Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in Sözleri ve Hakkında Söylenen Sözler

Sultan Abdülhamid’in Sözleri ve Hakkında Söylenen Sözler

Sultan Abdülhamid’in sözleri ve hakkında söylenen sözler nelerdir? Sultan Abdülhamid’in duası ve bedduası, Sultan Abdülhamid’in sözleri ve kendisine söylenen sözler, pişmanlıklar ve daha fazlası bu makalemizde.

Sultan Abdülhamid’in sözleri şüphesiz hafızalara yer edinmiştir. Siyasi dehası, kişiliği, adaleti ve merhameti ile gönüllerde  taht kurmuştur. Her ne kadar da kendisine türlü türlü iftiralar atılsa da  tarih onu ”Kızıl Sultan” olarak değil ”Ulu Hakan” olarak hatırlayacaktır.  İşte Sultan Abdülhamid’in sözleri.

Sultan Abdülhamid’in Sözleri

Sultan Abdülhamid’in sözleri ve yaptıklarını tam manada anlayan pek fazla kişi yoktur. O yüzden Sultan Abdülhamid’i anlayamamış ve ona karşı muhalefet eden bir sürü insan vardır. Ve bu insanların bir kısmı da daha sonra pişman olmuş, fakat her şey için çok geç olmuştur. İşte Sultan Abdülhamid’in sözleri.

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!

Filistin’i satın almak isteyen Yahudiler’i kapımdan kovduğum için Allah’a şükrediyorum.

Otuz üç sene devletim ve milletim için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Şahidim Allah, bunu muhakeme edecek ise Resulullah’tır. Bu memleketi nasıl bulduysam öyle teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Allah’ın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki düşmanlarım bütün hizmetime kara çarşaf örmek istediler ve muvaffak da oldular.

Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirlerine düştüler ama ben tahtta değilim.

Savaş yalnızca sınırlarda olmaz. Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir. Eğer bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüf, yenilgi ise kaderdir.

Bizi yükselten Dinimize karşı duyduğumuz büyük aşktır.

Ha kendi evlatlarım ha millet, hiçbir farkı yoktur.

Tarih değil hatalar tekerrür ediyor.

Sultan Abdülhamid’in İttihatçılar için söyledikleri: ”Benden sonra devleti  10 yıl idare edebilirlerse, 100 yıl idare etmiş saysınlar.” (Ve Osmanlı 9,5 yıl sonra fiilen çökmüştür.)

Beni evhamlı sanıyorlardı. Hayır, ben sadece gafil değildim.

Selanik Yahudilerinden olan aynı zamanda milletvekili olan Emanuel Karasu, Sultan Abdülhamid’in huzuruna çıkarak Filistin’de Yahudiler için toprak satın almak ister. Ancak Emanuel Karasu daha lafını bitirmeden ” Defol Ey Sefil!” cevabını aldı.

Sultan 2. Abdülhamid

Sultan 2. Abdülhamid

Abdestsiz İmza Atmam

Sultan Abdülhamid’in Başkatibi Esad Bey anlatıyor: “Bir gece yarısı, çok önemli bir evrağın imzası için sultanın kapısını çaldım. Fakat açılmadı. Biraz bekledikten sonra tekrar çaldım kapıyı, yine açılmadı.

Acaba Sultan’a bir şey mi oldu ? diye endişelendim. Bir müddet sonra tekrar çaldım, açıldı. Sultan Abdülhamid elinde havlu ile yüzünü kuruluyordu. Tebessüm ederek, ’‘Evladım, bu vakitte çok mühim bir iş için geldiğinizi anladım. Daha kapıyı ilk vuruşunuzda uyandım. Abdest aldım. Onun için geciktim. Kusura bakma. Ben bu zamana kadar bu milletin hiç bir evrakını abdestsiz imza atmadım. Getir imzalayalım ” dedi. Besmele çekti ve imzaladı.

Hakkımı Helal Etmiyorum

Abdülhamid Han bir duasında: “Allah’ım helal etmiyorum! Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere, hakkımı helal etmiyorum! Beni, lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili’nin (Muhammed) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atanlara hakkımı helal etmem.” demiştir.

Sultan Abdülhamid Hakkında Söylenen Sözler

Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır. ”Necip Fazıl Kısakürek”

Dünyada 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamid’de, 5 gramı bende, diğer 5 gramı da tüm siyasilerdedir. ”Otto von Bismarck”

Sen bir anne gibi tuttun ufukları. ”Sezai Karakoç”

Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak, halbuki biz sussak tarih susmayacak, tarih sussa, hakikat susmayacak ”Sezai Karakoç”

Dünyanın son evrensel hükümdarı Sultan 2. Abdülhamid’dir. ”İlber Ortaylı”

Ne büyük kayıp! Düşmanımdı ama onun ölümü ile diplomasi mesleği artık zevkini kaybetti. ”Edward Grey

Hayatımda Sultan Abdülhamid kadar nazik, terbiyeli, buna rağmen karşısındaki ile mesafesini koruyan şahsiyet görmediğimi söyleyebilirim. ”Ali Fethi Okyar”

Fransız kralı ile görüştüm, aşağı buldum. Japon imparatoru ile görüştüm, basit buldum. İngiliz kralı ile görüştüm, kendi ayarımda buldum. Ne zaman ki, Osmanlı Sultanı Abdülhamid ile görüştüm; heybeti, zekası ve nezaketi karşısında beni bir titreme aldı. ”Almanya İmparatoru 2. Wilhelm”

Sultan Abdülhamid’i Anlamayan ve Pişman Olanlar

Sultan Abdülhamid’i tahttan indiren ittihatçılardan ve bazı yazar- şairler Abdülhamid’i anlayamadıkları için daha sonradan pişman olmuşlardır. Pişman olanlardan Filozof Rıza Tevfik ”Abdülhamid’in Ruhaniyetinden İstimdat” isimli eserinde duygularını şöyle dile getirmiştir;

”Tarihler ismini andığı zaman,
Sana hak verecek, hey koca sultan;
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en siyasi padişahına!”
Divane sen değil, meğer bizmişiz!
Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz!
Sade deli değil, edepsizmişiz!
Tükürdük atalar kıblegâhına”

Sultan Abdülhamid’in Bedduası

Allah’ım helal etmiyorum!
Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere, hakkımı helal etmiyorum! Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili’nin (SalAllahu Aleyhi ve Sellem) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helal etmem!

Sultan Abdülhamid’in Duası

Allahım! Mukaddes isimlerine kurban olduğum Allahım!
Ya Âdil! Bana “Kızıl Sultan” adını takan ve devrilmem için ellerinden geleni yapan Ermenileri, şimdi beni devirenlere parçalatıyorsun! Bu cellatları da, kim bilir, kimlere parçalatacaksın?..

Fakat yâ Rahman! Adaletinle tecelli edersen hepimiz kül oluruz! Bize acı! Resulünün, Sevgilinin, Kainatın Efendisinin nurunu kaydeder gibi olduğu için bu hale gelen millete, rahmetinle, fazlınla, lütfunla tecelli et! Yâ Kâdir!

Kundaktaki yavruyu gagasına almış, kaçıran leş kuşunu düşürüp çocuğu kurtarmak ancak senin kudretine sığabilir. Leş kuşlarının gagasında kundak çocuğuna dönen milletimi kurtar Allahım! Ya Ma’bud !..

Ömrümde tek vakit farz namazı kaçırdığımı hatırlamıyorum! Ama tek vakit namazım olduğunu iddiaya da nefsimde kuvvet bulamıyorum!..

Huzurunda eğileceğime kaskatı kalıyorum ve duada ruh teslim edeceğime yatağımda kıvranıyorum! Sana kulluk gösteremeyen bu kulunu affet Allahım! Eğer, yılları tesbih dizisince süren hükümdarlığımda Seni bir kere anabildiysem, Resûlüne bir an bağlanabildimse, duamı, o bir kere ve bir an yüzü suyu hürmetine kabul et! Yâ Sübhan!

Şu titrek elleri, Kıyamet gününde sana “Ümmetim, ümmetim!” diye yalvaracak olan Habibinin eteğinde, şimdi “Milletim, milletim!”diye dilenen bu ihtiyarın duasını geri çevirme! Milletimi evvelâ “Ba’sü ba’de’l-mevtsiz” bir ölümle yok etmeye götüren sahte kurtarıcılar ve sahte kurtuluşlardan kurtar; ve ona bir gün gelecek kurtarıcıları, gerçek kurtuluşu nasip eyle!..

Sultan Abdülhamid’in sözleri yazımız bitti. Sultan Abdülhamid’in sözleri ile ilgili yazıları yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İsmail dedi ki:

    Müslüman ve Türk tarihinden en önemli padiŞALlarımızdan bir tanesi ulu Hakanım olduğunu şerefsizlerin yazı tarihi değil de tarihimiz Öğrendikten sonra

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.