Bilgi Deryam

Şehzade Abdülkadir kimdir? Şehzade Abdülkadir’in ölümü

Şehzade Abdülkadir kimdir? Şehzade Abdülkadir’in ölümü

Şehzade Abdülkadir kimdir? Şehzade Abdülkadir’in ölümü nasıl oldu? Osmanlı’nın en bahtsız şehzadesi Abdülkadir Efendi’nin sürgün yılları nasıl geçti? Sürgün hayatında geçimini sağlamak için keman çalan Şehzade Abdülkadir Efendi’nin hayatı.

Şehzade Abdülkadir ve Hayatı

Payitaht Abdülhamid dizisinde saf, zayıf ve çelimsiz birisi olarak gösterilen Şehzade Abdülkadir Efendi, gerçek hayatında da buna benzer bir kişiliğe sahipti. Osmanlı Devleti resmi olarak sona erdikten ve hanedan üyeleri iktidardan uzaklaştırıldıktan sonra birçok hanedan üyesinin hayatı dramatik bir şekilde devam etmiştir.

Onlardan biri de Şehzade Abdülkadir Efendiydi. Abdülkadir Efendi’nin Bulgaristan’da belediyede kantarcılık yaparak geçimini sağlarken vefat ettiği pek bilinmez.

Mehmed Abdülkadir Efendi‬‬, 16 Ocak 1878 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Abdülkadir Efendi, Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdulhamid‘in Bidâr Kadınefendi’den olma oğludur.  Özel saray eğitimi alan Abdülkadir Efendi, klasik tahsilin yanında bir de keman eğitimi aldı.

Babasının görüşlerine ve yönetimine karşı muhalif tavır içinde bulunan Abdülkadir Efendi, bazı kesimlerce ‘Osmanlı Sarayı’ndaki Sosyalist’ olarak anılmaktadır. 1924 senesinde Hanedan mensupları sürgün edildikten sonra ailesiyle birlikte Bulgaristan’a gitti.

Şehzade Abdulkadir, Macide Hanım ile iki oğlu Ertuğrul Necip ile Alaeddin Kadir’i Bristol Otel’e yerleştirdi. Kendisi, eşi Meziyet, yeni doğmuş kızı Bidar ve oğlu Mehmet Orhan ile Hadaret Otel’e geçti. İki gün sonra Bidar öldü. Bu, Osmanlı Hanedanı’nın sürgündeki ilk can kaybıydı.  (Bazı kaynaklara göre Bidar yolda soğuktan vefat etmiştir.)

Abdulkadir Efendi iyi yaşamayı seven biriydi. Kısa zamanda yanında getirdikleri paraları ve ziynet eşyalarını bitirdi. Budapeşte Orkestrası’nda kemancı olarak işe başladı. Ancak bu uzun süreli olmadı. Çok borçlanmıştı.

Abdülkadir Efendi’nin babası Abdülhamid Han’ı tanıyan Bulgar Kralı III. Boris sayesinde iş bulabildi. Kendisine belediyede kantarcılık görevini verdi. Ve 1944 yılında bir hava saldırısı sırasında kimine göre kalp krizi geçirerek, kimine göre düşüp ezilerek hayatını kaybetti.

Sürgüne gönderilen çoğu hanedan üyesi böyle acıklı bir şekilde vefat etmişlerdir. Kimi parasızlıktan ilaç alamayıp vefat etmiş, kimi açlıktan. Açlıktan vefat edenler yine de şanslılar, çünkü mezarı bile olmayan şehzadeler var. Parası olmadığı için kemikleri bir mazgalın içine atılan Orhan Efendi var. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Yorum sizin.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Haticetülkübra dedi ki:

    Allah devletine sadık tüm ölmüş osmanlı hanedanına rahmet etsin, mekanları cennet olsun inş.

  2. cengiz dedi ki:

    cok acıklı gercekten koskoca devletin sultanlari boyle olmamaliydi o donemin torunlari simdi gunumuzde ayni sarkiyi soyluyorlar

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.