Bilgi Deryam

Sultan Abdülhamid İçki İçer miydi? İftiralara Cevap

Sultan Abdülhamid İçki İçer miydi? İftiralara Cevap

Sultan Abdülhamid  içki içer miydi? Son zamanlarda büyük tartışma konusu olmuştur bu soru. Bu makalemizde Sultan Abdülhamid içki içer miydi? sorusunun cevabını vereceğiz, daha doğrusu iftiralara cevap vereceğiz.

Sultan Abdülhamid içki içer miydi?

Bu iftiraya cevap vermeden önce size Abdülhamid Han’ı biraz tanıtmak istiyorum. Abdülhamid Han çok merhametli ve dinine çok bağlı bir insandı. Abdestsiz yere basmamak için yatağının yanında bir tuğla bulundurur ve o tuğladan teyemmüm abdesti alırdı.

Teyemmüm abdestini aldıktan sonra ilk işi de temiz su ile abdest almak olurdu. Sultan Abdülhamid bir belgeyi imzalarken de abdestsiz imza atmazdı. Muhakkak abdest alır, öyle imzalardı. Bu hususta size bir olayı anlatmak istiyorum.

Milletimin Evrakına Abdestsiz İmza Atmam

Sultan Abdülhamid’in Başkatibi Esad Bey anlatıyor: “Bir gece yarısı, çok önemli bir evrağın imzası için sultanın kapısını çaldım. Fakat açılmadı. Biraz bekledikten sonra tekrar çaldım kapıyı, yine açılmadı.

Acaba Sultan’a bir şey mi oldu ? diye endişelendim. Bir müddet sonra tekrar çaldım, açıldı. Sultan Abdülhamid elinde havlu ile yüzünü kuruluyordu. Tebessüm ederek, ’‘Evladım, bu vakitte çok mühim bir iş için geldiğinizi anladım. Daha kapıyı ilk vuruşunuzda uyandım. Abdest aldım. Onun için geciktim. Kusura bakma. Ben bu zamana kadar bu milletin hiç bir evrakını abdestsiz imza atmadım. Getir imzalayalım ” dedi. Besmele çekti ve imzaladı.

Böyle dinine bağlı bir insana bu çirkin  iftirayı atmak acizlikten öteye geçmez. Sultan Abdülhamid içki içer miydi? sorusu ile aklında şüpheleri bulunan varsa, onlara da delillerle anlatayım.

Dedem Porto Şarabı İçerdi

Gel gelelim bu iftiranın kaynağına. Bu iftirayı atanlar  Sultan Abdülhamid döneminde de aynı şeyleri söylüyorlardı. Medya da ise 2009 yılında Murat Bardakçı’nın, Habertürk kanalında katıldığı bir programda dile getirildi.

Hanedan Reisi Osman Ertuğrul Efendi Murat Bardakçı’ya bir çocukluk hatırasını anlatmış. Bu hatırada Ertuğrul Efendi ”Dedem porto şarabı içerdi. Hatta şifadır diye bize de tattırırdı.” demiş. İşte Murat Bardakçı’nın delili bu. 6 yaşındaki bir çocuğun çocukluk hatırası. Neyse konuyu fazla uzatmadan biz iftiralara  delillerle cevap verelim.

Abdülhamid İçki İçer miydi? İftirasına Delillerle Cevap

Öncelikle ”Dedem porto şarabı içerdi” diyen Osman Ertuğrul Efendi 1912 doğumludur. Sultan Abdülhamid’in ölüm tarihi ise 1918’dir. Yani Ertuğrul Efendi o zamanlar en fazla 6 yaşında idi. 6 yaşında birinin bunları hatırlaması sizce ne kadar doğru. 6 yaşında birinin şarabın markasını hatırlaması mucize gibi bir şey. Bir de 6 yaşındaki biri  ne kadar okuma yazma biliyordur acaba. Şarabın üzerindeki yazılar Osmanlıca olmadığını da göz önünde bulundurursak, 6 yaşındaki bir çocuk yabancı dil biliyor mudur acaba?

1912 yılında Abdülhamid Han Beylerbeyi Sarayı’nda hapistedir. Dışarıdan biriyle görüşmesi kesinlikle yasaktır. Buna erkek çocukları da dahil. Sultan Abdülhamid ile görüşebilen sadece kızlarıdır. Kızları ise sadece  ara sıra belki bayramlarda, ya da özel izinlerle görüşmesine izin veriliyordu. Buradan da anlaşılıyor ki Osman Ertuğrul Efendi, dedesiyle belki görüşmemiştir bile.

Sultan Abdülhamid’in özel doktoru Atıf Hüseyin Bey anlattığına göre; ” Sultan Abdülhamid’in vefatından önce kızlarıyla yaptığı son görüşme, 22 Temmuz 1917 Ramazan Bayramı’nın üçüncü günüdür.

Buradan da anlaşıldığına göre Ertuğrul Efendi o gün dedesini görmüşse eğer, 4-5 yaş civarındadır. 4-5 yaşındaki bir insan hem yabancı dil bilecek, hem de şarabın markasını bile hatırlayacak, böyle bir şey olması mucize gibi bir şeydir. Şunu da hatırlatmakta fayda var; Ertuğrul Efendi doğduğunda Abdülhamid Han sürgünde hapis hayatı yaşıyor ve erkek çocuklarıyla görüştürmüyorlardı.

Soruyorum size; 4-5 yaşlarında hem ana dilini hem de yabancı dil bilen kaç tane çocuk tanıyorsunuz?

Tanıklar

Şadiye Osmanoğlu (Kızı): ”Babam içki içmez, içenleri de hoş görmezdi. Saray’a sokulmasını da kesinlikle yasak etmişti. Dinine bağlı, Allah’a bağlı büyük bir Müslüman idi. Abdestsiz yere basmayan bir insandı.”

Ayşe Osmanoğlu (Kızı):  ”Babam doğru ve dinine bağlı bir Müslümandı. Beş vakit namazını kılar, Kuran-ı Kerim okurdu. Herkesin namaz kılmasını ve camilere gitmesini ve devam etmesini çok isterdi. Sarayın bahçesinde beş vakit Ezan-ı Muhammedi okunurdu.

Celaleddin Velora Paşa:  “Az yer, içki içmez, kumar oynamaz, ibadetinde kusur ve aksaklık  göstermezdi. Çok defa; “Boş olan bu hayatı, Allah’a teşekkür için ibadetle geçirmek gerekir.”  derdi.

Peki soruyorum size, böyle bir insanı tanıdıktan sonra Sultan Abdülhamid  içki içer miydi? demek cahillik değil midir? Bu yazımızda Sultan Abdülhamid  içki içer miydi?  sorusunun cevabını verdik. Sultan Abdülhamid’in hayatını merak edenler için bir yazımız var. Web sitemizin Tarih kategorisinden ulaşabilirsiniz.

  • Kaynaklar: 

Ayşe Osmanoğlu, Babam Abdülhamid 1960 sayfa 11-22.

Şadiye Osmanoğlu, Hayatın Acı Tatlı Günleri, İstanbul 1966 s.22.

Celaleddin Velora Paşa, Madalyonun Tersi, İstanbul. 1970 s.16.

Mustafa Armağan Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.