Bilgi Deryam

Sultan Abdülaziz Han ve Meşhur Türk Kafası Meselesi

Sultan Abdülaziz Han ve Meşhur Türk Kafası Meselesi

Türk Kafası, meşhur Türk Kafası meselesini  orta yaştaki insanların büyük bir kısmı bilse de, yeni nesil gençler ne yazık ki bilmiyor. Geçenlerde arkadaşlarla sohbet ederken bu güzel olay geçti konuşmamızda, bende sizinle paylaşmak istedim.

Sultan Abdülaziz Han ve beraberinde bir heyet 1867 yıllarında  Paris’te yeni icat edilmiş makinelerin ve aletlerin görücüye  çıktığı sergiyi gezmektedirler.

Sultan Abdülaziz ve heyet baya dolandıktan sonra çember şeklinde bir cetvel ve önünde asılı kadife bez kaplı bir toptan meydana gelen makinenin önünde durur. Bu makine, günümüz parklarında ve birçok yerde de görülen, topa atılan yumrukla kol kuvvetinin ölçüldüğü ilkel bir makinedir. Yani bizim boks makinesi ya da yumruk makinesi dediğimiz bir makine. Sultan Abdülaziz makinenin yanındaki yetkiliye, bu makinenin adı nedir? diye sorar. Kısa süren bir kararsızlığın ardından bir Fransız yetkili yutkunarak cevap verir:

-Tete Turkue…

Türk Kafası

Türk Kafası

Türk Kafası

Tabi mevsim yazdır ama buz gibi bir hava esiyor ortalıkta. Fransız mucit, “Türk Kafası” adını verdiği makinenin önünde Osmanlı Padişahının duracağını nereden bilebilirdi ki? Demek Avrupa için Türklerin kafası yumruk atmaya yarıyordu. Kısa bir sessizlik oluştu. Sessizliği yine Sultan Abdülaziz Han bozdu. Yanındaki Halil Paşa’ya seslendi;

-Halil Paşa, göster bakalım şunlara Türk kolunun nasıl kuvvetli olduğunu.

-Emriniz başım üstüne hünkarım! dedikten sonra ceketini çıkarır ve gömleğinin kollarını güzelce sıvar. Herkes nefesini tutmuş olacakları beklemektedir.  Halil Paşa  öyle bir yumruk vurur ki, dinamometrenin dağılan yuvarlak ibresi bir Fransız’ın, kopan topu başka bir Fransız’ın, yayları da etrafta toplanan öteki diğer Fransızların ayaklarının dibine düşer. Darmadağın olan makinenin karşısındaki Halil Paşa alaycı bir dille şunları söyler:

-Bu Türk kafası değildir Sultan’ım! Bu olsa olsa, Avrupa kafası olmalı ki bir vuruşta dağıldı…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.