Bilgi Deryam

Sivrisinekler olmasaydı ne olurdu ? Ne Değişirdi

Sivrisinekler olmasaydı ne olurdu ? Ne Değişirdi

Sivrisinekler gece uykuları kaçırmasıyla bilinir. Yaz aylarının çekilmez çilesidir. Isırdıkları yerde dayanıılmaz kaşıntılara sebep olan bu kan emici sinekler olmasaydı ne olurdu ? Ne değişirdi ?

Sivrisinekler

Sivrisinekler

Sivrisineklerin de her canlı gibi Dünya üzerindeki ekolojik dengeye katkıları vardır. Peki biz insanlar açısından bizi rahatsız etmekten ve ısırmaktan başka bir faaliyeti olmayan bu canlıyı tamamen ortadan kaldırsaydık ne olurdu ? Neler değişirdi ?

Bu canlılar her sene Dünya’da 247 milyon kişiye sıtma virüsünü bulaştırırlar. Yaklaşık 1 milyon insanın da ölümüne sebep olurlar. Dang humması, Sarı humma, Chikungunya ve Batı Nil Virüsü gibi hastalıkları yayarak, büyük sağlık sorunlarına yol açmaktadır bu küçücük yaratıklar. Peki hiç olmasaydılar ?

Sivrisinekler

Sivrisinekler

Sivrisinekler tamamen yok olsaydı ne olurdu ?

Yaklaşık olarak 3.500 adet isimlendirilmiş sivrisinek türü vardır. Hemen hemen her kıtada yaşarlar. Bir böcek bilimci olan Jittawadee Murphy’e göre, ”sivrisinekler gezegenimizde 100 milyon yıldan fazla bir zamandır varlar ve bir sivrisinek türünün silinmesi, geriye avcısı olmayan bir yırtıcı hayvan bırakabilir. Yani ekolojik dengeyi bozabilir. ”

Avcısı olmayan bir yırtıcı hayvan düşünün. Basit bir örnek vereceğim size. Mesela farelerin avcısı kediler ve yılanlardır değil mi? Şimdi de kedi ve yılanların olmadığını varsayalım. Şimdi farelerin avcısı kalmadı diyebiliriz, ya da avcısı pek kalmadı da diyebiliriz. Avcısı kalmayan bu fareler zamanla katlamalı bir şekilde hızla üreyecekler. Beslenmek için besin  bulmaları lazım. Nufüsları fazla olduğu için önceden tahıl ambarlarımıza 10 fare giriyorsa şimdi 100 belki 1000 fare girecek. Tarlalarımızda da durum aynısı   olacak. Şimdi içinizden birinin  zehirleriz deyişini duyar gibiyim. Evet zehirleriz zehirlemesine de nereye  kadar zehirleyeceğiz. Evimize, bahçemize, tarlalarımıza, ambarlarımıza o kimyasal fare zehirlerini sıkarız sıkmasına da bu kimyasalların insanlara  vereceği zararı bi düşünün.. Kısacası sivrisinekler olmasaydı ekolojik dengede ciddi tahribatlar meydana gelecekti.

Sivrisinekler olmasaydı eğer; böcek, örümcek, semender, kertenkele gibi hayvanlar birincil besin kaynaklarını kaybedeceklerdi. Birçok kuş türlerini devam ettirmek için böceklere yöneleceklerdi. Binlerce bitki türü tozlayıcılarını kaybedeceklerdi. Bunlardan en çarpıtıcısı ‘ceratopogonidae‘ türünün, kakao bitkisi gibi tropikal türlerin tozlaştırıcısı olmasıdır. Yani bu sivrisineklerin ortadan kalkması, çikolatasız bir dünya manasına gelebilirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.