Bilgi Deryam

Sultan 2. Abdülhamid Kimdir? Dönemi, Hayatı ve Halifeliği.

Sultan 2. Abdülhamid Kimdir? Dönemi, Hayatı ve Halifeliği.

Sultan 2. Abdülhamid Han Kimdir? Hayatı ve Sözleri. Sultan 2. Abdülhamid Osmanlı İmparatorluğu ‘nun 34. padişahı ve 113. İslam Halifesidir. İşte 2. Abdülhamid ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Sultan 2. Abdülhamid Han 21 Eylül 1842 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Sultan Abdülmecid Han, annesi Tirimüjgan Sultan’dır. Küçük yaşta annesinin vefatı üzerine, üvey annesi Piristü kadın efendi tarafından büyütüldü. Birçok alanda çok iyi bir eğitim gördü.

31 Ağustos 1876 yılında padişah ilan edildi. Devletin başına geçtiği dönemde Osmanlı büyük bir çöküşün içindeydi. Vatanın dört bir yanında çıkan isyanlar, savaşlar, mali krizler, ülkeyi iyice zayıflatmıştı. Başa gelen Abdülhamid Han yönetimi eline alarak dağılmak üzere olan, adeta etrafı kurtlarla çevrili olan bir devleti 33 yıl boyunca ayakta dimdik tutmayı başardı.

Ülkenin her bir köşesinde imar çalışmaları başlattı. Osmanlı topraklarının birçok yerine demir yolu ağıyla birbirine bağladı. Devlet borcunun büyük bir kısmını ödedi.  Abdülhamid Han 31 Mart ayaklanmasıyla tahtan indirilerek Selanik’e sürgün edildi ve 3 yıl burada yaşadı.

Daha sonra İstanbul’da Beylerbeyi sarayına getirildi ve 10 Şubat 1918’de vefat etti. Vefat ettiğinde yüz binlerce insan ”bizi bırakıp nereye gidiyorsun Ey Ulu Hakan” diye feryat etmişlerdi. Ne yazık ki onu anlayamadılar. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’inde dediği gibi, ”Abdülhamid’i anlamak, her şeyi anlamak.” Cenazesi büyük babası Sultan II. Mahmut’un türbesine defnedildi.

Sultan 2. Abdülhamid Kimdir ?

Abdülhamid Han, Sultan Abdülmecid’in oğludur. Henüz 10 yaşındayken annesi Tirimüjgan Sultan vefat edince, bakımını Abdülmecid Han’ın diğer çocuksuz eşi Piristû Kadın Efendi üstlendi. Piristû Kadın Efendi, Abdülhamid’i kendi çocuğu gibi  seve seve büyüttü.

Babasının ölümünden sonra yerine geçen amcası Abdülaziz Han diğer şehzadelerle birlikte Abdülhamid’in eğitimiyle de çok yakından ilgilendi. 1867 yılında çıktığı Avrupa gezisine Abdülhamid’i de kendisiyle birlikte götürdü.

Abdülhamid Han, Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. padişahı ve 113. İslam halifesidir. Kızı Ayşe Sultan’a göre, babası 2. Abdülhamid’in 13 eşi olmuştur.Abdülhamid Han’ın hayatını anlatan  yüzlerce kitap basılmıştır. Gerçekten  mükemmel bir siyasi dehası vardır.

Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han’da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir.  ”Alman Prens Bismarck”

Sultan 2. Abdülhamid

Sultan 2. Abdülhamid

Abdülhamid’i Anlamak Her şeyi Anlamak Olacaktır

Abdülhamid Han hakkında birçok iftira, yalan-yanlış şeyler söylenmiştir. Bazı insanlar, Abdülhamid içki içerdi diye iftiralarda da bulunmuşlardır. Biz de bu iftiralara karşı bir makale yazdık. Sultan Abdülhamid İçki İçer miydi?  adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Hatta M. Akif Ersoy bile anlayamamıştır Sultan Abdülhamidi. Kendisine ağır hakaretlerde bulunmuştur. Merak eden arkadaşlar için Safahat kitabında mevcuttur. Bazı kişiler, M. Akif Ersoy’un sonradan pişman olup özür dilediğini söylese de, çoğu tarihçi ve araştırmacılar  pişman olmadığını söylemektedir.

Çok merhametli bir insandır. Kendisine suikast yapanları bile affedip, onları bağışlayan, hatta ve hatta onları bir işte çalıştıran, bazılarını maaşa bağlayan, bazılarını ise kendisine hafiye yapan bir insandır. Aynı zamanda çok usta bir marangozdur. Boş zamanlarında marangozculukla ilgilenir, polisiye-dedektif romanları okurdu. Kendi resminin çekilmesini pek sevmesede,  resim çekmeyi de severdi.

Abdülhamid’i anlamak gerçekten herşeyi anlamak olacaktır. Bazıları anladı ve çok pişman oldular. Bu kişiler Abdülhamid Han’ı tahttan indirmek isteyenlerdi. Pişmanlıklarını şiirle dile getirmişlerdi.

Tarihler adını andığı zaman,
Sana hak verecek hey Koca Sultan,
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en siyasî Padişahına.  (Rıza Tevfik)

Padişahım gelmemişken ya da biz,
İşte geldik senden istimdada biz,
Öldürürler başlasak feryada biz,
Hasret olduk eski istibdada biz. (Süleyman Nazif)

Be  Hey Koca Sultan seni ne kadar anlatsak yine de tam manada anlayamayız. Allah senden razı olsun.Mekanın Cennet-i Ala Olsun.

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Sözleri

Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim.

Tarih değil,hatalar tekerrür ediyor!

Düşamının kurtuluş reçetesi öldürmek içindir.Esaretin bir çeşidide borçlandırmadır.

Millet birbirini kırıp geçireceğine bırakın beni öldürsün.

Beni evhamlı sanıyorlardı HAYIR! Ben sadece gafil değildim, o kadar.

Savaş yalnız sınırlarda olmaz .Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir.Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi,yenilgi kaderdir.

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam,zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!

Bizi yükselten dinimize karşı duyduğumuz büyük aşktır.

Ha kendi evlatlarım,ha millet farkı yoktur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.