Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in petrol haritası ile petrol çıkarılabilir

Sultan Abdülhamid’in petrol haritası ile petrol çıkarılabilir

Sultan Abdülhamid‘in petrol haritası gerçek mi? Petrol haritası şimdi nerede? Abdülhamid Han’ınpetrol haritası ile kaç yerde petrol çıkarılıyor? Evet harita gerçek, hatta belki de bazı kuyuları bilerek kapatmışta olabilir. Ama haritada 65 ayrı nokta petrol çıkarılıyor. Ülkemizde de birçok yerde petrol var. İşte Sultan Abdülhamid’in petrol haritası.

Sultan Abdülhamid’in petrol haritası

Sultan Abdülhamid'in petrol haritası
Sultan Abdülhamid’in petrol haritası

Ülkelerin, devletlerin, terör örgütlerinin petrol için birbirine girdiği Ortadoğu’da kaynayan kazan halen sıcakken, Payitaht Abdülhamid dizisinde gündeme getirilen “petrol” (neft) konusu “Sultan Abdülhamid’in petrol haritasını” tekrar gündeme getirdi.

Alman maden mühendisi Paul Groskoph ve Habip Necip Efendi yönetimindeki araştırma ekibi çalışmalarını 22 Ekim 1901’de Sultan II. Abdülhamid‘e sundu. Harita sadece Güneydoğu’da değil, Hakkâri ve Bitlis gibi illerde de petrol bulunabileceğini öngörüyor. Haritayı hazırlayan heyet, Bitlis Suyu denilen çayın kıyısı boyunca önemli petrol rezervleri tespit etmiş.

Güneydoğu Anadolu’nun neredeyse tamamı ve Doğu Anadolu’nun bir kısmını kapsayan petrol haritasında Diyarbakır, Mardin, Bismil, Hazro Çayı etrafı, Sinan, Batman Çayı etrafı, Dicle bölgesi, Midyat, Bedran, Tulan, Siirt, Botan Çayı etrafı, Habur, Fındık, Cizre, Habur Çayıetrafı, Bitlis Çayı kıyısı ve Hakkâri (Çölemerik)’de önemli petrol yataklarının bulunduğu kaydediliyor.

Abdülhamid Han’ın Hazine-i Hassa’dan, yani padişahın şahsi malından ödenek çıkartarak hazırlattığı petrol haritasında işaretlenen yerlerin 65’inden bugün petrol çıkartılıyor. Eski Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız yaptığı bir açıklamada Sultan Abdülhamid‘in petrol haritasının günümüzle bire bir örtüştüğünü açıklayarak bunun çok şaşırtıcı olduğunu söylemişti.

Sultan Abdülhamid‘in petrol haritasında Güneydoğu Anadolu’nun neredeyse tamamında yüksek ölçekte petrol rezervinin olduğu saptanıyor. Görevli mühendisler araştırmalarını Doğu ve Güneydoğu ile sınırlı tutmayıp Osmanlı toprakları içinde bulunan Zaho, Erbil, Kerkük, Süleymaniye, Musul ve Bağdat gibi bölgeleri de tarıyorlar. İşin en ilginç tarafı yüz yıl önce hazırlanan petrol haritasının birçok yerinde hâl-i hazırda petrol çıkarılıyor olması.

Ayrıca 2013 yılında şimdi düzenledikleri bağımsızlık referandumu ile büyük tepki çeken Irak Kürdistan bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başındaki Barzani ailesi tarafından Habur Çayı’nın öteki kıyısında çıkartılmaya başlanan petrol bölgesi de bu haritada yer alıyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.