Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in cenaze töreni – Ulu Hakan Abdülhamid

Sultan Abdülhamid’in cenaze töreni – Ulu Hakan Abdülhamid

Sultan Abdülhamid‘in cenaze töreni yapıldığında İstanbul’da o güne kadar öyle bir kalabalık görülmemiştir. Abdülhamid Han’ı seven sevmeyen, bir zamanlar muhalefet eden etmeyen, hatta onu tahttan indirmek için gece gündüz çalışan birçok insan Sultan Abdülhamid’in cenaze törenine katılmıştır. İşte Sultan Abdülhamid’in cenaze töreni.

Sultan Abdülhamid nasıl vefat etti

Abdülhamid Han’ın ölüm nedeni 5 Şubat 1918 Salı günü soğuk algınlığı ile başlamış ve üç gün sonra şiddetli bir mide ağrısıyla nefes darlığı ortaya çıkmıştır. Abdülhamid Han’a ilk bakan doktorlar, Nikolaki Paraskevidis, Alkivyedis ve kendi doktoru Atıf Hüseyin Bey’dir.

Abdülhamid  Han’a ilk müdahaleyi yapan bu doktorlar önce kendisinden kan almışlardır. O sırada nabzın, yüz kırk beş; teneffüsün de altmış beşten fazla olduğu görülmüştür. Yapılan müdahaleler sonucu biraz iyi olduktan olmuştur. Daha sonra 10 Şubat sabahı, her zaman adet edindiği soğuk suyla duş almış ve tekrardan rahatsızlanmıştır.

Doktorlar hemen müdahale etmiş, yapılan kontrollerin ardından, kan toplanması sonucu ödemleşme ile kalp ve böbrek yetmezliği teşhisi konmuştur. Dokuz kez vücudundan kan alınmış fakat tüm çabalara rağmen Sultan Abdülhamid, o gün saat on beşte 5 sene, 3 ay, 9 gündür ikametine tahsis edilmiş olan Beylerbeyi Sarayı’nda vefat etmiştir.

Sultan Abdülhamid’in cenaze töreni

Sultan Abdülhamid’in naaşı önce Beylerbeyi Sarayı’ndan önce Sarayburnu’na götürülmüş ve oradan da Topkapı Sarayı’na gasl, teçhiz ve tekfin için nakil edilmiştir. Siyahlar giyinmiş bir kafilenin elleri üzerinde beyaz bir çarşaf ve koyu renkli bir şal ile örtülü tahta bir sedyeyle Hırka-i Saadet Dairesi’ne konan Sultan Abdülhamid’in naaşını hazırlamak için içeriye yalnız Hırka-i Saadet erkânı ve önde gelenler girmiş diğer eşlik edenler dışarıda kalmıştır.

Daha sonra vasiyeti gereği göğsüne ahidname duası, yüzüne Hırka-i Saadet bezi ve siyah Kabe örtüsü konulmuştur. Cenazenin define hazırlanması ezani saat dokuz sıralarında son bulmuştur.  Hırka-i Saadet Dairesi’nden çıkarılan tabut kapı önünde yüksek bir yere konulduktan, Hamidiye Camii’nin kürsü şeyhi etrafına bakınarak orada hazır bulunanlara “Merhumu nasıl bilirsiniz?” sorusunu yöneltip “İyi biliriz!” cevabını ve helallik aldıktan sonra Şeyhülislam Musa Kazım Efendi’nin imametiyle cenaze namazı kılınmıştır.

Sultan Abdülhamid’in mensup olduğu Şazeli Dergâhı şeyhlerinin okudukları Kelime-i Tevhidler, Tekbirler ve naatlar eşliğinde Babüsselam Kapısı’ndan çıkarılmıştır. Önde sıra ile süvari bölükleri, inzibat askeri memurları, Bahriye mızıkası, Bahriye askeri, Piyade Küçük Zabit Mektebi, Sahra Topçu Mektebi, İtfaiye alayı, Harbiye Mızıkası,  Harem-i Hümayun ve Şazeli Dergahı mensupları olduğu halde tabut hürmetle taşınmıştır.

Sultan Abdülhamid'in cenaze töreni

Sultan Abdülhamid’in cenaze töreni

Sultan Abdülhamid’in cenaze töreni  Ayasofya’dan Sultan Mahmud Türbesi’ne kadar iki sıra asker dizili Divanyolu’nu takip ederek defin mahalline varmıştır. Bu sırada cadde ve caddeye çıkan sokaklar, pencereler, damlar, ağaçlar, türbe duvarları üzüntü içerisindeki halk ile dolup taşmıştır. Ağlayanların haykırışları eşliğinde türbeye “Allah Allah” sesleri, dualar ve tekbirlerle sokulan II. Abdülhamid’in naaşı orada dedesi II. Mahmud ve Amcası Sultan Abdülaziz’in yanında kendisi için açılan kabre konulmuştur. Böylece uzun ve dolu bir saltanat devresinin son sayfası da kapanmıştır.

Mekanın Cennet Olsun Cennet Mekan Sultan Abdülhamid Han.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Mekanı cennet olsun allah rahmet etsin

  2. Hakan dedi ki:

    Mekanı cennet olsun hakanımızın

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.