Bilgi Deryam

Siftah Ettim – Fatih Sultan Mehmed zamanında yaşanmış olay

Siftah Ettim – Fatih Sultan Mehmed zamanında yaşanmış olay

Siftah ettim  kelimesi ne kadar da yabancı geldi değil mi ? Belki uzun zamandır duymadığımız bir kelime. Bu kelimenin sık sık söylendiği zamana gidelim mi ? Ne dersiniz ? Gidelim dediğinizi duyar gibiyim. Haydi o zaman  Fatih Sultan Mehmed Han zamanına yolculuk edelim.

Tarih 14. yüzyılın ortaları, devir Fatih Sultan Mehmed Han Devri. İstanbul henüz fethedilmemiş. Sultan, bir  yandan fetih hazırlıkları yapıyor, bir yandan da halkın durumunu kontrol ediyordu.  Fatih Sultan Mehmed bir gün yiyeceklerin  kalitesini, fiyatlarını ve halkın refah durumunu öğrenmek için  kılık kıyafetini değiştirir, halktan biriymiş gibi giyinip çarşıya çıkar. Yanında da en güvenilir adamlarından 3-5 kişi vardır.

Bir dükkana girer, selam verdikten sonra, bana  ”Yarım batman  yağ, yarım batman bal ve yarım batman peynir veresiniz ” der.  (Batman bir ağırlık birimidir.). Dükkan sahibi sadece yarım batman yağı tartar,  ücretini hesapladıktan sonra ” Ağam, istediğiniz yarım batman yağ hazır. Diğer isteklerinizi de karşı komşumdan alınız. Komşumun malları da güzeldir. Bir de komşum daha siftah etmedi. ” der.

Siftah Ettim – Bu milletle bütün Dünya fethedilir.

Padişah yarım batman yağı alır  ve diğer dükkana geçer.  Selamını verir. Bana yarım batman bal ve yarım batman peynir veresiniz der. Dükkan sahibi hemen yarım batman bal tartıp, ” Beyim Allah’a şükürler olsun siftah ettim, çocuklarımın rızkını çıkardım. Diğer isteğinizi de komşumdan alınız. O daha siftah etmedi.

Bu  duruma oldukça sevinen Fatih Sultan Mehmed, yanındaki devlet adamlarına dönerek; ” bu millette bu yüksek ahlak olduktan sonra değil İstanbul, bütün Dünya fethedilir ” diyerek çarşıdan mutlu ve memnun bir şekilde ayrılır.

Sizce böyle bir millete sahip olan 600 yıldan fazladır varlığını sürdüren bir devlet katil, zalim ya da cahil olabilir mi ? Bu öyle bir devletti ki Fatih Sultan Mehmed zamanında millet sadaka verecek kimse bulamıyordu. Sadakasını bir kesenin içine koyup bir ağacın dalına bağlayıp, üzerine de eğer muhtaç isen hiç çekinmeden  alabilirsin bu parayı diye not düşen  bir millete nasıl olurda cahil zalim denilir hiç anlamıyorum. Sokağın başlarına sadaka taşları diken, sadece insanları değil hayvanları da düşünüp vakıflar açan,  Dünya’ da ilk hayvan hastanesi olan Gurabahane-i Laklakan hastanesini kuran, camilere kuş evi yapan bir devlet neden kötü gösterildi ve öğretildi bize.

Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Osmanlı da bizim, Selçuklu da bizim, Göktürkler, Uygurlar, Kınıklar, Tatarlar ve daha nice devletler de bizim, Türkiye Cumhuriyeti de bizim.

Makalemizi beğendiyseniz, arkadaşlarınızla paylaşarak destek olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sait dedi ki:

    Mükemmel bir hikaye. Basarilarinizin devamını dilerim

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.