Bilgi Deryam

Srebrenitsa Katliamı – Sırpların soykırım yaptığı Bosna

Srebrenitsa Katliamı – Sırpların soykırım yaptığı Bosna

Srebrenitsa Katliamı Sırpların Bosnalı kardeşlerimize yaptığı büyük bir zulümdür? Kadın, çocuk, yaşlı demeden, 7’den 70’e onbinlerce insanın hayatını kaybettiği Srebrenitsa soykırımını, Sırp kasabı lakaplı Ratko Mladic yapmıştır. İşte Srebrenitsa Katliamı ve Mavi Kelebek hikayesi.

Srebrenitsa Katliamı

1992 – 1995 yılları arasında yaşanan ve tüm Avrupa’nın seyre durduğu Bosna Savaşı’nda 312 bin kişi öldü ve bunların 35 bini çocuktu. Üstelik 50.00 kadına tecavüz edildi. Soykırımın izleri silinmeye çalışılsa da yaşanan acıların telafisi pek de mümkün değildir. 1992 yılında yapılan bir referandumla Bosna’nın bağımsızlığı ilan edildi. Ancak Sırplar bu durum karşısında Saraybosna’yı kuşatma altına alarak 3 buçuk yıl süren Bosna Savaşı’nı başlattı.

Srebrenitsa, BM’ler tarafından güvenli bölge olarak belirlenmiş ve Müslümanlar, ellerindeki silahlar koruma gerekçesiyle alınarak Srebrenitsa’ya bir kaç kilometre yakınlıktaki Potaçari’de bulunan bir akü fabrikası’na  yerleştirilmişlerdir.

Hollandalı askerler ise bir gece yarısı BM Barış Gücü Komutanı tarafından aldıkları emirle şehri boşalttılar. Şehrin güvenliğinden sorumlu Hollandalı komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Ratko Miladiç, nam-ı diğer “Sırp Kasabı”nın askerlerine teslim etti.

1995 yılının 11 Temmuz günü Ratko Mladiç komutasında Sırp askerleri ağır silahlarla donatılarak 5 gün içinde en az 8.372 Boşnak’ı katletmiştir. Dağlardan kaçmaya çalışanları ise keskin nişancılar ile öldürmüşlerdir. Sırplar bununla kalmayıp yüzlerce kadın ve küçük yaşta çocuğa tecavüz etmişlerdir.

Sırp askerler ele geçirdikleri 12 yaş üstü Müslüman erkekleri bir yana kadınları ise bir yana ayırdı. Kadınlara ve çocuklara tecavüz eden Sırp askerleri erkekleri kamyonların arkasına doldurarak ölüme götürdüler.

Sırp askeri cesetleri gömdükten sonra geri dönüp buldozerlerle çıkarıp kilometrelerce uzağa gömdüler. Yetmedi biraz daha uzağa gömdüler. Toplu mezarlar bulunmasın diye bölgenin bitki örtüsüne uygun bitkilerle yeşillendirdiler.

Toplu mezarların bulunmasında kullanılan uydu resimlerinde manyetik değişkenlik taramasının yapılamaması için mezarların içine metal parçaları bıraktılar.  Böylesine profesyonelce ve ince hesaplar yapılarak planlanmış bir soykırımda bir şeyi hesaba katmamışlardı.

Srebrenitsa Mavi Kelebekleri

Toplu mezarların bulunduğu bölgede cesetlerin toprağı beslemesi sonucunda Artemis adında çiçeklerin oluşumu başladı. Çiçeklerin çoğalmasıyla birlikte sadece bu bitkiyle beslenen mavi kelebekler de bölgede hızla çoğaldı. Bölgede yapılan araştırmalar sonucunda bu durumun dikkat çekmesi ve yerel basına yansımasıyla halk araştırmalara katılmışlardır.

Mavi kelebekler takip edilerek 300 toplu mezar bulunmuştur. Toplu Mezar Enstitüsü 19 yıldır sürdürdüğü çalışmalarda 20 bin kişinin cesedine ulaştı ancak yalnızca 18 bin kişinin kimliğini belirleyebildi. Cesetlerin parçalanmış ve yakılmış olması kimlik belirleme çalışmalarını güçleştirmektedir.

Her yıl 11 Temmuz’da mavi kelebekler sayesinde kimliği belirlenenler, düzenlenen törenle Srebrenitsa’da toprağa veriliyor. Yapılan bu vahşetin izlerini söküp atamayan aileler kimlikleri belirlenen yakınlarının mezarının başında dua ediyorlar.

Bizlerde soykırımın 24. yıl dönümünde Müslümanlara karşı yapılan bu katliamı unutmamalı ve unutturmamalıyız. Katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır diliyoruz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.