Bilgi Deryam

Sultan Abdülaziz Han’ı hasta yatağından kaldırtan mektup

Sultan Abdülaziz Han’ı hasta yatağından kaldırtan mektup

Sultan Abdülaziz Han, Medine’den mektup geldiğinde abdestini tazeler, ”bunlarda Medine-i Münevvere’nin tozu var” diyerek öpüp alnına koyar, başkatibe uzatır, oku derdi.

Sultan Abdülaziz Han

Abdülaziz Han, büyük gayretleri sonunda yedi-sekiz yüz bin kişilik, son sistem silahlarla donatılmış bir kara ordusu yanında dün­yanın ikinci büyük donanmasını da ortaya çıkarmıştı. O tarihte donanma, bugünkü hava kuvvetleri gibi hızlı bir gelişme arz etmekte ve büyük bir ehemmiyet taşımaktaydı.

Bunun için de Haliç’te büyük bir tersane kurdurmuştu. Askeri ve sivil pek çok fabrika tesis ettirerek sanayi inkılabı yolunda da önemli adımlar atmıştı.

Sultan Abdülaziz’in ordu ve donanmaya bu kadar önem vermesi sebepsiz değildi. O, Rusya’yı yenersek, bu zaferin bize en az yüz sene daha kavgasız, savaşsız bir şekilde büyük devletlerden olmak imaknını sağlayacağını söylüyordu. Çoktan elden çıkmış bulunan Kırım’ı geri almak gayesini güdüyordu. Fakat ne yazık ki, devlet gizli bir işgale mâruz kaldığı için Sultan Abdülaziz Han, bu emeline ulaşamadan tahttan uzaklaştırılarak feci bir şekilde şehit edilecekti.

O gayet dindar ve intizamlı bir hayat süren dürüst bir insandı. Hayatı boyunca su yerine zemzem içecek kadar takva sahibi idi. Hatta Avrupa’ya seyahate gittiği zaman, abdest suyunu beraberinde götürdüğü rivayet edilir.

Çok namaz kılar ve çok çok Kur’ân-ı Kerîm okurdu. Cani bir şekilde  katledildiği zaman, odasındaki küçük masanın üzerinde “TYusuf Suresi” açık olduğu halde bir Kur’ân-ı Kerîm bulunmuştu. Onun mübarek kanlarının bulaştığı bu Kur’ân-ı Kerîm, şimdi Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilmektedir.

Sultan Abdülaziz’in Medine sevgisi

Sultan Abdülaziz Han bir gün hasta yatağında baygın ve sararmış bir vaziyette yatarken Sultan Abdülaziz’e  “Medine-i Münevvere’den bir mektup var!” denilir. Abdülaziz Han yaverlerine:

Derhal beni ayağa kaldırınız. Medine’den gelen mektubu ayakta dinlemeliyim. Allah Resulüne komşu olanların taleplerini böyle ayak uzatarak dinlenmez ” der.

Her Medîne-i Münevvere postası geldiğinde abdest tazeler, mektupları: «–Bunlarda Medîne-i Münevvere’nin tozu var!» diye öpüp alnına götürür, ondan sonra başkatibe uzatır ve:  Aç, oku derdi.

Kaynak: İslam ve İhsan – Abide Şahsiyetleri ve Müesseseleriyle OSMANLI, Osman Nuri Topbaş, Erkam Yayınları, 2013

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.