Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in şeyhi kimdir? Şazeli Tarikatı

Sultan Abdülhamid’in şeyhi kimdir? Şazeli Tarikatı

Sultan Abdülhamid’in şeyhi kimdir sorusu Payitaht Abdülhamid dizisinde sıklıkla görülen zikir sahneleri sonrasında oldukça merak ediliyor. Sultan Abdülhamid hangi tarikata mensup? Şazeli tarikatı ve Sultan Abdülhamid‘in şeyhi kimdir?

Sultan Abdülhamid’in şeyhi kimdir?

Birinci bölümde İngilizlere direnen Hintli Müslümanlara ulaştırılan sancağın açıldığı ve o sırada zikir çekildiği sahne, yedinci bölümde ‘Şazeli Kıyamı’ olarak sosyal medyaya yansıyan sahne, bir diğeri de 26. bölümde ekranlara gelen zikir sahnesiydi.

Bu tarz sahne ve ayrıntıların sıklıkla seyirciyle buluştuğu Payitaht Abdülhamid dizisinde vatandaşların en merak ettiği sorular “Sultan Abdülhamid’in şeyhi kimdir? İkinci Abdülhamid hangi tarikata mensup?” oldu.

Peki Sultan Abdülhamid gerçekten bir tarikata ya da cemaate mensup muydu? Zikirlere katılır mıydı? İşte cevabı:

Şazelî zikir ayini, kıyami (ayakta yapılan) zikir usulünde olduğu için Şazeli zikirine “Şazeli kıyamı” şeklinde de ifade ediliyor. Şazeliyye Tarikatına mensup kişiler, Kadirî, Rıfaî, Sa’dî gibi diğer kıyami tarikatların zikirlerinde olduğu şekilde saf halinde değil, iç içe çemberler halinde zikir halkaları oluşturularak ayakta duruyor. Zikir sırasında vurmalı sazlar kullanılırken, zikir sırasında sırasında “Şazelî şuulleri/şuğulleri” denilen, Arapça güfteli ilahiler okunuyor.

Şazeli şuullerinin İstanbul’daki bilinen icracıları şu şekilde:

– Alibeyköy’deki Şazelî Tekkesi şeyhi Tahsin Efendi
– Saraçhanebaşı’ndaki Haydarhane Tekkesi şeyhi Hafız Ahmed Efendi

 Kasımpaşalı Şeyh Cemal Efendi

– Ertuğrul Tekkesi şeyhleri olan üç kardeş Hamza Zafir (ö. 1903), Muhammed Zafir (ö. 1904) ve Beşir Zafir (ö. 1909) efendiler

– Yahya Efendi Tekkesi zâkirbaşısı hattat Hacı Nuri Efendi

Tarihi bilgilere göre Sultan II. Abdülhamid’in önceleri Nakşibendiyye’den Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevî’nin sohbetlerinde bulunduğu, sonraları ise Şâzelî şeyhi Zâfir Efendi’ye mürid olduğu aktarılıyor. Onun vefatından sonra Kâdiriyye’den Yahya Efendi postnişini (Mevlevi Tekkesi Şeyhi) Abdullah Efendi ve Ebulhüdâ Rifâî’den de feyz aldığı belirtiliyor.

31 Mart Vakası’nın ardından tahttan indirilen Sultan Abdülhamid’in Selanik’te sürgünde geçirdiği zor yılları, Şazeli Şeyhi Mahmut Ebu Şamat ile mektuplaşması sırasında dile getirdiği biliniyor. Aktarılana göre mektubu da gizlice yolluyor. Şeyh Ebu Şamat’ın 2. kuşak torunu olan Ammar Ebu Şamat mektubu muhafaza ettiklerini ifade ediyor.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.