Bilgi Deryam

Sinameki faydaları nelerdir? Sinameki çayı nasıl demlenir

Sinameki faydaları nelerdir? Sinameki çayı nasıl demlenir

Sinameki bitkisi genellikle zayıflamak için kullanılır. Özellikle çayı tercih edilir. Sinameki otunun sağlığa faydaları oldukça fazladır. Özellikle kabızlığa ve zayıflamaya yardımcı olan bu şifalı bitkinin faydalarını ve çayının nasıl demlenmesi gerektiğini, nasıl kullanıldığını sizler için derledik.

Sinameki otunun faydaları

İştah kesici etkisi olduğundan kilo vermek için kullanılabilir. Hem iştah kesebilir hem de özellikle diyete başlayanlarda sıklıkla görülen kabızlık sorununu ortadan kaldırır. En belirgin özelliklerinden biri de çok güçlü müshil etkisine sahiptir. Yani aşırı tüketmekten kesinlikle kaçının.

Sinameki bitkisinden elde edilen losyonlar, kremler hemoroid ve cilt rahatsızlıkları, egzamanın tedavisinde kullanılmaktadır.

Bağırsak ve mide hazımsızlıklarını da ortadan kaldırır. Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonu ve dış parazitleri temizler. İltihap giderici özelliği vardır, vücuttaki iltihabın dışarı atıp temizlenmesini sağlar.

Bir diğer özelliği ise; Kepekleri yok eder, saçları pürüzsüz, güçlü ve parlak bir hale getirir. Tabi bunun için bir karışım yapmanız lazım. Sinameki tozu, yoğurt ve suyu karıştırarak saç bakım kremi oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu karışımı kullanarak saçkıran gibi bir sorunu olanlar kolaylıklar kurtulabilirler bu hastalıktan.

Deride meydana gelen sedef, egzama ve akne gibi cilt rahatsızlıklarının giderilmesine de yardımcı olur. Yaraları iyileştirici bir özelliği de vardır.

Sinameki çayı nasıl demlenir? Nasıl kullanılır?

Bitki çayını hazırlamak için bir fincan (bardakta olabilir) suyu kaynatın ve kaynamış suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar sinameki otu ilave edin. 10 dakika demlenmesini bekleyin ve sonra ılık ılık tüketin. En iyi etkiyi almak için şeker veya başka bir şey ilave etmeden için. Ayrıca demlemesini verilen süreler dışına çıkmadan yapmalısınız.

Haftada 2 defa tüketmeniz yeterli olacaktır. Çok fazla tüketirseniz fayda göreyim derken zarar da görebilirsiniz. Ayrıca 1 hafta (2 defa) tükettikten sonra diğer hafta ara vermeniz faydalı olacaktır.

Yan etkileri nelerdir?

Öncelikle şunu belirteyim; hamile ve emziren kadınlar kesinlikle uzak durmaları lazım ve 12 yaş altında çocuklar için uygun değildir. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa veyahut olmasa bile her şifalı bitkiyi bir uzmana bir doktora danışmadan tüketmeyin.

Genel olarak ele alındığında güvenilir kabul edilen bu şifalı bitkimiz, aşırı tüketildiği zaman ya da hassas kişilerde yan etkiler gösterebilen bir bitkidir. Yan etkileri, midede ağrı, bulantı, sürekli devam eden ishaldir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.