Bilgi Deryam

Serhafiye Ahmet Celalettin Paşa Kimdir ?

Serhafiye Ahmet Celalettin Paşa Kimdir ?

Serhafiye Ahmet Celalettin Paşa gerçekte var mıydı? Serhafiyelik nedir? Sultan Abdülhamid’in en yakınlarından biri olan Serhafiye Ahmet Celalettin Paşa ve hayatı.

Serhafiye Ahmet Celalettin Paşa

Serhafiye Ahmet Celalettin Paşa gerçek hayatta vardı. Ünlü bir istihbaratçı yani hafiye ve siyaset adamıydı. Sultan Abdülhamid’in çocukluk arkadaşıydı. Sultan’nın en güvendiği adamlarından biriydi.

Sultan 2. Abdülhamid’in yanında devlet adına büyük hizmetlere imza atmış isimlerden birisidir. Devletin en zor günlerinde, devlet adına birçok başarılı operasyonda yer almıştır. Ahmet Celaleddin Paşa’nın ne zaman doğduğu tam olarak bilinmiyor. 

Serhafiye Ahmet, 2. Abdülhamid döneminde Mısır ve Avrupa’ya kaçan Jön Türkler’in faaliyetlerini izlemeye alan kişi olarak bilinir. Avrupa’da yaptığı girişimler sonucundan bazı Jön Türkler’in İstanbul’a dönmesini sağladı. Bazı Jön Türk faaliyetlerinin durdurulmasına vesile oldu. 

Bazı iddialara göre daha sonra 2. Abdülhamid’e karşı çıkarak muhaliflerin safına geçti, İstanbul’a kabadayı sokmaya çalıştı. Yine ispatlanamayan iddialara göre Sultan Abdülhamid’e suikast düzenlemek istedi. (Tabi bu söylenenler dediğimiz gibi sadece iddia).

İddiaya göre, Ahmet Celaleddin Paşa’yı Sultan Abdülhamid’e karşı dolduruşa getiren ve onun gözden düşmesine neden olan kişi, yanında çalıştırdığı katibi Kadri  Bey’dir. Kadri Bey’in, paşa hakkında çok önemli ve bir istihbaratı Sultan Abdülhamid’e bildirdiği belirtiliyor.

Bunun üzerine Ahmed Celaleddin Paşa da Jön Türkler gibi Avrupa’ya kaçmak zorunda kaldı. Böylece Serhafiye Ahmed Celaleddin Paşa’dan boşalan Serhafiyelik koltuğuna da Kadri Bey oturdu.

Celaleddin Paşa’nın Avrupa’ya Diran Kelekyan isimli Ermeni tebaasından bir isimle birlikte kaçması onun bazı odaklar tarafından kandırılmış olabileceğini belirtiliyor.

Serhafiye Ahmed Celeladdin Paşa’nın Yıldız Sarayı’nda kendisine has Hafiyelik odası bulunuyordu. Bütün istihbarat teşkilatı haberleri, jurnalleri, bilgileri burada toplanıyordu. Gereksiz ve boş haberler Sultan’a iletilmeden atılırdı.

Celeladdin Paşa’nın kaçmaya karar verdiği sırada da bu odayı kullandığı belirtiliyor. Ahmet Celalettin Paşa, 2. Abdülhamid’e ihanet ederek Avrupa’ya kaçtıktan sonra odası tamamen kilitlenerek mühürlendi. Abdülhamid’in mühürlediği bu oda, o tahttan indirilene kadar kimse dokunmadan öylece kalmıştı. 

Ahmet Celelattin Paşa, Avrupa’dan döndükten sonra odayı bıraktığı gibi bulmuştu. Buradaki jurnalleri de Çamlıca’daki köşküne taşımıştı. Daha sonr ada bu köşk, içindeki bütün belgelerle birlikte yanarak kül olmuştu.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Alaaddin dedi ki:

  Padişahın en sadık paşalarından kabasakal cerkez mehmet paşa dedemin babası ve serhafiye o nicin gösterilmedi ahmet celalettin pasa gündemde ayrıca mahmut paşa padişahın damadlarından ve padisah düşmanı onuda padısaha bağlı gibi gösterilmiş

 2. Ümit Kandıralı dedi ki:

  Tarihimizi yaşanmışları, çarpıtılmışlardı böyle dizilerden öğrenmek acı verici. Tarih derslerinde kendi ecdadımız varken ne kadar gereksiz şeyler öğrenmişiz. Yazık

 3. İsmom55 dedi ki:

  Çok sürükleyici dizi ama sanırım senaristlerin abartılı yorumları var gibi, Tahsin paşanın ihanet ettiğini tarihçiler yazmamış bencede olmamıştır adamı hain ilan ettiler İnan moraller bozuldu sahada izleyesim gelmiyor inan

 4. admin dedi ki:

  Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

 5. OTTOMAN EMPİRE dedi ki:

  ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM YAZINIZ İÇİN. OSMANLI DEVLETİ GİBİ ÇOK BÜYÜK BİR İMPARATORLUK HAKKINDA BAZEN MERAK ETTİKLERİMİZİ BULAMAMAMIZ BİZİ ZİYADESİYLE ÜZERKEN SİTENİZDE MERAK ETTİĞİM ŞEYLERİ BULABİLMEM BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR. OSMANLI HAKKINDA DAHA ÇOK YAZI BEKLİYORUM SİZLERDEN. BAŞARILAR DİLERİM. YAZILARINIZI BEKLİYORUM. ALLAH KOLAYLIK VERSİN.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.