Bilgi Deryam

Süt Tozu – Amerika’nın Türkiye’ye Yaptığı Yardımlar

Süt Tozu – Amerika’nın Türkiye’ye Yaptığı Yardımlar

Süt tozu içenler, daha doğrusu 1960’lı yıllarda Amerika’nın  Marshall yardımı ile gelen süt tozlarını içenler bu yazıyı daha iyi anlayacaklardır. Fazla uzatmadan sizi 1960’lı yıllara götüreyim.

Süt Tozu

Yıl 1955-60’lı yıllar. Ankara’da bir ilkokulda öğrenciler, Amerikan yardımı olarak Türkiye’ye gelen sulandırılmış süt tozlarını içmek için sıradalar. O günlerden yaşanmış bir anı:


“1960’lı yıllarda ilkokula gidiyordum. Öğretmenimiz bize süt tozu paketlerini dağıttı. Abd’den yardım olarak gelmiş!  Bizim evde 100’e yakın keçi vardı, 30’dan fazla inek vardı.  Süt ve yoğurdu satma imkanımız yoktu. Bize yetecek kadar her türlü süt ürünümüz vardı. 


Ama ben cicili paketler içindeki süt tozu paketlerini sevine sevine eve getirdim.
Eve girmeden önce avluda dedemle karşılaştım; elindeki nedir?’ diye sordu. Başlattım dedeme anlatmaya. Dedem daha lafımı bitirmeden, ”Bizim bize yetecek kadar sütümüz var, götür onu geri ver, sütü olmayan çocuklara versinler.” dedi.

Aslında köyümüzde sütü olmayan ev yoktu. ben biraz duraklayıp götürmek istemedim. Dedem, ”evladım, bu süt tozlarını bizim iyiliğimiz için vermiyorlar, bizi zehirlemek için veriyorlar” dedi.
Ben okulda aldığım derslerden kendime güvenerek dedeme karşı geldim. Söylediklerini okula gitmemiş dedemin cehaletine yordum. Dedemin dediklerine karşı çıktım.

Köpek Bile Bizden Daha Akıllı Çıktı


Beni inandırmak için bir deneye başvurdu. Çok güçlü bir köpeğimiz vardı. ”git, süt tozunu süte çevir getir” dedi. Gittim, süt tozuna biraz su ekleyerek süt yapıp getirdim. Köpeğimiz kulübesindeydi. Götürdük ve sütü önüne koyduk. 


Ağzını koydu, yaladı, hemen bıraktı; ”siz beni zehirlemek mi istiyorsunuz?” anlamında hırsla bize baktı ve havlamaya başladı.. Saldıracak gibiydi. Kabı aldık önünden. Dedem süt kabını temizce yıkadı. Sonra bana, git evden bizim sütten getir dedi. 
Evden yarım kilo kadar sütü götürüp yıkanmış kaba koydum. Yine köpeğin önüne götürdük. 


Köpek, ağzını koydu, bir defa nefes aldı, iki içimde sütü bitirdi. Dedem hiç okula gitmemişti ama  o sütleri okulumuza gönderen yetkililerden daha çok şey biliyordu.

Amerika’nın Türkiye’ye yardım olarak verdiği bu süt tozlarından sonra Türkiyede ilk Çocuk felci olayları görüldü ve felç salgını başladı. Sonra ne mi oldu?

Amerika bize milyon dolarlar karşılığında çocuk felci aşıları sattı. Ne kadar manidar.
Bizi bomba ve silahlarla öldürenlerin,aşı ve yiyeceklerini masum gördüğümüz sürece daha çok aldanacağız. Önce bizi hasta edip, hemen ardından ilaç ve aşısını satıyorlar.

Amerika’nın yardımı süt tozu ile sınırlı değildi. Bize para verildi, bisküvi, margarin, Amerikan bezleri, hurda savaş gemileri, hurda tanklar  verildi. Bunların karşılığında bazı askeri üslerimiz alınıdı. Petrol arama faaliyetlerimiz durduruldu, bazı fabrikalar kapatıldı.

Amerika bize diyiyordu ki; ”Siz zahmet edip yorulmayın, ben hepsini size bedava veririm” diyordu. Bu yardımlar sayesinde sözde aç insanları doyuruyor, insanlarımızı tembelliğe alıştırıyor, yerli üretimimizi durduruyor, kısaca kendine bağımlı bir ülke haline getiriyordu bizi.

Önce bizi hasta edip, hemen ardından ilaç ve aşısını satıyorlar. Bizi bomba ve silahlarla öldürenlerin, aşı ve yiyeceklerini masum gördüğümüz sürece daha çok aldanacağız. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. MARESHAL dedi ki:

    Domuz dan post, gavurdan dost olmaz .
    Güzel bi çalışma.
    Eline sağlık admin .

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.