuşmuştur.
Tahsin Paşa’nın mezarının Eyüp Sultan’da olduğuna dair bilgiler vardır.

Tahsin Paşa’nın Eserleri

– İkinci Meşrutiyetin İlanı

– Abdülhamit -Yıldız Hatıraları

– Tahsin Paşa’nın Yıldız Hatıraları / Sultan Abdülhamit

– Yıldız Hatıraları

– Sultan Abdülhamid’in Sırdaşı 

– Tahsin Paşa’nın Yıldız Sarayı Hatıraları

– Abdülhamid Han Yıldız Sarayı Hatıraları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.