Bilgi Deryam

Selim’ime Selam Söyle – Yaşlı Adam ve Sultan Selim

Selim’ime Selam Söyle – Yaşlı Adam ve Sultan Selim

Selim’ime selam söyle hikayesi, Osmanlı’nın ilk halifesi olan Yavuz Sultan Selim ve yaşlı bir adam arasında geçer. Bu hikayeyle Yavuz Sultan Selim’in, Peygamber Efendimiz’e olan sevgisinin ne kadar da büyük olduğunu göreceksiniz. Lafı fazla uzatmadan Selim’ime selam söyle hikayemize geçelim.

Selim’ime Selam Söyle

Yavuz Sultan Selim zamanında çok fakir bir ihtiyar varmış. Adam hem fakir hem de borcu varmış. Bir vakit sonra bu borçlar çok birikmiş, ihtiyar adam işin içinden bir türlü çıkamamış. Derken bir sabah vaktinde saraya, Yavuz Sultan Selim’in huzuruna çıkmış, ve demiş ki;

Sultanım bana bir kese altın verecekmişsiniz.

Yavuz Sultan Selim: Ben neden sana bir kese altın verecekmişim? demesine üzerine ihtiyar adam başlar anlatmaya..

”Sultanım, ben 63 yaşında İstanbul eşrafından Mehmet, ben çok zengindim. Fakat bir süre önce  başıma büyük bir musibet geldi, malımı, mülkümü, elimde avucumda ne varsa kaybettim. Ne yaptıysam ne ettiysem bu borç batağından bir türlü kurtulamadım. Dün gece herkesin uyuduğu o mukaddes teheccüd vaktinde kalktım ve iki rekat namaz kıldım. Alnımı secdeye koydum, ”Ya Rabbi, beni eşime, çocuklarıma ve dostlarıma mahçup etme. Derdi veren de sensin dermanı verende. Beni bu borç batağından kurtar Rabbim.” diye dua ettim ve uyudum.

”Rüyama Alemlere rahmet olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sav) geldi, dedi ki; Ey Mehmet niye  üzülürsün evladım, yarın ilk iş saraya git, Selim’ime selam söyle,  sana bir kese altın versin. Eğer sebebini sorarsa, her gece okuduğu ve benim ruhuma hediye ettiği 100 salavat-ı dün gece okumayı unuttu. Okumadığı salavatlar hürmetine seni mutlu etsin.” dedi ve der demez Yavuz Sultan Selim Han hemen bir kese altın çıkarıp verir ihtiyar adama.

Peygamber Sevgisi

Yavuz Sultan Selim: ”Ne olur tekrar söyle, ne dedi Rasulallah.”

Mehmet amca tekrarlamış: ” Selim’ime selam söyle sana bir kese altın versin. Her gece okuduğu 100 Salavat-ı dün gece okumayı unuttu. Okumadığı salavatlar hürmetine seni mutlu etsin.”

Hemen bir kese daha altın  çıkartır ve yaşlı adama verir, ama durmaz Sultan Selim,

”Ne olur söyle, ne dedi Habibullah.” Mehmet amca bir daha tekrarlamış; ” Selim’ime selam söyle  sana bir kese altın versin. Her gece okuduğu 100 Salavat-ı dün gece okumayı unuttu. Okumadığı salavatlar hürmetine seni mutlu etsin.” Sultan Selim bir kese altın verir Mehmet amcaya ama durmaz.

”Ne olur bir daha söyle, ne dedi Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi ve sellem.”

Yaşlı adam bir daha tekrarlamış, Sultan Selim yine bir kese altın vermiş. Her kesede 100 altın varmış. Tam on yedi altın kese olana kadar Yavuz Sultan Selim tekrarlatmış. Yaşlı adamın kucağında tam 17 kese altın var, yani 1700 altın, koca bir servet ama Yavuz Sultan Selim Han kendini kaybetmiş, durmuyordu bir türlü.

”Ne olur söyle, ne dedi Kainatın Efendisi”.

Yavuz Sultan Selim’in baş veziri Hasan Can durumu  fark etmiş ve;

”Sultanım, Mehmet amca getirdiği bu haber ile çok mutlu oldu, sizde aldığınız haberle çok mutlu oldunuz. İsterseniz Mehmet Amcayı gönderelim, başı ne zaman sıkışırsa tekrar gelsin, ne dersiniz?” deyip adamı göndermiş.

Müthiş Teslimiyet

Baş vezir Hasan Can  adamı yolladıktan sonra Sultan Selim’in yanına gider. Yavuz Sultan Selim secdede öylece durur. Hasan Can padişaha bir şey olduğu düşüncesiyle omzuna dokunur. Yavuz Sultan Selim başını kaldırır, gözleri kan çanağına dönmüştür, gözünden yaşlar akar.

‘Duydun mu Hasan Can, Habibullah benim için, Selim’im demiş duydun mu. Duydun mu Hasan Can, Rasulallah benim için Selim’im demiş duydun mu? Binlerce şükür olsun, bizi bu şerefe layık gören Rabbime hamd olsun.” ve devam etmiş Yavuz Sultan Selim;

Ey Hasan Can, eğer sen o amcayı göndermeseydin, değil malımı, mülkümü, tacımı, tahtımı, sarayımı Rasulallah’ın bana Selim’im demesine feda edecektim.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. admin dedi ki:

  amin

 2. Bahri dedi ki:

  Teslimiyete bakya,Rabbim Bizlerede Hidayet versin ve Allah’a iyi bir müslüman kul olmayı Resul’ünü seven ona iyi bir ümmet olmayı nasip etsin . Allah kalplerimizi yumuşatıp islam ruhunu kalbimize daim kılsın. Amin 🙏🏻.

 3. admin dedi ki:

  Abdülhamid Han’ın böyle bir kıssası yoktur. Payitaht dizisinde geçen sahne bence yanlış olmuş. Belki güzel mesaj verilmek istenmiş ama böyle olması hoş karşılanmadı.

 4. Anonim dedi ki:

  Aynı kıssa Abdülhamit Han hz nasip oldu… Araş tirmisiniz

 5. Armağan Köken dedi ki:

  Allahu Ekber….

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.