Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in açlıktan vefat eden oğlu

Sultan Abdülhamid’in açlıktan vefat eden oğlu

Şehzade Ahmed Nuri Efendi Sultan Abdülhamid Han’ın üçüncü oğludur. Bedrifelek Kadınefendi’den dünyaya gelmiştir. Çok zeki ve hassas birisidir. Sultan Abdülhamid’in açlıktan vefat eden oğlu Şehzade Ahmed Nuri Efendi’nin hayatı.

Şehzade Ahmed Nuri Efendi

Şehzade Ahmed Nuri Efendi dünyada daima bedbaht yaşamıştır. Cuma selamlığında Sultan Abdülhamid Han’ın arabasına atılan ve bomba zannettiği bir paketi kucaklayıp arabadan atlamış, sonradan paketin kimsesiz bir bebek olduğu anlaşılmıştı. Ancak atlamanın şiddeti ile Ahmed Nuri Efendi fıtık olmuş, ameliyat geçirdiği halde vefatına kadar bu illeti çekmiştir.

Sürgüne gittiğinde elinde avucundaki bitince, seyyar satıcılık yaparak geçinmeye çalıştı. Sefalet içinde yaşadı. Vaktiyle iyilikte bulunduğu bir Rum genci şehzadeye bir miktar yardım etti. Harp sıkıntıları esnasında 1944 yılının Ağustos ayında Fransız Rivyera’sındaki Dygne şehrinde bir parkta açlık ve hastalık tesiriyle vefat etmiş bulundu.

Bir kimsesizler mezarlığına defnedildi. 20 sene süren sürgün hayatını 66 yaşında tamamlamıştı.

Halası Mediha Sultan’ın torunu olan Fethi Sami Bey derki ” Ahmet Efendi’yi tanır ve severdim. İyi görüşürdük. Dygne’ne bir parkta ölüsünü buluyorlar. Polis gelip bakıyor. Cebinden 1800 frank ve bir mektup çıkıyor. Mektupta, “Ben Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın evladı Şehzade Ahmed Nuri Efendi, ben ölürsem kimseyi suçlamayın, zira açlıktan ölüyorum. Bir sinemada piyano çalarak hayatımı kazanıyordum. Şimdi bu işi de bulamıyorum. Cebimdeki para ile falanca dükkandan tabut alıp beni defnedersiniz” yazıyor.
Yani açlıktan ölüyor, ama Hristiyanların kendi tabutunun parasını vermesini istemiyor”…

Sultan Abdülhamid’in ve diğer hanedan üyelerinin çoğu böyle parasız, açlıktan, soğuktan vefat etmiştir. Öyle biri var ki mezarı bile yoktur. O kişi Şehzade Mehmed Orhan Efendi‘dir.

Şehzade Mehmed Orhan Efendi hamallık yaparak geçimini sağlamaya çalışmıştır. Daha sonra bu işten ayrılıp şoförlük yapıp ailesine ve kendisine bakmaya çalışmıştır. Evlenmek istiyordu lakin bir nufüs cüzdanı bile yoktu.
Şehzade Mehmed Orhan Marsilya Konsolosluğu tarafından kendisine nüfus kâğıdı ve Türkiye pasaportu verildiğinde 82 yaşındaydı.

Şehzade Mehmed Orhan Türkiye’ye tek bir defa gelmiş 20 gün kalabilmiş ülkesinde. Tekrar gelmek istemiş lakin 12 Mart 1994 yılında vefat etmiş. 6 kişilik bir cemaat eşliğinde fakirlerin gömüldüğü bir mezarlığa defnedilmiş.

Şuan mezarı yoktur. Çünkü mezar için ödenmesi gereken 200 Euro aidat ödenmediği için, kemikleri umumi bir çukura atılmıştır.

Tüm bu olanların sorumlusu kimdir bilir misiniz? 3 Mart 1924’te Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı’nın sürgünü kanununu çıkaranlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Hüseyin dedi ki:

    Tüm bunların sorumlusu istanbul işgal edilirken sesini çıkarmayıp ingiltere ile manda anlaşması imzalayanlardır. Fatih’in torunu olmakla övünüp Fatih’in fethettiği istanbulu ingilizlere peşkeş çekip Anadolu Harekatı için katli vaciptir diye fetva çıkaranlardır

  2. Fadime İşcanlı dedi ki:

    Ecdadımıza bunları reva görenler iki cihanda da bedbah olsunlar

  3. Fadime işcanlı dedi ki:

    Buna sebeb olanlar cehennem ateşinde yansınlar inşallah

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.