Bilgi Deryam

Savaş meydanında şehit olan ilk ve tek Osmanlı Padişahı

Savaş meydanında şehit olan ilk ve tek Osmanlı Padişahı

Savaş meydanında şehit olan ilk ve tek Osmanlı padişahı Sultan 1. Murad’dır. Kosova Savaşı’nda bir sırp tarafından kalleşçe hançerlenerek şehit olmuştur. İşte savaş meydanında şehit olan 1. Murad Han ve Kosova Savaşı.

Savaş meydanında şehit olan ilk padişah

Osmanlı tarihi ne zaman başlar sorusunun cevabıdır aslında Kosova Savaşı. Tarih yaprakları 1389’u gösteriyor, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda tam 1 asır geçmiştir. Osman Bey’in açtığı yolda oğlu Orhan Bey durmadan yürüyor. Daha sonra Orhan Gazi’nin oğlu Murad isminde bir cengaver bu kutlu yolda cenk ediyor.

Sultan Murad Han, babasının ”Edirne’yi tut oğul” tavsiyesinin üzerine Balkanların üstüne üstüne yürüyor. Sultan Murad ve ordusunun ayak bastığı topraklar kısa sürede vatan toprağı oluyor. Sofya, Niş, Manastır ve daha nice yerler Türk yurdu oluyor.

Osmanlı’nın bayram gezmesine çıkmış gibi Balkanlarda ilerleyişini Batı Dünyası hazmediyor. Çareyi büyük bir Haçlı Ordusu kurmakta buluyorlar. Kısa zamanda 100.000’in üzerinde devasa bir ordu kuruluyor. Yakmak için, yağma yapmak için, yıkmak için Haçlı ordusu hazır oluyor.

Osmanlı Ordusu ise Haçlıların yarısı kadar ya var ya yok. Kurulan Haçlı Ordusu emin adımlarla ve kesin galibiyet rüyasıyla Kosova Meydanı’na doğru geliyor.

Sırpların önderliğinde birleşen, Bosna, Hırvat, Arnavut, Bulgar, Macar ve Çek  devletlerine karşı sadece Osmanlı Devleti. Toplamda 150.000’den fazla kişinin katıldığı bu savaş 8 saat sürüyor. Haçlı Ordusu neredeyse tamamen imha ediliyor.

Sultan Murad savaş meydanında geziniyor, can yoldaşları olan yaralı askerlerine bakıyor. Tam o sırada ölmüş numarası yapan azılı bir sırp askeri olan Miloş Obiliç zehirli hançeri ile Sultan Murad’ı göğsünden vuruyor ve orada şehit oluyor.

Sultan Murad savaştan önce dua ediyor şehitlik için ve duası kabul oluyor. İşte Savaş meydanında şehit olan Sultan Murad’ın duası:

Ey Rabbim! Bu fırtına, şu âciz Murâd kulunun günahları yüzünden çıktıysa, mâsum askerlerimi cezâlandırma. Onları bağışla Allahım. Onlar ki, buraya kadar sâdece senin adını yüceltmek, İslâm dînini kâfirlere duyurmak için geldiler.

Bu fırtına âfetini, onların üzerinden def eyle. Senin şânına lâyık bir zafer kazanmalarını nasip eyle. Onlara öyle bir zafer kazandır ki, bütün Müslümanlar bayram ede. Müslümanları mansûr ve muzaffer eyle. Ve dilersen o bayram gününde şu Murâd kulun sana kurbân olsun. Önce beni gâzi kıldın, sonra şehit et…”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.