Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in Merhameti – Ulu Hakan

Sultan Abdülhamid’in Merhameti – Ulu Hakan

Sultan Abdülhamid’in merhameti. Sultan Abdülhamid Han’ın vazife arkadaşı Nadir Ağa anlatıyor; Sultan Abdülhamid Han devrinde size fakir bir memurun macerasını anlatayım.

Aksaray’da oturan fakir bir memur varmış. Ayda, o zamanın parasıyla 500 kuruş alıyor. Hanımı hamile ve doğumu da çok yakındır. Nihayet, beklenmedik ve hazırlıksız bir anda sancılar başlıyor,  mevsim de kış. Adamın on parası yok. Ne doktor getirtebiliyor ne de ebe. Ne yapsın şimdi bu adam?

Hemen Bakırköy Postahanesi’ne koşuyor. O zaman Yıldız Sarayı’na telgraflar yalnızca  Bakırköy Postahanesi’nden çekilebilirdi.  Sultan Abdülhamid Han’a bir telgraf çekiyor. Aynı günün gecesi, Sultan Abdülhamid Han salonda otururken telgrafı arz ediyorlar. Bir kere, bir kere daha okuyor ve mırıldanıyor; -“Demek benim milletim arasında bu kadar çaresiz kalanlar da varmış.”

Sultan Abdülhamid’in merhameti

Abdülhamid Han derhal beni çağırttı ve emretti; -“Hemen bir saray arabası hazırlat ve sarayın doktor ve ebelerini gönder. Çok hızlı bir şekilde gitsinler. Şu bir kese altını da al, hediye olarak götür. Çocuğun masraflarına karşılıktır. Bana da hızla sonucu bildir!”

Abdülhamid Han’ın huzurunda çıkar çıkmaz, yanımda Besim Ömer ve Cemil Paşa gibi en iyi doktorlar ile hastanın imdadına yetiştik. Sabaha karşı döndüğüm zaman, Sultan Abdülhamid’in  uyanık olduğunu hayretle gördüm. Sultan Abdülhamid, bu kadar basit bir iş üzerinde bile merak ve heyecanla, dalgın ve düşünceli bir şekilde sonucu bekliyordu.

Abdülhamid Han’a nur topu gibi bir erkek çocuk doğduğunu ve kendisine babası tarafından “Abdülhamid” ismi verildiğini söyledim. Sultan Abdülhamid’in çehresinde ılık bir his gezindi, rahat bir nefes aldı ve huzur içinde istirahat köşesine doğru uzaklaştı.”

Sultan Abdülhamid’in merhameti. Öyle merhametliydi ki kendisine suikast düzenleyen insanı bile affetmiştir. Çoğu suçlu mahkumları affetmiş, onlara iş bulmuş ve maaşa bağlamıştır. Sırf kardeş kanı, Müslüman kanı dökülmesin diye, basit bir ordu olan Hareket Ordusu’nun  Saray’ı kuşattığı sırada ”Kardeş kanı dökülmesine müsaade etmem” diyerek kendi elleriyle sarayını, askerlerini ve kendisini darbecilere teslim etmiştir.

Kaynak: Ferman Pâdişâhındır- R. Kemal Subaşı, Bilgi Deryam web sitesi Sultan Abdülhamid’in merhameti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.