Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in şifreli masası nerede saklanıyor

Sultan Abdülhamid’in şifreli masası nerede saklanıyor

Sultan Abdülhamid’in şifreli masası nerede muhafaza ediliyor? Çok özel bölmeleri olan eseri 1. Dünya Savaşı’ndan sonra işgalciler uzun uğraşlar sonucu açmaya çalışmışlar fakat açamamışlar. Son çare olarak kırmayı denemişler. Masa kırılır kırılmaz çok önemli belgelerin üzerine özel bir mürekkep dökülüp, okunmaz hale gelmiştir. İşte bir deha olan Sultan Abdülhamid’in şifreli masası.

Sultan Abdülhamid’in şifreli masası

Abdülhamid Han’ın siyasi dehasının ne kadar büyük olduğunu tüm dünya bilir. Hatta sultanın dehasını Prens Bismarck şöyle anlatmıştır: “Dünyada yüz gram akıl varsa, bunun doksan gramı Abdülhamid Han’da, beş gramı bende, kalan beş gramı da diğer dünya siyasilerindedir…”

Siyasi dehasının yanında çok usta bir marangozdu. Bazı yaptığı eserlerin şifreleri hala bilinmemektedir. Bu eserlerden en önemlisi Beylerbeyi Sarayı’nda muhafaza edilen şifreli masasıdır.

Abdülhamid Han bu şifreli masayı kendisinin baş öğretmen olduğu Tamirhane-i Hümayun da yapmıştır. İsminin tamirhane olmasına bakmayın. Burası ne bir marangozhane ne de bir tamirhanedir. Burası usta ve çırakların yetiştiği hatta dışarıdan yabancılarında ders aldığı çok özel bir yerdir. Baş öğretmeni de Abdülhamid Han’dır.

Fildişi ve sedef kakmalı mücevher dolabı, maroken kaplı yemek sandalyeleri, altın yaldızlı beyaz lake vitrinli büfe ve birçok şifreli mobilya bu akademiden çıktı. 

Abdülhamid Han’ın şifreli masası ve özellikleri : Masanın sol tarafına üç çekmece yapılmış. Ancak dışarıdan bakıldığında burada üç çekmece gözü olduğunu anlamak çok zor. İlk çekmeceyi, işlemeler arasına ustalıkla yerleştirilen gizli bir düğme ile açabiliyorsunuz.

İkinci çekmeceyi ise ancak ilk gözü açtıktan sonra altına saklanan başka bir düğmeye basarak çekebiliyorsunuz. Üçüncü çekmeceyi ise ikinci gözü açtıktan sonra açabiliyorsunuz. Masanın ortasına gömme şekilde yapılan ayna vardır. Bu aynanın görevi arkanızdan geçen ya da sağ ve sol tarafta duran birini fark etmenizi sağlıyor. Ve daha çözülemeyen özellikleri vardır.

Marangozculukta çok maharetli olan Sultan Abdülhamid eğer padişah olmasaydı, marangoz olarak devam etseydi hayatına, şuan ailesi dünyanın en zengin hanedanıydı. Bu sözleri dönemin Amerikalı bir iş adamı söylüyor.

Sultan Abdülhamid’in şifreli masası şuan Beylerbeyi Sarayı 28 numaralı odada özenle muhafaza ediliyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.