Bilgi Deryam

Selahaddin Eyyubi’nin kabrini tekmeleyen İngiliz komutan

Selahaddin Eyyubi’nin kabrini tekmeleyen İngiliz komutan

Selahaddin Eyyubi’nin kabrini tekmeleyen İngiliz Komutan Edmund Allenby’ın ”Kalk Selahaddin kalk! Yine biz geldik” dediğini biliyor muydunuz? İşte Selahaddin Eyyubi’nin kabrini tekmeleyen ingiliz komutan

Selahaddin Eyyubi’nin kabrini tekmeleyen komutan

Bu arada hatırlatmak isterim, sadece Selahaddin Eyyubi’nin kabri tekmelenmemiş. Osman Gazi’nin Bursa’daki sandukası da tekmelenmiştir 1. Dünya savaşında. İtilaf Devletleri’nin Fatih Sultan Mehmed’e olan kinlerinden dolayı İstanbul’u işgal ettiklerinde, İstanbul’a beyaz bir atla girmişler. Aklı sıra Fatih Sultan Mehmed Han’a gönderme yapmışlar. Sırasıyla hepsini anlatacağız. İlk başta Selahaddin Eyyubi’nin kabrini tekmeleyen Edmun Allenby

Tarih 11 Kasım 1917. Yer Kudüs. Osmanlı Devleti’nin dağılma yılları. Osmanlı Devleti 401 yıldır idare ettiği Kudüs’ü elinden kaybeder. Osmanlı ordusu bozguna uğrar İngilizlerin karşısında. Böylelikle Kudüs İngilizlerin işgali altına girer.

Aradan 100 yıl geçse de, 1000 yıl geçse de Haçlılar her zaman intikam peşinde olmuşlardır. İntikam almak için de Selahaddin Eyyubi’nin kabrini tekmeleyecek kadar ileri gitmişlerdir.

İngiliz Komutan Edmund Allenby, Selahaddin Eyyubi’nin kabrine ayağıyla vurarak, ”Kalk Selahaddin! Biz yine geldik” küstahlığını göstermiştir. Bir diğer küstahlıkları da Osman Gazi’nin sandukasının tekmelenmesidir.

Yunan askerleri Bursa’ya girmiş, askerlerin başında Sofokles vardır. Bir Ramazan günü, Sofokles Atina’dan çağırdığı fotoğrafçıyı karşılamaktadır. Fotoğrafçıyla ve bir manga askerle birlikte Osman Gazi’nin türbesine giderler.

Kale burcuna saldırır gibi türbenin kapısını kırıp içeriye girer Sofokles, hemen arkasında da fotoğrafçı. Sofokles kılıcını çekip düşmanına doğru hamle yapar gibi sallarken bağırır:“ Kalk Koca Osman! Kurduğun devleti yıktık. Seni öldürmeye geldim. 

Osman Gazi’nin türbesini tekmeleyen Sofokles, bir ayağını sandukanın üzerine koyar. Kılıcına dayanır. Fotoğrafçıya seslenir:“ Çek bakalım bir Bursa hatırası.” Sofokles, Don Kişot tavrıyla çektirdiği bu fotoğrafın arkasına şu satırları yazarak Atina’ya gönderir.

“Ordularımız Bursa’ya hakimdir. Şu anda Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman ayaklarımın altındadır. Bizans’ın intikamını aldım.”  (Yunan sevici arkadaşınız dostunuz varsa bu yazılanları onlara da okutun)

İstanbul’un işgali ve beyaz atla giriş

Ve geldik İstanbul’a. Çanakkale’den geçemeyen düşman elini kolunu sallaya sallaya İstanbul’u tek kurşun atmadan işgal eder. Fransız General d’Esperey 8 Şubat 1919’da gösterişli bir şekilde İstanbul’a giriş yapar. İki zencinin başından çektiği dizginsiz “beyaz” bir ata binmişti.

Eski Roma İmparatorları gibi etrafını selamlayarak alay halinde ilerliyordu. İstanbul’un fethine gönderme yaparak Fatih Sultan Mehmet’in bindiği gibi beyaz ata biniyor ve aslında “Romalılar geri döndü”  ”İstanbul’u tekrardan fethettik” diyordu.

Asıl soru şu: Çanakkale’den düşman geçmediyse nasıl olur da İstanbul tek kurşun atılmadan işgal edilir. Cevaplar sizde.

Kaynaklar: Mısır’ın eski lideri Cemal Abdulnasır’ın 1958 yılı Mart ayındaki Şam ziyaretindeki konuşması,

Bilgi Deryam web portalı, Dijital Kütüphaneler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.