Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid’in abisi Zülüflü İsmail Paşa kimdir?

Sultan Abdülhamid’in abisi Zülüflü İsmail Paşa kimdir?

Zülüflü İsmail Paşa kimdir? Sultan Abdülhamid‘in kaç abisi vardır? Gibi sorular Payitaht Abdülhamid izleyicileri tarafından merak edilmekte. Hanedanın en büyük olmasına rağmen şehzade bile sayılmayan Zülüflü İsmail Paşa ve hayatı sizlerle…

Zülüflü İsmail Paşa

Osmanlı Devleti’nde hanedan üyesi sayılabilmek için, ilk şart, sarayda doğmuş olma şartıdır. Padişahların eşlerinden biri, herhangi bir nedenle saraydan dışlanıp, uzaklaştırılıp, başka biri ile evlenirse, öncesinde padişahtan hamile kaldığı ortaya çıksa bile; dünyaya gelen çocuk padişah ile ilişkilendirilse bile; erkek, şehzadelik; kız ise sultanlık hakkını yitirir. 

Sarayda doğmamış olmak kuralı yüzünden, padişah oğlu, şehzade oldukları halde üç kişi, şehzade sayılmamış ve bu nedenle Osmanlı tahtına çıkabilme şanslarını yitirmişlerdir. Bunlar Üveys Paşa, Hekimoğlu Ali Paşa ve Zülüflü İsmail Paşa’dır.

1839 yılında Sultan Abdülmecid, babası ileri görüşlü, yenilikçi bir kişiliğe sahip olan padişah II Mahmud’un yerine tahta çıktı. O tarihte Sultan Abdülmecid henüz 16 yaşlarında bir delikanlıydı. Sultan Abdülmecid’in eşlerinden birini çıkan bir sorun yüzünden boşayarak saraydan uzaklaştırılır. Ve bir başka münasip kişi bulup onunla nikahlandırır. Ancak, çok kısa bir süre sonra bu kadının tahta yeni çıkan Sultan Abdülmecid’ten hamile kaldığı anlaşıldı.

Oysa, artık iş işten geçmişti, zira kadın, başkasıyla nikâhlıydı. Çocuk, dünyaya gelince ona ‘İsmail’ adı verildi. İsmail’in durumunu bilen saray, onu hep koruması altına aldı, eğitip yetiştirdi. Ama Sultan Abdülmecid’in öteki altı oğlunun hepsinden yaşça daha büyük olmasına rağmen sarayda doğmadığı ve şehzade sayılmadığı için tahta çıkamadı.

İsmail Bey, Padişah Sultan Abdülhamid’den büyük olduğu halde hiç bir zaman tahta oturma gibi bir hakta bulunmadı. Herhangi bir girişimde de bulunmadı. Eğer ki İsmail Bey sarayda doğsaydı şehzade sayılır ve Sultan Abdülhamid’den önce tahtta otururdu. Çünkü o dönemlerde, şehzadelerin arasından aklı yerinde olan en büyük kişi tahta geçerdi.

Daha sonra İsmail Bey’e Paşa rütbesi verildi. ‘Zülüflü İsmail Paşa’ diye anılmaya başlandı. Birkaç görev de verildiyse de hayatı sakin bir şekilde geçti. Yaşamını Göztepe’deki bir saraydan farksız köşkünde geçirdi. 

Kardeşlerinden önce V. Murad’ın, ardından II.Abdülhamid’in ve Mehmed Reşad’ın padişah olduklarını gördükten sonra hayata gözlerini yumdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mahmut dedi ki:

    Ismail paşa ile igili bilgi kısa ve az.Amayinede TEŞEKÜR ederiz.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.