Bilgi Deryam

Selahaddin Eyyubi Türk mü – Selahaddin Eyyubi’nin Hayatı

Selahaddin Eyyubi Türk mü – Selahaddin Eyyubi’nin Hayatı

Selahaddin Eyyubi Türk mü Kürt mü yoksa Arap mı sorusu sık sık karşımıza çıkmakta. Bazı tarihçiler Selahaddin Eyyubi, Araptır der, bazıları Türk, bazıları ise Kürt derler. Biz de Selahaddin Eyyubi Türk sorusunun cevabı vermek için, Selahhadin Eyyubi’nin hayatını, dönemini, kişisel özelliklerini araştırdık ve yazdık.

Selahaddin Eyyubi’nin Hayatı?

Selahaddin Eyyubi Türk mü sorusuna geçmeden önce birazcık kendisini tanımakta fayda var. Selahaddin Eyyubi Kudüs işgal altında iken siyah sarığını başına saran ve Kudüs işgalden kurtulana kadar, özgürlüğüne kavuşana kadar gülmeyi kendisine haram saymış büyük hükümdardır.

Selahaddin Eyyubi tanınmış bir ailenin çocuğudur. 1138 senesinde Tikrit’te dünyaya geldi. Çocukluğunda iyi eğitimler aldı. Hem askeri eğitimler aldı hem de dini eğitimler. Dini eğitimlere ayrıca önem verir ve severdi. Sanatla ve ilimle de uğraştığı bilinmektedir.

Mantık, sosyoloji, felsefe, tarih, fıkıh dersleri gördü. Şam’daki Dar’ul Hadis’den (Hadis Üniversitesi) mezun oldu. Arapça, Farsça, Kürtçe ve Türkçe dillerini bilen kültürlü bir insandı.

Selahaddin Eyyubi’nin Özellikleri

Dindar, merhametli, güler yüzlü, sağlam iradeli, heybetli olan Selahaddin Eyyubi, verdiği sözü her zaman tutar ve affetmeyi severdi. Aman dileyen kişileri kesinlikle cezalandırmazdı. Haçlılar en çok bu yönünü takdir etmişlerdir.

O kadar cömert bir insandı ki, öldüğünde şahsi hazinesinden sadece 1 Mısır Dinarı ve otuz altı veya kırk yedi Nasıri Dirhemi çıkmıştır. İmar faaliyetlerine de önem verirdi.  Selahaddin Eyyubi döneminde Filistin, Mısır, Hicaz ve Yemen’de çok sayıda medrese, cami, köprü, kale, hamam inşa edilmiştir.

Bu yapıtlardan en önemlileri Kahire Kalesi ve Surları, Nil Nehri’ne yaptırdığı köprüler, Kubbetu’s Sahra ve Mescid-i Aksa’nın tamiridir.

Selahaddin Eyyubi Türk mü

Selahaddin Eyyubi’yi kısaca tanıdıktan sonra asıl sorumuza dönelim. Selahaddin Eyyubi Türk ? Birazcık kendi düşüncelerime yer vermek istiyorum. Bana sorarsanız  o kadar da mühim bir konu değil. Elbette hangi ırka mensup olduğunun bilinmesi gerekir. Ama bunu fırsatçılık bilip, Türk- Kürt ayrımcılığı yapmanın da bir anlamı yok. Önemli olan onun karakterini ve kişiliğini öğrenmek ve hayatımıza uygulamaktır.

Selahaddin Eyyubi’nin ailesinin kökeni Yemen Arapları’na dayanır. Ailesi Basra’dan Azerbaycan’a göçmüş, bölgedeki Kürt aşiretlerin etkisiyle Kürtleşmiştir. Daha Sonra Türk Sultanı Nureddin Zengi’nin çağrısı üzerine Suriye’ye göçmüşlerdir.

Kürtleşen bu aile, Şam vilayetine yerleştikten sonra da Türklerin arasında Türkleşmiştir. Yani Selahaddin Eyyubi’nin soyu ve ailesi, önce kürtleşmiş, daha sonra türkleşmiştir. Ama soyu Yemen Arapları’na dayanır.

Bazı tarihçiler Selahaddin Eyyubi kesinlikle Türk’tür der. Bunu da Eyyubi’nin  ”Turanşah, Tuğtekin, Böri, Şahinşah ve Adil Ebu bekir” gibi türk isimleri taşıyan kardeşlerine dayanarak söylerler. Ama bu Türk olduğuna ispat değildir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.