Bilgi Deryam

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi günümüzün  problemlerinden biridir. Hava değişikliği, stres, demir eksikliği ve hormon bozuklukları nedeniyle ortaya çıkar. Günde 50-100 adet dökülme normal karşılanır, fakat bu sayıdan çokça fazla ise ve uzun süreli dökülme ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu yazımızda saç neden dökülür? Dökülme nasıl önlenir? sorularına cevap vereceğiz.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Her canlı varlığın bir yaşama süresi olduğu gibi, saç tellerimizin de bir yaşama süresi vardır. Ortalama 1 saç teli 4-6 yıl arası yaşar,sonra dinlenir, daha sonra da dökülür. Bu şekildeki dökülmeler gayet normal bir durumdur. Günde 50-100  adet dökülme normal kabul edilir. Banyo yaparken dökülen saç miktarı artmışsa, saçları kuruladıktan sonra saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumun kesinlikle ciddiye alınması gerekir. Bir de günde 50-100 adetten fazla saç teliniz dökülüyorsa muhakkak uzman doktorlara görünmeniz lazım.

Saç dökülmesinin birden çok nedeni vardır. Bunlar; Genetik faktörler, deri problemleri, yanlış beslenme, vitamin eksikliği, hormonal bozukluklar, aşırı ve gereksiz ilaç kullanımı, kozmetik etkenler, aşırı sıcaklık, fön makineleri, saç düzleştiricileri vb. gibi aletler, aşırı stres ve depresyondur. Birde güzellik için saçımıza sürdüğümüz kimyasal spreyler, jöle, boyalar vb. gibi kimyasal içerik içeren saç bakım ürünleri saç dökülmesinde ve deri hastalıklarında ileri derecede ciddi sorunlar açmaktadır.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemek için ilk başta dökülmenin nedenlerini ve dökülme tipini öğrenmemiz gerekir. Saç tellerine ve saç derisine zarar veren saç bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Zengin protein kaynaklı besinler tüketilmelidir. Eğer dökülmeler vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, muhakkak eksik olan vitamin yerine konulmalıdır. Saç dökülmelerini önlemek için birçok tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

İlaç Tedavisi

Bütün ilaçlar muhakkak uzmanlar kontrolünde tüketilmelidir. Saç tedavisi için kullanacağımız ilaçlar da uzman hekimler kontrolünde kullanılmalıdır. İlaç tedavisi, saç sayısını arttırır, saç tellerini kalınlaştırır ve daha fazla dökülmenin önüne geçer. Tam saç kayıplarında hiçbir ilacın faydası yoktur. Saçlarınızı tam kaybetmeden size uygun tedavi yöntemlerine başvurun.

Mezoterapi

Bu yöntem saç dökülmelerinde  sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Oldukça etkilidir. Mezoterapi yöntemi, saçın büyüyüp gelişmesi için gerekli vitamin ve mineralleri mikro iğneler aracılığıyla saçlı deriye enjekte edilerek yapılır. Bu yöntem erkek ve kadınlarda rahatlıkla uygulanabilir. 5 gün ara ile toplamda 5-10  seans olarak yapılır. Tedavi sırasında hiçbir acı ve ağrı hissedilmez. ilk seanstan sonra gözle görülür bir değişim hissedilmektedir.

PRP Saç Tedavisi

Bu yöntem, saç dökülmesi yaşayan insanların en verimli sonuçlar   aldığı yöntemdir. Hastanın kendi kanı alınıp belirli işlemlerden geçirildikten sonra  dökülen bölgeye enjekte edilir. Özellikle genetik dökülmelerde çok etkili bir yöntemdir.

Saç Ekimi

Saç ekimi özellikle erkeklerde görülür. Saçlar önce incelir, daha sonra uzamamaya başlar ve en sonunda tamamen dökülür. Saç ekimi en kesin ve en kalıcı yöntemdir.

 

Yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi, fikirlerinizi ve eleştirilerinizi yorum kısmında belirterek, daha iyi ve kaliteli içerikler üretmemde bana yardımcı olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Batunay dedi ki:

    İlaç tedavisi vb. şeyler yapmaktansa keratin bakımı yapmayı tercih ederim. Hem keratin doğal hem de saçta da bulunuyor. Saç dökülmesine karşı patentli doğal bakım keratin seti kullanmakta fayda var, tavsiye ederim.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.