Bilgi Deryam

Şifa Hatun ve Suheyf (r.a)’ın Aşkı

Şifa Hatun ve Suheyf (r.a)’ın Aşkı

Şifa Hatun ve Suheyf (r.a)’ın dillere destan aşkını bilenler var mıdır acaba? Bu öyle bir aşktı ki, Peygamber Efendimiz’i bile ağlatmıştı. Efendimiz döneminde yaşanan örnek alınması gereken bir aşk. Şifa Hatun ve Suheyf (r.a)’ın aşkı.

Şifa Hatun ve Suheyf (r.a)

Peygamber Efendimiz zamanında Şifa Hatun diye biri varmış. Bu hanım sahabi çok ama çok güzelmiş. Onunla evlenebilmek için bir çok sahabi kese kese altın yollamış, kimileri develer hediye etmiş ama şifa hatun hiç birini kabul etmemiş.

Bir gün Şifa Hatun Peygamber Efendimize (SAV) “Ey Allah’ın Resulü! Bana öyle bir ibadet buyurun ki Allah’ın rızasını kazanayım .” Şifa Hatun, Peygamber Efendimizden namaz veya oruç gibi şeyler beklerken Peygamber Efendimiz (SAV) “Ey şifa! bekar insanın imanı yarımdır, sen evlen ki imanın tam olsun ” der. Şifa Hatun “Ey Allah’ın Resulü ben yalnız Allah Rızası için evlenirim o zaman evleneceğim kişiyi de siz belirleyin” der.

Şifa Hatunla evlenmek isteyenler merakla Peygamber Efendimiz’e (SAV) bakıp acaba kimi seçecek diye düşünmeye başlar.  Peygamber Efendimiz (SAV) “Yarın, sabah namazına ilk gelenle evlendireceğim seni Şifa Hatun” der. Onunla evlenmek isteyenler” sabah ilk ben mescide gideceğim” der. Hatta bazıları “acaba uyumasam da sabah ilk ben mi gitsem “diye içlerinden geçirir.

Öte yandan adı Suheyf olan bir sahabi de varmış. Bu sahabi parası olmadığı, hatta başını sokacak bir evi bile bulunmadığı için hiç böyle bir niyete dahil olmamış. Suheyf nerede yemek bulursa orada yemek yer, nerede uykusu gelirse orda uyurmuş. Devamlı Allah Tealaya ibadetle meşgulmüş. Kendisini Şifa Hatuna asla layık görmezmiş.

Allah’ın takdirine bakın ki Şifa Hatunla evlenmek için niyetlenen her sahabenin uykusu gelir ve uyuya kalırlar. Mescide ilk giden ise Hz. Suheyf olur. Namaz kıldıktan sonra Efendimiz (SAV) Şifa Hatunu çağırttırıp “seni Suheyf ile evlendirmek istiyorum” der.

Peygamber Efendimiz (SAV) Suheyfe dönerek sen eşine mehir olarak ne verebilirsin diye buyurmuş. Hz. Suheyf her iki elini açıp ” Ey Allahın Resülü benim bir şeyim yok ki” diyecekken Şifa Hatun, Hz. Suheyf diğer sahabilerin içinde mahçup olmasın diye bir kese içinde ona altın vererek bunun mehiri olmasını kabul eder.

Efendimiz’i ağlatan Aşk

Evlendikleri ilk gün Hz. Suheyf ,hanımı Şifa hatuna der ki : “Ey Şifa ! sen benimle Allah (CC) rızası için evlendin bu nedenle sen sabretmek, ben de senin gibi dinine sadık biri ile evlendiğim için şükretmek zorundayım. Gel biz seninle bu ilk gecemizi ibadetle geçirelim.

” Sabaha kadar ibadet ederler… Her secdede gözyaşı dökerler… Sabah olunca Hz. Suheyf mescide gider, namazdan sonra Efendimiz (SAV) “Ey Suheyf gece ne yaptığınızı sen mi anlatırsın yoksa ben mi anlatayım? ” diye buyurmuş.  Bunun üzerine Hz. Suheyf  “Allah Resulü daha iyi bilirler” der.

Peygamber efendimiz “sizin geceki halinizden dolayı Allah (CC) tüm günahlarınızı affetti ” buyurur. Bunun üzerine Hz. Suheyf ” Ey Allahın Resulü ne olur bana dua edin de o halde ben bir daha günah işlemeden Allah (CC) benim ruhumu alsın” der ve oracıkta ruhunu teslim eder.

Bu olay üzerine sahabiler Ey Allah’ın Resulü gece onların hali nasıldı ? diye merakla sorarlar. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz buyururlar ki: Onlar bütün gecelerini Allah için ibadetle geçirdiler. Orada bulunanlar göz yaşlarını tutamazlar. Efendimiz (SAV) size şaşıracağınız bir haber daha vereyim mi?
“Az önce Şifa Hatun da evde ruhunu Rahmana teslim etti ”

Yüce Allah Şifa Hatun ve Suheyf (r.a)’ın aşkından bizlere de nasip etsin. Şifa Hatun ve Suheyf (r.a)’ın aşkı adlı makalemizi paylaşarak, başka insanların da okumasına vesile olabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.