Bilgi Deryam

Sürücüsüz yerli elektrikli araç Otomod geliyor

Sürücüsüz yerli elektrikli araç Otomod geliyor

Otomod geliyor. Tamamen yerli ve elektrikli aynı zamanda sürücüsüz araç olan Otomod’un görselleri ve animasyonları yayınlandı. İTÜ ARI Teknokent firması FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Taner Göçmez, “Projemiz dünya standartlarında bir mühendislik örneği olacak.” dedi.

Otomod ile yeni dönem başlayacak

Teknoloji geliştirme şirketleri FEV Türkiye ve Kodeco‘nun iş birliğiyle geliştirilen yerli sürücüsüz (otonom) ve elektrikli taşıt Otomod‘un ilk görselleri ve animasyonu yayınlandı.

Anadolu ajansı (AA) muhabirinin elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’de ilk defa kampüs içerisinde mobil uygulama ile çağrılan ve yolcunun seçtiği durağa otonom olarak giden tamamen elektrikli araçların ve ulaşım çağrı sisteminin tasarlandığı projenin ilk görselleri ve animasyonu yayınlandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün desteği ile İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde aralık ayında ilk denemeleri yapılacak.  Otomod ve ulaşım altyapısının, ileride, üniversite, hastane ve havaalanı gibi kampüslerde, yayaların kısa mesafe ulaşımlarını kolaylaştırma amacıyla kullanılması planlanıyor.

Üzerindeki sensör ve kameralar sayesinde hem çevresindeki yaya ve araçları algılayacak. Hem de kendi konumunu belirleyecek akıllı araçlarda kontrol yazılımları tamamen yerli imkanlarla geliştiriliyor.

Otomod 2.5 yılda tamamlanacak

Yaya ve araç trafiğine açık kampüslerde sürücüsüz olarak otonom hareket edecek tamamen elektrikli araçlarda, direksiyon, gaz ve fren pedalları bulunmayacak. 4 yolcu kapasiteli sürücüsüz araçlar 45 km/saat maksimum hıza çıkabilecek.

“Kampüs İçi Yolcu/Yük Taşıyan Çok Fonksiyonlu Elektrikli Otonom Taşıt”isimli proje, TÜBİTAK TEYDEB 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında hibe desteği ile gerçekleştiriliyor.  Otonom sürüş, elektrikli araç, yazılım geliştirme, simülasyon, stil tasarım, bilgisayar destekli 3 boyutlu tasarım ve prototip üretimi alanlarında uzman 20 Türk mühendisin görev aldığı projenin 30 ayda tamamlanması planlanıyor.

Otomod’un ilk denemeleri Kasım ayı sonlarında İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. İki prototip araç ve mobil uygulama çağrı sistemi ile hayata geçirilecek. Projenin ilk prototip aracı ise Kodeco’nun İzmir’deki prototip atölyesinde üretiliyor.

Otomod, Ülkemizin ihracatına büyük oranda katkı sağlayacak

İTÜ ARI Teknokent firması FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Taner Göçmez, projelerine ilişkin açıklama yaptı. “Geleceğin teknolojileri olarak belirlenen çevrim içi bağlı, otonom, paylaşılan ve elektrikli araç teknolojilerini bünyesinde barındıran projemizde hedefimiz ulaşımı daha güvenli, kolay ve eğlenceli hale getirmek. Tamamen elektrikli ve otonom aracımızı geliştirirken en ileri teknolojileri kullandık. Projemiz dünya standartlarında bir mühendislik örneği olacak.” ifadelerini kullandı.

Kodeco Kurucusu ve Genel Müdürü Kerem Odabaşı da bir açıklama yaptı. “Kodeco olarak yaratıcı tasarım ve yenilikçi teknolojilerle geleceğin akıllı ve çevreci şehir ulaşımına yön verebilme hayalimiz var. Bu proje ile beraber hedefimize doğru çok önemli adımlar atıyoruz. Bir Türk markası olan Kodeco’nun çatısı altında ticarileştirilecek olan bu otonom kampüs araçları sadece Türkiye değil, dünya pazarında da müşteriler ile buluşarak Türkiye’nin ihracatına önemli katkı sağlayacak.” dedi.

Projenin dünyada yeni ulaşım konseptlerinin Türkiye’de ilk örneği olduğunu ifade eden proje yöneticisi FEV Türkiye Proje Müdürü Abdullah Umut Doğan da, “Hedefimiz dünya çapında ilk ve son kilometre olarak adlandırılan, toplu taşıma durağından çalışılan binaya ya da katlı otoparktan terminale olan kısa mesafeli ulaşım ihtiyacına yeni ve yerli bir cevap vermek. Bunu yaparken hem kampüs içi araç trafiğine olan ihtiyacı azaltarak hem de tamamen elektrikli bu araçları kullanarak hava kalitesini iyileştireceğiz.” diye konuştu.

Ayrıca geçen günlerde de elektrikli yerli otomobil görücüye çıktı. Buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: AA, Yeni Akit, sondakika, donanım haber, hürriyet ve haber siteleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.