Bilgi Deryam

Savaş meydanında sahibini kurtaran at

Savaş meydanında sahibini kurtaran at

Sultan Abdülhamid’in atı Ferhan ve hikayesini belki bilmezsiniz. Savaş meydanında sahibini kurtaran bir attan bahsediyorum. Savaş meydanında sahibini kurtaran Sultan Abdülhamid’in atı Ferhan ve hikayesi.

Sultan Abdülhamid’in Atı Ferhan

Yıllar öncesinde, İstanbul’un tüm sokakları atların egemenliğindeydi. Osmanlı ordusunun yegane bineği, asaletin ve gücün simgesiydi. Her padişahın vardı vazgeçemediği bir atı. Fakat Abdülhamid’in özellikle beyaz küheylan merakı vardı. Sultan Abdülhamid’in atı Ferhan uzun yıllar İstanbul’un şöhretli atlarından birisi olarak dillerde dolaşıp durmuştur.

Sahibini savaş meydanından sürükleyerek kurtaran Ferhan

Ferhan adlı bu at, Bağdat civarındaki bir aşiretin reisine aitti. Namı dillere desten olan atın bir de dramatik bir hikayesi vardı. Sahibini muharebe meydanından sürükleyerek kaçırmasıyla şöhret bulan bu asil atın namı Yıldız Sarayı’nın duvarlarını aşıp Padişah’ın kulağına kadar ulaşmıştı.

Beyaz küheylan sevdalısı olan Sultan Abdülhamid de Bağdat’a haber gönderir. Beyaz Küheylan’a olan merakını ve ilgisini arz ettikten sonra, aşiret reisi dillere destan olan Ferhan’ı Abdülhamid Han’a hediye olarak gönderir.

Sultan Abdülhamid'in atı Ferhan

Sultan Abdülhamid’in atı Ferhan

Ferhan için nal şeklinde özel ahır

Bu atın savaş esnasında yaralanan sahibini sürükleyerek ölümden kurtardığını öğrenen Sultan Abdülhamid daha görmeden ata aşık olmuştu.Osmanlı sarayında, padişah ve yakın hizmetinde bulunan kimselerin atlarının bulunduğu ahırlara Has Ahır deniliyordu.

Yıldız Sarayı’na getirilecek olan at için, daha gelmeden Abdülhamid tarafından verilen talimatla özel bir ahır yapıldı. At için hazırlanan özel ahırın binası ve girişi at nalı şeklinde. Girişin üzerindeki eski yazıyla ‘bu ahırın Ferhan’a ait olduğunu belirten tabela ise yapıya ayrı bir güzellik katıyor.

Sultan Abdülhamid'in atı Ferhan

Sultan Abdülhamid’in atı Ferhan

Sultan Abdülhamid’i görünce eğiliyordu

Sultan Abdülhamid’le sık sık vakit geçiren Ferhan kendisine kısa zamanda alışır, öyle ki; efendisi üzerine bineceği zaman onun binmesini kolaylaştırmak için her seferinde eğiliyordu. Sabahın beşinde Yıldız Sarayı’nın bahçesine çıkan Sultan, neredeyse her gün atı Ferhan’a binip geziniyordu.

31 Mart ayaklanmasıyla tahttan indirilip sürgüne gönderilinceye kadar atından hiç ayrılmayan Sultan Abdülhamid‘in en büyük yıkımlarından biriydi Ferhan’dan ayrılmak. Sürgünde de Ferhan’ından ayrı ancak 11 yıl yaşayabilmişti. Mekanı Cennet Olsun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.