Bilgi Deryam

Savaş meydanında şehit olan tek padişah Sultan Murad

Savaş meydanında şehit olan  tek padişah Sultan Murad

Sultan Murad savaş meydanında şehit olan ilk ve tek Osmanlı padişahıdır. Ömrü mücadelelerle geçmiş bir padişahın şehit olma arzusuyla yanıp tutuşan gönlü sonunda refaha ermiş, ettiği dualar kabul olunmuş ve şehit olmuştu. İşte Sultan Murad’ın şehadeti

Sultan Murad şehadeti

Osmanlı Devleti’ni Balkanlardan uzaklaştırmak isteyen bölgedeki Haçlı devletleri, Sırp Kralı Lazar komutasında Macar, Arnavut, Sırp, Eflak ve Bosna kuvvetlerinden oluşan büyük bir Haçlı ordusu oluşturdular. Sultan Murad iki oğlu ile birlikte 28 Haziran 1389 tarihinde Kosova’da Haçlı ordusunu karşıladı.

Priştine’nin güney batısındaki Kosova meyanında, müttefik haçlı kuvvetleri ile Osmanlı ordusu karşı karşıya geldi. Haçlı ordusu yaklaşık 150 bin kişilik bir güce, Osmanlı ordusu ise ancak 60 bin kişi idi.

Şafak sökerken Osmanlı ordusu, savaş düzenine girdi. Merkeze Sultan Murad , sağ kola Şehzade Yıldırım Bâyezîd, sol kola da Şehzade Yakub Çelebi komuta ediyordu. Baba ve oğulları, tek bir kalp ve tek bir nefes haline gelmişlerdi.

Savaş öncesi Kosova’da şiddetli fırtına vardı ve o gün de Berât Gecesiydi. Akşam çadırına çekilen Sultan Murâd Han, Berât Gecesini ihyâ edip namaz kıldı. Kur’ân-ı kerîm okuduktan sonra, seccâdesinin üzerinden kalkmadan târihe geçen şu duâyı okudu:

“…Ey Rabbim! Bu fırtına, şu âciz Murâd kulunun günahları yüzünden çıktıysa, mâsum askerlerimi cezâlandırma. Onları bağışla Allahım. Onlar ki, buraya kadar sâdece senin adını yüceltmek, İslâm dînini kâfirlere duyurmak için geldiler. Bu fırtına âfetini, onların üzerinden def eyle. Senin şânına lâyık bir zafer kazanmalarını nasip eyle. Onlara öyle bir zafer kazandır ki, bütün Müslümanlar bayram ede. Müslümanları mansûr ve muzaffer eyle. Ve dilersen o bayram gününde şu Murâd kulun sana kurbân olsun. Önce beni gâzi kıldın, sonra şehit et…”

Evet Sultan I.Murad Han’ın samimi ve gönülden yaptığı duası aynen böyleydi. Savaş başladığında Osmanlı ordusunun sol kolu çökmesine rağmen sağ koldaki Yıldırım Bayezid’in büyük gayreti sayesinde 8 saat süren savaş sonunda Haçlı ordusu komutanları Lazar dahil imha edildi ve büyük bir zafer kazanıldı.

Savaş meydanınında cesetler arasında dolaşırken, kendisini cesetler arasına saklamış bulunan bir sırp asker olan Miloş Kobilović tarafından hançerle yaralandı ve az sonra da şehit oldu. İç organları çıkarıldıktan sonra şehid düştüğü yerde defnedildi; daha sonra da Yıldırım Bayezid Han tahta çıktıktan sonra şehit edildiği yere Hudâvendigâr Meşhedi denilen bir türbe yaptırdı. Hatta Türk bayrağının şehit kanları üzerinde bu savaşta ortaya çıktığı rivayet edilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.