Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in İngilizlere kurduğu bir asırlık oyun IRA

Sultan Abdülhamid’in İngilizlere kurduğu bir asırlık oyun IRA

IRA yani İrlanda Kurtuluş Örgütü. Biraz daha açmak gerekirse İngilizler’in başına bela olan örgüt. Peki İrlanda Kurtuluş Örgütü’nü kim kurdu? Bilenler elbet vardır. Bu örgüt Sultan Abdülhamid’in İngilizlere kurduğu asırlık bir oyundur. İşte İrlanda Kurtuluş Örgütü ” IRA ” ve hikayesi.

İrlanda Kurtuluş Örgütü – IRA

Osmanlı Devleti’ne karşı oyunlar oynayan İngiltere’ye büyük bir oyun oynayan siyasi dâhi Sultan 2. Abdülhamid Han, İrlanda Kurtuluş Örgütü’nü kurmuş ve bir asır boyunca İngiltere’nin başına bela etmişti.

Kuşçubaşı Eşref‘in ise Lawrence’a verdiği bir cevap unutulmayacak türdendi: “Lawrence, kazandığını sanıyorsun. Fakat henüz hiçbir şey bitmedi. Hükümetinin başına öyle sıkıntılar salacağız ki, 2 Asır uğraşsanız bitiremeyeceksiniz.”

Modern tarihte İngiltere’nin en büyük baş belası olan IRA’nın kuruluşunda Türklerin de etkisi var. Türklerin İrlandalılarla olan ilişkisi Sultan Abdülmecid zamanına kadar gidiyor.

19. yüzyılın başlarında İrlandalılar İngilizler’e karşı mücadele içindeydi. Katolik İrlandalılar, kabul etmedikleri Anglikan Kilisesi‘ne vergi vermeyi hazmedemiyorlardı. İngilizlerden din ve dil ekseninde ayrılıyorlardı.

Ancak 1840’lı yıllarda İrlanda’da büyük bir kıtlık baş gösterdi. Yoksulların temel yiyeceği patates üretimi durma noktasına geldi. 800 bin kişi öldü, İrlandalıların hak mücadelesi zayıfladı.

İngilizler bu zayıflık durumundan faydalanırken 1847 yılında padişah Abdülmecid’in emriyle üç gemi dolusu patates yardımı İrlanda’ya Kraliçe Victoria’nın tüm engellemelerine rağmen ulaştı.

Geminin Dublin Limanı’na yanaşmasını İngilizler engelleyince gemi yüklerini Drogheda Limanı‘na boşalttı. Bu tarihi an İrlanda-Osmanlı arasında ilişkileri sıkılaştırırken başka ilginç bir gelişmeye daha yol açtı.

Ayrıca İrlandalı soylular da padişah Abdülmecid’e şükranlarını sunan bir teşekkür mektubu yolladı. Mektubu getiren Oberbak 1849’da padişahın huzuruna çıkarak teşekkürlerini kabul etti.

İrlandalılar bu vefayı unutmadı. Drogheda şehrinin takımı Drogheda United 1919’da kurulurken amblemini ay yıldız olarak seçti. Drogheda United daha sonra İrlanda Premier Ligi‘nde de top koşturacaktı.

Bu futbol ilişkisi Sultan Abdülhamid zamanında da kendini gösterdi. İrlandalıların yoğun ve etkin olduğu Portsmouth kentinde istihbarat çalışması yürüten padişah Abdülhamid‘in şehre büyük katkıları oldu. Bazı tarihçiler kulübün kurulmasında Abdülhamit’in ön ayak olduğunu bile iddia etti. Bugün Portsmouth’un amblemindeki ay yıldızı halen İngilizler bile tartışıyor.

Kuşçubaşı Eşref ve Lawrence

1800’lü yılların ikinci yarısında Abdülhamid Han iktidardayken dünyayı birinci dünya savaşına götüren saflaşmalar yavaş yavaş belirleniyor ve uluslararası camiada Osmanlı ve İngiltere arasındaki gerilim giderek tırmanıyordu. Abdülhamid Han İrlanda ile ilişkilerin güçlendirilmesi yolunu tercih etti.

1880 yılına gelindiğinde ise Abdülhamit Yıldız İstihbarat Teşkilatı‘nı kurdu. Bu önemli olay İrlandalıları da etkileyecekti. Abdülhamit’in kurduğu bu yapı onu yıkan İttihat Terakki Cemiyeti’ne miras oldu. Teşkilat-ı Mahsusa bu yapı üzerine kuruldu.

Teşkilat-ı Mahsusa cemiyetinin kritik isimlerinden biri ise Kuşçubaşı Eşref‘ti. Gençliğinde Sultan Abdülhamid’e muhalif olan bu yüzden Hicaz’a sürgüne gönderilen Kuşçubaşı Eşref ile Abdülhamid’in siyasi çizgisi İngiliz karşıtlığında birleşti.

Sultan Abdülhamid Hicaz demir yolunu kendi kaynaklarıyla inşa ederken İngilizler bu yolun Müslümanları birleştireceğinden endişe etti ve bölgede karışıklık çıkarmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı’nda bölge cepheye dönüşünce ünlü İngiliz casus Lawrence bölgede çıkarılan karışıklıklarda başrolü oynadı.

Lawrence’yi tanımayan yoktur herhalde. Tanımayanlar sitemizin arama butonu kısmından aratarak bulabilirler. Kuşçubaşı Eşref ile arasında geçen muhteşem bir olayda vardır makalemizde. Neyse konumuza dönelim.

Kuşçubaşı Eşref bizzat Lawrence ile mücadeleye tutuştu. Teşkilat-ı Mahsusa üyesiyken Hayber’de yaralı olarak İngilizlere tutsak oldu. Bu sırada Kuşçubaşı Eşref Lawrence’a tarihe not düşülecek bir cevap verdi:

Lawrence, kazandığını sanıyorsun. Fakat henüz hiçbir şey bitmedi. Hükümetinin başına öyle sıkıntılar salacağız ki, 2 Asır uğraşsanız bitiremeyeceksiniz.” Bazı tarihçilere göre Kuşçubaşı Eşref’in kast ettiği İrlanda bağımsızlık mücadelesinden başka bir şey değildi.

Sonunda 1800’lü yıllarda son derece kötü koşullarda, açlığın vurduğu  İrlanda‘da 1900’lü yıllara geldiğinde bağımsızlık mücadelesi olgunlaştı. İrlanda İngiltere’nin kontrolü altında iken, 1916 yılında büyük ayaklanma çıktı. Ayaklanmayı hareketin liderlerinden James Connolly başlatmış, İngilizler tarafından sert şekilde bastırıldı.

Daha sonra İrlanda Kurtuluş Savaşı başladı. 1922’de ise Irish Republican Army – IRA artık resmen kurulmuştu. Bu örgüt 20. yüzyıl boyunca İngiltere’nin en büyük karın ağrısı oldu. Uluslararası platformlarda da İngiltere’yi çok zor durumlarda bıraktı.

Sonuç olarak İrlanda bağımsızlık mücadelesine Türkler bu yollarla katkıda bulunurken Kuşçubaşı Eşref Lawrance’a verdiği cevapta haklı çıkmış oldu. Sonunda IRA ‘nın tanınmasına kadar uzun süren ve İngiltere‘nin başını çok ağrıtacak mücadele başlamış oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.