Bilgi Deryam

Şivenaz Hanım kimdir? Şivenaz Hanım’ın ölümü

Şivenaz Hanım kimdir? Şivenaz Hanım’ın ölümü

Şivenaz Hanım (Şivekar) gerçek tarihte kimdir? Şivenaz Hanım’ın eşi kimdir? Şivenaz Hanım’ın ölümü ne zaman gerçekleşmiştir? Şivenaz Hanım Rothschild’in kızı mıdır? bütün soruların cevabı makalemizde.

Şivenaz Hanım gerçek tarihte kimdir?

Şivenaz Hanım, 25 ocak 1876 yılında İstanbulda doğdu Babası Kavalalı soyundan gelen İbrahim Fehmi Paşa’dır, Annesi Çerkez asıllı Nevcihan Hanım’dır. Kavalalı ailesi kendisini Türk saymayıp, Arnavut sayanlardandı.

Mısır Hidivi Fuad Paşa, kral olmadan çok önce 1895 yılında Prenses Şivenaz Hanım ile evlenmişti. Şivenaz Hanım, Kuleli ve Harbiye mezunu İbrahim Fehmi Paşa’nın, Nevcihan Hanım’dan olma kızıydı ve babası dolayısıyla Fuad’ın kuzeniydi. 

Çift mutsuz bir evlilik yapmıştı, çok sık kavga ediyorlardı, 1899’da boşandılar. Şivenaz Hanım’ın kardeşi Prens Seyfettin de bu tartışmanın tarafı olmuştu ve Fuad Paşa’yı vurdu. Eniştesi Fuad Paşa mucize olarak sağ kurtuldu ama boğazından yediği kurşunun sonucunu ömür boyu çekti. 

Kral olduktan sonra kendisiyle görüşmeye gelen heyetlere, kralın boğazından rahatsız olduğu için sık sık garip sesler çıkardığı, bunun olağan olduğu, tepki gösterilmemesi tembihlenirdi.

Bu yaralama olayı sonrası Prens Seyfettin’i Mısır ve hamisi İngiltere, İngiltere’de 25 yıl süreyle bir akıl hastanesine kapattılar. Annesi Nevcihan Hanım, ikinci eşi ve Seyfeddin Bey’in üvey babası Feridun Paşa, muhtemelen Türkiye’nin de yardımıyla 1925’te hastaneden uçakla kaçırıp İstanbul’a getirdiler.

Gelelim zamanın İstanbul sosyetesinin en çok konuşulan kadınlarından olan Prenses Şivenaz Hanım’a… Şivenaz Hanım, Fuad Paşa’dan boşandıktan sonra Mısırlı bir paşayla evlendi, ama o evliliği de uzun sürmedi.

Üçüncü eşi Ressam Halil Paşa’nın oğlu Selim (Sözel) Beydi, 9 yıl sonra ondan da boşandı. Selim Bey’le evlendiğinde kendisi 35, eşi ise 19 yaşındaydı. Dördüncü ve son eşi Osmanlı Bankası’nda memur olan İlhami Bey oldu. 

İlhami Bey’i Mısır’a götürerek “paşa” unvanı verdirdi. İlhami Bey, Kadıköy’de geçmişte adına bir köşk olan Hafız Hüseyin Paşa’nın oğluydu. Bazı yayınlarda İlhami Hüseyin Paşa diye geçer.

Eşiyle birlikte Mısır’a yerleşen Hilmi Bey, Şivenaz Hanım’ın 1952’deki ölümü sonrası Fransa’ya yerleşti ve 1992’de vefat etti.

Payitaht Abdülhamid Dizisi ve Şivenaz

Payitaht Abdülhamid Dizisi’nde Edmund Rothschild‘in kızı olarak geçer Şivekar hanım. Aslına bakarsanız öyle değil. Dizi’de neden kızı olduğunu da şöyle açıklayayım.

Kral Fuad yani Fuad Paşa, hani Serhafiye Ahmed Celaleddin Paşa’nın boğazından vurduğu Fuad Paşa tam bir Osmanlı düşmanı, aynı zamanda gözü Osmanlı saltanatında. Osmanlı Hanedanı’nı tahttan indirip yerine geçmeyi planlayan bir haindir.

Sadece taht değil, aynı zamanda Halifelik hayalleri bile kurmuştur. Nitekim başarılı olamamıştır. Fuad Paşa Mısır’ın ilk kralıdır. Kral olmasındaki en büyük etken İngilizler’dir. İngilizlerin desteğiyle kral olmuştur.

Osmanlı’yı yıkmak içinde eşi Şivenaz ile her türlü yola başvurmuş, İngilizler’den,Yahudilerden ve başka dış güçlerden de destek almıştır. Şivenaz Hanım dizide Edmund Rothschild’in üvey kızı ya da manevi kızıdır.

Rothschild ailesine bağlılığından ve sadakatinden dolayı dizide Rotshchild’in kızı olarak tanıtılmıştır. Osmanlı’yı yıkmak için farklı milletlerden ve ırktan olan insanların bir araya geldiğini anlatmaktadır aslında. Dizinin verdiği mesaj aslında budur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.