Bilgi Deryam

Sultan 4. Murad’a Sırtını Keseleten İhtiyar – Habib Baba

Sultan 4. Murad’a Sırtını Keseleten İhtiyar – Habib Baba

Habib Baba Sultan 4. Murad zamanında ismi pek bilinmeyen bir Allah dostu imiş. Yaşlı, gariban, fakir bir insanmış. Uzunca bir yolculuğun ardından nihayet İstanbul’a varmış. Yorgunluğunu, üzerindeki tozu toprağı temizlemek için bir hamam gitmiş. Fakat o gün hamamı Sultan 4. Murad’ın vezirleri kapatmış, sadece  vezirler hamamda imiş.

Habib Baba hamama girmek isteyince hamamcı Baba’yı içeri sokmak istememiş. Padişahın vezirleri içerideler, hamamı kapattılar ihtiyar diyerek Baba’yı reddetmiş. Fakat Habib Baba ısrar etmiş, ”ben bu tozlu bedenle Allah’a nasıl ibadet ederim evlat, ben böyle ibadet ederken utanıyorum” demiş.

Hamamcı da insaflı, merhametli bir insanmış. Baba’yı kırmamış; hamamın en sonundaki odayı göstererek; ”Baba vezirlere görünmeden çabuçak yıkan, paradan istemem senden, yeter ki vezirler farkına varmasınlar.”

Sultan Murad ve Habib Baba

Habib Baba çok sevinmiş, yıkanmaya başlamış. Çok vakit geçmeden bir müşteri daha gelmiş. Onunda üstü başı tozlu, topraklı, fakir gariban  bir o kadar da cüsseli, boylu, poslu, yakışıklı biriymiş. Bakmayın fakir biri dediğime, o adam vezirlerini kontrol etmek için kılık kıyafetini değiştiren Sultan 4. Murad.

Hamamcı ilk başta içeriye sokmak istememiş padişahı. Sultan Murad ısrar etmiş; aman hamamcı ben bu şekilde ibadet etmekten utanıyorum. Üstüm başım toz, toprak. Lütfen izin ver yıkanayım demiş. Hamamcı dayanamamış, padişaha da Baba’nın yıkandığı en son odayı göstermiş.  ”O odada da bir ihtiyar yıkanıyor, sende beline peştemali sar, çabucak yıkan.  Aman ha sakın ola vezirler görmeye sizi.” demiş.

Habib Baba

Habib Baba

Sultan Murad, kapıdan içeri girmiş, usulca selamını vermiş, yıkanmaya başlamış. Bu arada içeriden vezirlerin sesleri de gelmektedir. Vezirler kendi aralarında güzelce eğleniyorlarmış. Baba’nın gözü bir ara hamam arkadaşının (padişahın) sırtına takılmış. Arkadaşının sırtı epey kirlenmiş. Tabi kılık kıyafet değiştiren padişahı Habib Baba tanımamış.

Yumuşak bir sesle; ”Evladım, sırtın epey kirlenmiş, istersen sırtını keseliyeyim” demiş. Bu teklife padişah çok ama çok sevinmiş. Çünkü ömründe ilk defa padişah olduğunu bilmeden, sadece insan olduğu için  yardım eden biriyle karşılaşmış. Teklifi kabul etmiş padişah. Baba bir güzel padişahın sırtını keselemiş.

Padişah teşekkür etmiş ama kuru bir teşekkürle yetinmek istemeyip, bende senin sırtını keseliyeyim baba, böylece ödeşmiş oluruz demiş ve Habib Baba’nın sırtını keselemeye başlamış.

Padişah; ”Baba duyuyor musun içerideki eğlence seslerini, Şu hayatta Sultan’a vezir olmak varmış.” Bak adamlar ne güzel eğleniyorlar demiş. Benle sen ise iki hırsız gibi gizlice burada yıkanıyoruz.” demiş.

Habib Baba; ”Be evladım Sultan Murad dediğin kimdir? Sen asıl Alemlerin Rabbi’ne kendini sevdirmeye bak! O seni sevince; sırtını bile Sultan Murad’a keselettirir!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ufuk OLGUN dedi ki:

    Vayyy be 😢😢😢

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.